Zbyla z něj jen kost a kůže. Bratr popsal, jak vypadá muž otrávený novičokem

Autor: dj, ČTK - 
12. 7. 2018
14:10

Charlie Rowley (45), který se před několika dny se svou partnerkou Dawn Sturgessovou (†44) přiotrávil nervově paralytickou látkou typu novičok v jihozápadní Anglii, nabyl vědomí a krátce komunikoval s policií a se svým bratrem. Oznámila to nemocnice v Salisbury, kde byl v kritickém stavu hospitalizován. Žena se ze svého stavu nevzpamatovala a zemřela v neděli, napsala stanice BBC.

„Konstatovali jsme mírné, ale významné zlepšení stavu Charlieho Rowleyho. Je ve vážném, ale stabilizovaném stavu a je nyní při vědomí,“ uvedla nemocnice ve svém prohlášení. Lékaři dodali, že Rowley je momentálně mimo ohrožení života. „Jeho stav se nadále zlepšuje. Panu Rowleymu poskytujeme naši nejlepší péči, má před sebou ještě dlouhou rekonvalescenci, věříme v jeho plné uzdravení,“ informovala včera nemocnice.

Probral se, ale vyhráno nemá

O Rowleyho stavu promluvil s reportéry programu ITV News jeho bratr Matthew. „Když jsem ho uviděl, byl jsem v šoku. Skoro jsem ho nepoznal, vypadá jako kostra,“ popsal ho. „Všude kolem něj jsou přístroje a hadičky,“ uvedl Matthew. „Vůbec se nepodobá tomu, jak ho znám. Je při vědomí, smysluplně komunikuje, ale…zbyla z něj jen kost a kůže,“ řekl Rowleyho bratr.

„Už i jí normální, pevnou stravu, ale devět dní dostával jen tekutou, proto prý tolik zhubl. Ze začátku nemohl ani zvednout hlavu z polštáře. Včera jsme prvně vtipkovali, mluvili jsme o sestřičkách, a jestli se nám povede sehnat jejich čísla,“ vypověděl Matthew. „Doktoři a sestřičky říkají, že se jeho stav zlepšuje.“

Čtyřiačtyřicetiletá Dawn Sturgessová zemřela na otravu novičokem 8. července.Čtyřiačtyřicetiletá Dawn Sturgessová zemřela na otravu novičokem 8. července. | 

„Oznámili mi, že si Charlie v nemocnici nějaký čas pobude a varovali mě, že jeho stav je vážný a že je to pořád 50 na 50, ale to, že komunikuje, je prý dobré znamení,“ vysvětlil Matthew, následně přiznal, že bratra kvůli jeho „drogovému problému“ dlouho neviděl. Smrt Sturgessové spolu bratři nerozebírali. „Viděl jsem, jak ho to trápí, proto jsem na něj netlačil,“ prohlásil.

Nešťastná náhoda?

Policisté Rowleyho rychle vyslechli, domnívali se, že by jim mohl pomoct v pátrání po kontaminovaném předmětu. Vyšetřovatelé předpokládají, že Rowley a Sturgessová přišli před necelými dvěma týdny v Amesbury na jihu Anglie do kontaktu s nervovou látkou nešťastnou náhodou. Nyní se snaží zjistit, kde k ní přišli. Testy potvrdily, že se s ní dostali do kontaktu rukama. Britská média uvedla, že jde o uživatele drog.

Spekuluje se, že dvojice z Amesbury mohla najít ampulku nebo injekční stříkačku se zbytky jedu, který byl použit v nedalekém Salisbury před čtyřmi měsíci při útoku na 67letého bývalého dvojího ruského agenta Sergeje Skripala a jeho 33letou dceru Juliju. Oba jen těsně unikli smrti a nyní přebývají na utajovaném místě. Také oni byli v péči lékařů v salisburské nemocnici.

Novičok je aktivní i desítky let

„Členové z vyšetřovacího týmu krátce mluvili s Charliem Rowleym, k dalšímu a delšímu výslechu dojde v následujících dnech. Stále pátráme po tom, jak dvojice přišla s novičokem do kontaktu,“ uvedl mluvčí Scotland Yardu. Metropolitní policie se drží hypotézy, že kontaminovaný předmět se nachází v bytě Sturgessové nebo v domě Rowleyho.

Vědci varují, že novičok může zůstat aktivní až několik desítek let. „Pokud se látka nachází v uzavřené nádobě, může přežít i 50 let,“ upozornil jeden z vědců spolupracující na případu. Náměstek policejního prezidenta Neil Basu uvedl, že nejdůležitější je zjistit, jak dvojice s jedem přišla do kontaktu. „Doufám, že až se stav Charlieho zlepší, bude nám schopen pomoc a urychlit naše vyšetřování,“ dodal Basu.

Vyšetřování pokračuje

Basu taktéž oznámil, že vědci otestovali autobus, kterým pár cestoval, nicméně v něm stopy novičoku nenašli. Přítomnost nervově paralytické látky nebyla prokázána ani u čtyř osob, se kterými přišel pár před svým kolapsem do kontaktu.

Ředitelka zdravotnického resortu Anglie Sally Daviesová znovu vyzvala obyvatele měst Amesbury a Salisbury, aby „z vlastního zájmu nezdvihali žádné neidentifikované předměty, které by mohly obsahovat tekutiny nebo gel“.

 

Doporučujeme
Taurus70 ( 12. července 2018 17:16 )

 Ty vase pohadky uz nejsou ani k placi.Definujte prosim latku Novicok😱

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud