Trumpův právník: „Kim o summit prosil na kolenou.“ Dojde i na lidská práva?

Autor: Darina Jíchová - 
7. června 2018
20:49

Rudy Giuliani, bývalý newyorský starosta a nynější právní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa, prohlásil, že poté, co Trump odvolal setkání s Kim Čong-unem, severokorejský vůdce ho „na kolenou prosil“, aby si to rozmyslel, informoval deník Telegraph.

Giuliani se během obchodní konference v izraelském Tel Avivu vyjádřil k chystanému summitu mezi KLDR a USA. Trump Kima dostal do pozice, kde ho chtěl mít – na kolena. A Kimovi nezbylo nic jiného než prosit o to, aby se summit přece jen konal,“ řekl Giuliani. Severokorejský diktátor očividně dosáhl svého a k setkání i přes drama ohledně neshod v otázce denuklearizace dojde 12. června v Singapuru.

Kim na kolenou

V rozhovoru s agenturou AP Giuliani odmítl to, že by jeho komentář mohl mezi severokorejskými diplomaty vyvolat rozhořčení. „Kim musí pochopit to, že americký prezident je mocnější než on. Dokud to nepochopí, nelze předpokládat, že dojde k uspokojivému jednání,“ vysvětlil Giuliani. Dodal, že poté, co KLDR urazila viceprezidenta Mikea Penceho a bezpečnostního poradce Johna Boltona, prezident Trump neměl jinou možnost, než odvolat setkání.

„Znovu hrozili atomovým útokem, nemohli si přece myslet, že jim tohle náš prezident bude trpět,“ uvedl právník. „Kim okamžitě změnil svou rétoriku, vzkázal prezidentovi, že je ochotný jednat o denuklearizaci a požádal o společnou schůzku. To jsem měl na mysli, když jsem řekl, že žadonil,“ zmírnil svůj výrok Giuliani.

Trump: Možná podepíšeme i mírovou smlouvu 

Přípravy na summit, ke kterému dojde příští týden v luxusním hotelu Capella na singapurském ostrovu Sentosa, jsou v plném proudu. Trump ve čtvrtek po jednání s japonským premiérem Šinzóem Abem v Bílém domě prohlásil, že je připraven a „nepůjde na něm jen o společné fotografování“

Podle Trumpa není vyloučeno, že s vůdcem KLDR Kimem na summitu podepíše mírovou smlouvu o oficiálním ukončení korejské války z 50. let.

Trump očekává od jednání s Kimem závazek jaderného odzbrojení. K takovému kroku je Pchjongjang ochotný. Americký prezident ve čtvrtek také zopakoval své dřívější tvrzení, že i přes dosavadní vstřícné kroky KLDR není prozatím možné sankce vůči Severní Koreji uvolnit.

A co lidská práva?

Humanitární organizace však upozornily na to, že se zcela zapomíná, že KLDR stále porušuje lidská práva a zavírá své občany do pracovních táborů. Mnoho lidí v nich umírá.

Bývalý severokorejský voják Lee Čcheol popsal zvěrstva, ke kterým v KLDR dochází. Podle jeho slov jsou běžné popravy „nepřátel státu“. Jednotka vojáků vyvede vězně, nejedná se o jednotlivce, ale celé skupiny, a popraví je. „Když jsem viděl popravu poprvé, zhroutil jsem se. Nemohl jsem spát, ani jíst. Vojáci, mezi nimi i moji přátelé, vyvedli lidi ven. V rozsudku přečetli, že jsou nepřátelé státu, a pak začali střílet,“ popsal Lee.

Veřejné popravy

„Popravy jsou tak časté, že vás to po čase otupí,“ dodal. Lee v severokorejské armádě strávil 8 let, do služby vstoupil v 16 letech. Jeho kariéra byla plná násilí, veřejných poprav a bití. „Veřejné popravy jsou formou kolektivního trestu. Vláda se zbaví svých odpůrců a vyvolá strach, jak v běžných obyvatelech, tak i ve vlastních lidech. Celý náš regiment se bál, kdy u zdi staneme my,“ řekl Lee.

„Někdy to byly tajné popravy, jen před vojáky a popravčí četou. Někdy byly jako svědci přizvány rodiny odsouzených, jindy to byla veřejná záležitost a podívat se mohli přijít všichni. Ne, vždycky vláda dovolila rodinám odnést si těla svých příbuzných. V nebezpečí byli všichni, obyčejní lidé, řadoví vojáci, ale i generálové a politici. Dokonce i Kimova rodina, v roce 2013 byl popraven Kimův strýc Čang Song-tchek,“ oznámil Lee.

„Většina uvězněných se při výslechu ke zločinu přizná. Je jedno, jestli jsou vinní, nebo ne. Mučící praktiky, které vyšetřovatelé využívají, jsou děsivé,“ doplnil.

Zločiny proti lidskosti

Kolem 120 tisíc lidí se nachází ve čtyřech vězeňských tábotech v KLDR a OSN uvedla, že má důkazy, že v nich dochází ke zločinům proti lidskosti. Vraždy, zotročování, mučení, věznění, nucené potraty, sexuální násilí, znásilnění, politická i náboženská perzekuce – OSN předložila dlouhý seznam toho, co se v severokorejských vězeních děje.

Organizace Human Rights Watch (HRW) uvedla, že přes veškerá diplomatická jednání s USA nebo s Jižní Koreou zůstává KLDR nejrepresivnějším státem na světě. Hlavním tématem nadcházejícího summitu bude denuklearizace a případné odvolání sankcí. Podle HRW je ale chybou, že světoví lídři opomínají otázku perzekucí a represí v KLDR.

Trump po setkání se severokorejským diplomatem Kim Jong-čcholem prohlásil, že se tématu porušování lidských práv se s Kimem pravděpodobně dotknou. „Pokud na to dojde, budeme to rozebírat do nejmenších detailů,“ slíbil Trump. KLDR to většinou nechce řešit, odmítla dokonce spolupracovat s vyšetřovatelem pro lidská práva při OSN.

 

gabreta ( 7. června 2018 21:56 )

Dojde i na lidská práva. To je dobře. Doufám, že se Kim Trumpa zeptá, jakým právem Amíci útočí na suverénní státy a vykrádají jejich přírodní bohatství !!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud