Sex a sprosté vtipy. Zakryté stránky z deníku Anny Frankové rozluštili vědci

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
16. 5. 2018
13:55

Muzeum Anne Frankové v Amsterodamu zveřejnilo dvě stránky z deníku této židovské dívky, které byly dosud zakryté hnědým papírem, a tudíž nečitelné. Text se expertům Domu Anne Frankové a odborníkům z dalších nizozemských institucí podařilo rozluštit po letech snah díky novým technologiím, například fotografováním ve vysokém rozlišení.

Muzeum na Twitteru uvedlo, že text obsahuje pět přeškrtnutých vět, čtyři sprosté vtipy a 33 řádků úvah o sexuální výchově a prostituci. Podobné vtipy a pasáže týkající se sexuální výchovy jsou v Anniných textech poměrně časté, připomnělo muzeum.

Dvě stránky, kam si Anna Frankové zapisovala sprosté vtipy a poznámky o sexuální výchově.Dvě stránky, kam si Anna Frankové zapisovala sprosté vtipy a poznámky o sexuální výchově. | reprofoto/twitter

„Tyto texty zároveň odhalují myšlení tehdejších teenagerů, ale také nám připomínají, jak mladá Anna Franková byla, když psala svůj deník, který se stal světoznámým mementem 2. světové války a utrpení židů,“ uvedl ředitel Domu Anne Frankové Ronald Leopold.

Vtipy, které si Anna Franková zapisovala, jsou podle Leopolda naprosto normální a jejich obdobami se baví i dnešní teenageři. Jeden z nich byl přímo zaměřený na situaci, ve které se dívka nacházela. „Víte, proč vyrazily s wehrmachtem do Holandska i Němky? Aby vojáci měli na čem spát.“

Utajené zápisky

Deník Anne Frankové se stal jedním ze symbolů tragického osudu milionů lidí židovského původu, pronásledovaných a zavražděných nacisty. Zmíněné stránky zakryla dívka patrně v obavách z toho, že by si je mohli přečíst i další obyvatelé jejího amsterodamského úkrytu, vysvětlil Leopold.

Anne Franková začala deník psát ve 13 letech v úkrytu, který byl pak pravděpodobně prozrazen. Ani ne šestnáctiletá Anne zahynula v březnu 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen, který o pouhý měsíc později osvobodila britská armáda. Deník vyšel poprvé před 70 lety, 25. června 1947.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

jorden213 ( 16. května 2018 14:32 )

To je objev,nevím,jestli z toho večer usnu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa