Trumpův muž přiletěl do KLDR. Bude Pompeo s Kimem jednat o konci jaderné hrozby?

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
6. 7. 2018
11:00

Ministr zahraničí USA Mike Pompeo v pátek zahájil návštěvu KLDR, při níž chce hovořit o pokračování jaderného odzbrojení Severní Koreje. Několik hodin před příletem šéfa americké diplomacie ale Pchjongjang vyčetl Washingtonu neustálé peskování kvůli lidským právům, a to v době důležitých jednání.

Webová stránka Uriminzokkiri, kterou spravuje severokorejská vláda, zveřejnila komentář, v němž se uvádí, že Washington by měl přestat provokovat Severní Koreu „anachronickým vydíráním lidskými právy“ v době diplomatického úsilí o zlepšení vztahů.

Konkrétně se přitom zmiňuje mimo jiné červnová rezoluce Sněmovny reprezentantů. V ní dolní komora Kongresu vyzvala, aby se součástí strategie Spojených států ohledně jaderného odzbrojení Severní Koreje stalo „kompletní, ověřitelné a nezvratitelné zlepšení lidských práv“.

Pompeo je v KLDR už potřetí

Pompeo zahájil v pátek už svou třetí návštěvu KLDR od dubna a první od summitu Trumpa s Kim Čong-unem 12. června v Singapuru. Na letišti ho přivítal vysoký představitel vládnoucí komunistické strany a bývalý šéf severokorejské tajné služby Kim Jong-čchol společně s ministrem zahraničí Ri Jong-hoem.

Právě s Kim Jong-čcholem Pompeo dojednával setkání Trumpa se severokorejským vůdcem a s ním také po svém příletu začal jednat. Podle zprávy poskytnuté novinářům má toto setkání trvat několik hodin. Zda šéfa americké diplomacie přijme i Kim Čong-un, není jisté, napsala agentura Reuters. Pompeo má každopádně v Pchjongjangu zůstat přes noc do soboty.

Závazky konce jaderných zbraní

„Naši vedoucí představitelé se na summitu v Singapuru zavázali k úplnému jadernému odzbrojení Severní Koreje a načrtli, jak by měly vypadat transformované vztahy USA a KLDR,“ řekl podle AP Pompeo před přistáním v Pchjongjangu.

„Při této cestě se budu snažit doplnit některé detaily k těmto závazkům a udržet pohyb směrem k realizaci toho, co oba vůdci slíbili sobě navzájem a celému světu. Očekávám, že KLDR je připravena učinit to samé,“ dodal.

Video Historický okamžik: Trump se setkal s Kimem a podepsali obsáhlou dohodu. - Reuters
1080p 720p 360p

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa