Situace na cestě k moři je kritická: Dlouhé kolony, hodiny čekání, fronty i u benzínek

Autor: ČTK, simao - 
28. července 2018
12:07

Ve Slovinsku, Chorvatsku, Německu a Rakousku se dnes už dopoledne naplnily předpovědi upozorňující řidiče při cestách za rekreací na jih Evropy nebo při návratu na mimořádně hustý provoz o tomto víkendu. Zácpy se podle zpravodajských webů a autoklubů ve zmíněných zemích tvoří hlavně na hraničních přechodech a u mýtnic. Někde už se fronty protáhly až k desítce kilometrů a řidiči v nich čekají i několik hodin.

Evropské řidiče, včetně českých, kteří hodlají tento víkend zamířit za rekreací na jih kontinentu, čeká velmi náročná cesta. Zácpy se předpokládají zejména na tazích přes alpské průsmyky a tunely směrem k Jaderskému moři. V sobotu dopoledne se naplnily obávané scénáře v částích Chorvatska. 

Německo: Zácpy kolem Mnichova a přeplněná odpočívadla

Prověrkou pevných nervů bude podle německého autoklubu ADAC pro české řidiče především jízda po dálnicích směřujících z Mnichova k rakouským hranicím. K jednomu z dopravně nejrušnějších víkendů roku přispívá především začátek školních prázdnin ve dvou německých spolkových zemích, v Bavorsku a v Bádensku-Württembersku.

Už dopoledne hustý provoz s častými kolonami hlásil německý autoklub ADAC například na bavorském úseku dálnice A8, na dálnici A9 mezi Norimberkem a Mnichovem a na obchvatu Mnichova. Stejná situace panovala na rakouské dálnici A10, kde se fronty tvořily zejména před Tauernským tunelem a před mýtnou bránou St. Michael.

V místech s hustým provozem byla přeplněná i všechna odpočívadla a fronty u čerpacích stanic se často táhly až ke sjezdům z dálnice.

Chorvatsko: Kolony i 10 kilometrů

Dlouhé, pomalu popojíždějící kolony se samozřejmě očekávaly na řadě chorvatských komunikací vedoucích k pobřeží a podél něj, hlavně na dálnici A1 mezi Záhřebem, Zadarem a Splitem. Kritickými budou se staly jako vždy zejména mýtnice.

Chorvatský automotoklubu HAK zejména informuje o zvýšeném příjezdu vozidel k mýtné bráně Záhřeb-Lučko ve směru k moři. Od Jankomiru stojí fronta dlouhá tři kilometry. Zpomalený provoz je mezi dopravními uzly Lučko a Zadar II. Mezi vjezdem do tunelu Sveti rok a Maslenicí se pomalu pohybuje osmikilometrová kolona.

„Kolem Záhřebu jsou ucpané cesty, které vedou k mýtným branám. Kolony mají kolem sedmi i deseti kilometrů. Auta stojí, lidé z nich vystupují. Venku je asi 30 stupňů,“ řekl ČTK Zdeněk Špaček, který se dnes z dovolené v Chorvatsku vrací do Prahy.

Slovinsko: Fronty před tunelem

V rakouském Štýrsku se sedm kilometrů dlouhá kolona vytvořila před tunelem Karavanky ve směru do Slovinska, auta tam čekala více než hodinu. Dlouhé kolony se na stejném místě tvoří i v opačném směru ze Slovinska, kde se dlouho čeká také na podrávské dálnici mezi obcí Lancovo a koncem dálnice v obci Podlehnik u hraničního přechodu s Chorvatskem. Ve směru do Chorvatska se tam natáhla dvoukilometrová kolona aut.

Zácpa je i na slovinském přechodu Dobovec ve směru do Chorvatska. Čekat se ale musí i na přechodech Sečovlje, Dragonja, Sočerga, Jelšane, Metlika, Slovenska vas, Obrežje, Dobovec, Rogatec a Gruškovje. Rakouský autoklub ÖAMTC vypočítal, že například při průjezdu Slovinska se řidiči cestující po dálnici A4 mezi městem Ptuj a hraničním přechodem Macelj ve směru do Chorvatska zdrží asi o dvě hodiny. Auta jedoucí ve směru od Lublaně k přechodu Obrežje se zdrží asi hodinu a půl.

Vliv Velké ceny Maďarska

Rakouský autoklub ÖAMTC zase očekává problémy na dálnici A1 mezi Salcburkem a Vídní i na dálnicích směřujících k hranicím se Slovinskem a Itálií. Na nepříjemném zhoustnutí provozu a procvičení trpělivosti řidičů jedoucích s rodinami za sluncem na jih, případně se vracejících domů, se podepíše i závod formule 1 v Budapešti.

V Itálii se čekají komplikace mimo jiné na dvojici dálnic směřujících od rakouských hranic na jih. Ve Slovinsku bude problematické spojení od rakouských hranic do Lublaně a dálnice A2 směřující z metropole do chorvatského Záhřebu i spojení od Štýrského Hradce přes Maribor do Chorvatska.

S komplikacemi musejí počítač i řidiči, kteří se vydají autem do Řecka přes Srbsko. Zácpy i s půldruhahodinovým čekáním se kvůli opravám tvoří v obou směrech na dálnici z Bělehradu do Niše.

Video Na chorvatských hranicích se vytvořily obří kolony. Řidiči čekali dlouhé hodiny - Reuters / Hudba: hudebnibanka.cz - Itay Steinberg, Roman Weinstein, Or Chausah - Song to your Eyes

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

moist ( 28. července 2018 19:46 )

Jenom to vidím a dělá se mi úplně zle. Zlatý letadlo, i s uřvaným batoletem mnohem menší utrpení než toto. Ještě tak vlakem, ale autem bych toto nikdy neabsolvovala. Když si vzpomenu, jak tam bylo vedro jak v pekle (byla jsem s rodiči jako puboš), fuj, ani za nic.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud