Boj na chorvatských plážích: Podnikavci s lehátky vytlačují lidi s ručníky

Autor: jer - 
5. srpna 2018
16:15

Obyvatelům chorvatských přímořských letovisek dochází trpělivost s podnikateli, kteří obsazují pláže svými lehátky. Mnohdy se totiž nemají kde koupat a dát si jen svůj ručník. Situace někde zašla až tak daleko, že podnikatelé z pláží vyhánějí návštěvníky, kteří za lehátka platit nechtějí. Informovala o tom chorvatská média, v Česku pak Lidovky.cz.

Pláže v Chorvatsku podnikatelé zaplavili lehátky i slunečníky, za které od návštěvníků inkasují peníze. A nejedná se přitom o malé částky. Pronájem jednoho lehátka na jeden den může stát i desítky eur (stovky korun). Pláže jsou navíc natolik obsazené podnikateli, že je velmi těžké najít mezi nimi veřejnou pláž. Dokonce je mnohdy složité záplavou lehátek projít.

Podle místních zákonů musí pláže, které nejsou vlastnictvím podnikatelů, zůstat veřejnosti přístupné. Někteří podnikatelé ale zákon nerespektují, brání neplatícím návštěvníkům v přístupu na pláž nebo jim zakazují přinášet si vlastní jídlo a nápoje.

Na sociálních sítích jeden z návštěvníků v uplynulých dnech sdílel záběry, na kterých podnikatel na pláži v Selce vulgárně urážel návštěvníky poté, co jim naházel osobní věci do písku. Podle podnikatele lidé odmítli zaplatit za lehátko. Do pláže prý investoval.

Video  Na chorvatských hranicích se vytvořily obří kolony. Řidiči čekali dlouhé hodiny  - Reuters / Hudba: hudebnibanka.cz - Itay Steinberg, Roman Weinstein, Or Chausah - Song to your Eyes

Podobná situace je také v letovisku Opatija, ve kterém již skoro nelze najít místo, kde se návštěvníci můžou slunit bez pronájmu lehátek. „Lidem už došla trpělivost,“ řekl jeden z místních aktivistů Saša Alobič pro chorvatskou pobočku Deutsche Welle.

Vláda problémy adresuje novelou zákona, podle které by nejméně 30% plochy pláží mělo zůstat veřejných a ušetřených veškerých podnikatelských aktivit. Místní ale legislativa příliš netěší, protože teoreticky tím vláda posvětí, že 70% pláží budou moci podnikatelé třeba zcela znepřístupnit neplatícím návštěvníkům.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

myckypracky ( 9. srpna 2018 09:18 )

 Je to uz skoro vsude bud neni kde zaparkovat nebo plne plaze lehatek za penize treba v italii rimini nemate kam dat rucnik a normalne vas vyhodi hnus ve spanelsku lepsi chorvatsko uz nikdy vice

Ivana Jechov ( 9. srpna 2018 09:15 )

Proč by Češi s ručníky dělali ostatním Čechům ostudu? Pořád je dost rodin, které daly dokupy peníze na týdenní dovolenou a nemají nazbyt - chtějí se vykoupat a aby si děti užily moře. Proč by měli sedět doma, když nechtějí platit za lehátko? Copak je to povinnost jet k moři a platit kdeco? Ani jídlo nemusí platit - co na tom, že si vezou řízky a konzervy? Je to jejich věc. Oceňuju, že si i za půlku nákladů udělají dovolenou. Každý nemá na all inclusive, ale odpočinout u moře si může. Víc mi vadí Češi, co si hrají na grandy, koupí si hned dva slunečníky, popíjejí martini, pojídají chobotnice a pak splácí horkotěžko půjčku Providentu.

Desterz ( 6. srpna 2018 17:53 )

"Tak buď na lehátko mám a jedu k moři nebo sedím doma na zadku"? To mi nepřijde moc rozumné. Takhle vás z vody jednou budou vyhánět se slovy "buďto máte na jachtu, nebo přinejhorším na vodní skůtr, nebo se čvachtejte doma ve vaně".

pandrhola ( 6. srpna 2018 11:31 )

bac-bum-bac: plně souhlasím, také jsme byli párkrát v Chorvatsku, ale posledních cca 10 let lítáme do Řecka na Rhodos, nebo Zakynthos, a super. Máme to bez stravy a cesta letecky s ubytováním nás vyjde denně na 23 euro. Stravu nepočítám, doma jíme tak jako v Řecku. Někdy se nám zadaří i 2x za prázdniny, teď opět hlídám ( po druhé letos) co se kde objeví. Milujeme Řecko.

kuromrd ( 6. srpna 2018 07:04 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud