Mírotvůrce Kim popravuje generály a místo denuklearizace vylepšuje jadernou základnu

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
29. června 2018
08:11

Kim Čong-un opět ukázal, že je nemilosrdný vůdce, když dal příkaz k veřejné popravě jedno z vysoce postavených členů své armády. Obětí přísného rozsudku se stal generálporučík Hjon Ču-song. Důvodem jeho popravy podle informací deníku NK Daily bylo to, že svým vojákům a jejich rodinám přiděloval mimořádné dávky jídla a benzinu dalece přesahující přídělový systém, informoval deník Daily Mail.

K popravě došlo ve Vojenské akademii Kanga Kona v Pchjongjangu, Hjon byl zastřelen 90 ranami, které vypálila devítičlenná popravčí četa z krátké vzdálenosti. Lidé žijící blízko akademie dosvědčili, že se z popraviště ozývala dlouhá salva.

Nekonečná salva

Oficiálně byl generálporučík obviněn ze zneužívání své moci, napomáhání nepříteli a jednání proti režimu. Podle novinářů NK Daily šlo ale o to, že v dubnu svým mužům poskytl mimořádnou dávku jídla. Řekl jim, že už si „nemusí utahovat opasek kvůli Kimovu jadernému programu, a jídlo i benzin a naftu si tak můžou vzít“.

„Kimova vláda jeho jednání označila za vlastizradu, dopustil se podle nich zneužívání své moci a porušení ideologických principů,“ napsali v NK Daily. Další zdroj novinářům potvrdil, že Kim dostal záchvat vzteku, když se o incidentu dozvěděl a nařídil Hjonovu okamžitou popravu. „Ideologickou otravu musíme potlačit už v zárodku,“ prohlásil prý Kim.

Úpravy na jaderné základně

Fotografie pořízené 21. června ukazují úpravy na reaktoru produkujícím plutonium a také výstavbu několika podpůrných zařízení v jaderném vědeckém výzkumném středisku v Jongbjonu. Jde o dlouho plánovaná vylepšení, na nichž se už pracovalo v době, kdy se tento měsíc Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump sešli na summitu v Singapuru.

Satelitní snímek jaderného zařízení Jongbjon z 21. června 2018Satelitní snímek jaderného zařízení Jongbjon z 21. června 2018 | reprofoto/twitter

Podle zprávy 38 North sice „pokračující práce na jaderném zařízení v Jongbjonu nemusí mít žádný vztah k severokorejskému slibu denuklearizace“, nicméně pořízené fotografie naznačují, že pokud jde o údržbu a vylepšování svých jaderných zařízení, Pchjongjang v nich i po summitu nadále pokračuje.

Dostojí KLDR slibu o denuklearizaci?

„Žádná změna v obvyklém stavu je ve skutečnosti dost významnou informací... v Severní Koreji je stále aktivní středisko produkující pro ni plutonium,“ uvedl Jeffrey Lewis, profesor Institutu mezinárodních studií v Middlebury.

Tyto snímky jsou v ostrém kontrastu k nedávným Trumpovým prohlášením, že severokorejský režim už nepředstavuje žádnou hrozbu. S tímto tvrzením americký prezident přišel navzdory tomu, že jeho setkání s Kim Čong-unem nepřineslo žádný ověřitelný důkaz, že Severní Korea nebude nadále pokračovat ve svém jaderném programu, připomněla CNN.

Dohoda ze Singapuru

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ve středu prohlásil, že Severní Korea zůstává jadernou hrozbou, ale přesto hájil Trumpovo prohlášení. „Věřím, že tím mínil, že jsme dosáhli zmírnění hrozby,“ uvedl Pompeo. „A nemyslím si, že v tomto ohledu panují nějaké pochybnosti. Snížili jsme úroveň napětí,“ dodal.

Trump ovšem podle CNN opakovaně nesprávně popisuje povahu své dohody s Kimem. Například minulý týden trval na tom, že severokorejský diktátor souhlasil, že okamžitě zahájí „naprostou denuklearizaci“, uvedla CNN. Ve skutečnosti dokument, který s Kimem podepsal během jejich summitu 12. června v Singapuru, jen zopakoval předchozí závazek „usilovat o úplnou denuklearizaci Korejského poloostrova“.

Video  Historický okamžik: Trump se setkal s Kimem a podepsali obsáhlou dohodu.  - Reuters

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

illyria ( 29. června 2018 09:51 )

To, že něco vylepšuje říká JEDNA NEZISKOVKA! To USA a národní státy nemají vojenské služby? proč nám to sděluje nějaká neziskovka? Kdo ví kdo jí platí?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud