Bezzubé a vágní. Analytiky prohlášení Kima a Trumpa nenadchlo: „To už tu bylo“

Autor: ČTK, Mii - 
12. 6. 2018
11:01

Společné prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una přijali mnozí analytici a komentátoři vlažně. Podle nich je bezzubé a vágní bez konkrétních kroků k jadernému odzbrojení Korejského poloostrova. Státníci měli být dle jejich názoru víc konkrétní.

V dokumentu se Severní Korea zavázala pracovat na úplném odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova, zatímco Washington slíbil poskytnout Pchjongjangu bezpečnostní záruky.

Korespondent agentury Reuters Josh Smith na Twitteru napsal, že dohoda mnoho lidí nepřesvědčí. „Pesimisté ji budou vnímat jako bezzubou, jako dokument, který nic nového nepřináší, optimisté v ní uvidí jen začátek,“ uvedl.

Video Historický okamžik: Trump se setkal s Kimem a podepsali obsáhlou dohodu. - Reuters
1080p 720p 360p

Smith také poznamenal, že ďábel se skrývá v detailech. „Co myslí tím „nové vztahy“ a „trvalý a stabilní mírový režim“? A co ´jaderné odzbrojení Korejského poloostrova´? Znamená tato vágnost, že se nemohli dohodnout? Nebo si nechávají prostor k manévrování?“ dodal.

„Pokud je toto výsledek... tak je deprimující. Je to ještě méně, než většina skeptiků očekávala. Domníval jsem se, že se Kim alespoň vzdá nějakých raket, uzavře nějaké jaderné zařízení, něco konkrétního,“ napsal na Twitteru analytik Robert Kelly.

„Toto slibují posledních 25 let!“ uvedl Vipin Narang, který působí jako expert na jaderné strategie na americkém Massachusettském technickém institutu.

Sociolog Aidan Foster-Carter, který se dlouhodobě věnuje situaci na Korejském poloostrově, poznamenal, že rámcové ujednání mezi KLDR a USA z října 1994 bylo konkrétnější než závěrečné prohlášení z úterního summitu. V rámcovém ujednání, které definitivně ztroskotalo v roce 2003, se Pchjongjang zavázal zastavit jaderný program výměnou za dodávku lehkovodního reaktoru.

Přečtěte si, jakými vozy oba státníci na setkání přijeli.

Doporučujeme
1_2_3 ( 12. června 2018 13:41 )

A co snad Trump a svět očekával? Kim ví, že bez atomové se v mžiku stane otrok Trumpa a krvelačných Amíků. Jen to stálo Singapur miliardy a na co? Aby se dva šášulové spolu najedli a vyfotili. Nic to nepřineslo, Kim není blbej. Co USA vlastně chtěj, nejdřív Koreu rozdělili, ted ji zase chtěj dát dohromady. Jak dlouho se svět nechá mást debilními USA? USA dělaj jen bordel a rozněcují války po celém světě. America First, jojo, klidně, ale nerozvracejte svět.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa