Novičok prý vyrobila tajná ruská laboratoř. A vdova po Litviněnkovi nabídla pomoc

Autor: ČTK, mah - 
5. 4. 2018
07:25

Britské tajné služby vědí, kde byl vyroben jed novičok, kterým byl otráven bývalý špion Sergej Skripal. A podařilo se jim lokalizovat tajnou ruskou laboratoř. S odvoláním na nejmenované zdroje v bezpečnostních službách o tom informoval list The Times. Experti rovněž věří, že Rusové už dříve testovali, zda jde novičok použit k vražedným útokům. BBC se zároveň ozvala vdova po zavražděném Alexandru Litviněnkovi, aby nabídla Skripalově rodině pomoc. Sama totiž byla v podobné situaci.

Skripal a jeho dcera byli nalezeni 4. března na lavičce před restaurací v Salisbury, oba v hlubokém bezvědomí. Podle britských vyšetřovatelů byli otráveni armádním jedem zvaným novičok, pravděpodobně ruského původu. Britští výzkumníci v chemických laboratořích v Porton Down potvrdili, že šlo o novičok, původ látky ale nezkoumali. Podle britských i ruských expertů to ani není možné zjistit.

The Times ale tvrdí, že vyšetřovatelé byli s použitím vědecké analýzy a zpravodajských informací schopni už ve dnech bezprostředně po útoku zdroj otravné látky identifikovat. Podle informací londýnského listu Britové věděli o existenci laboratoří, kde byl jed vyroben, už před útokem ze 4. března.

Bezpečnostní experti si nejsou stoprocentně jisti, ale o místě výroby jsou přesvědčeni s vysokou mírou pravděpodobnosti, píše The Times. Domnívají se rovněž, že Rusové prováděli testy s cílem zjistit, zda je novičok možné použít k vražedným útokům.

Dřívější informace ruských médií a expertů, kteří v armádních chemických laboratořích v sovětských dobách pracovali, hovořily o výrobě látky typu novičok v uzavřených městech Volsk a Šichany v ruském Povolží. Otravné látky se tam prý vyráběly v 70. a 80. letech minulého století. Některé zdroje jako možné místo výroby uváděly také středoasijský Uzbekistán, který byl do počátku 90. let součástí Sovětského svazu.

Do kauzy se chce vložit vdova po Litviněnkovi

Rodině otráveného agenta Sergeje Skripala nabídla pomoc vdova po dalším zavražděném agentovi Alexandru Litviněnkovi, který byl zavražděn v roce 2006 radioaktivním poloniem. Maria Litviněnková nabídla pomoc Skripalově neteři, která se chystá za rodinou do Velké Británie.

Litviněnko, zběhlý agent ruské tajné služby FSB, před smrtí ze své vraždy obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle vyšetřování existují důkazy, že Litviněnka otrávili bývalí ruští agenti Dmitrij Kovtun a Andrej Lugovoj, které ale Rusko odmítlo vydat.

Litviněnkova vdova Marina, která žije v Británii, oslovila prostřednictvím britské stanice BBC Viktoriji Skripalovou, neteř Sergeje Skripala, která se hodlá do Spojeného království za svými příbuznými vydat. Podle BBC nabídla Viktoriji veškerou pomoc, protože se v minulosti ocitla v obdobné situaci.

Viktorija Skripalová novinářům řekla, že chce v Británii mluvit hlavně se svou sestřenicí Julijí, která se už po otravě probrala z kómatu. Naznačila, že by ji chtěla do Ruska odvézt.

Kauza Skripalových zatím přímého viníka nemá, přestože Londýn z odpovědnosti za otravu Skripalových obviňuje Rusko. O původu nervově paralytické látky se vedou spory, přímý důkaz o původci jedu ale zatím chybí.

Vše o otravě exagenta Sergeje Skripal čtěte na Blesk.cz zde >>>

Doporučujeme
Antonin Blaha ( 5. dubna 2018 17:19 )

 To jim ale muselo dat prace vyrobit falesnou laborator a zase se jim vsichni budou smat,nejak se vam to soudruzi cele hrouti😂😂😂😂😂

aristo ( 5. dubna 2018 14:50 )

Vdova po Litvinenkovi nabidla pomoc, for how much $.........

oldedek ( 5. dubna 2018 11:28 )

To přeciž není možný, nó to teda není možný ani tomu kapku nevěřím - nó teda, že by Vladimir Vladimirovič lhal, no teda urkitě ani náhodou - i Filip Filipovič s jeho stranickými specialisty nám to v televizi říkal a ten už nelže vůbec - pani Blažková to říkala ....

illyria ( 5. dubna 2018 11:07 )

Zajímavé, zas vytahují vdovu po Litviněnkovi, ale že by nám Blesk.cz poskytl rozhovor s otcem Litviněnka (který mluví protikladně, než Litviněnková) tak to prostě ne...

santikxauz ( 5. dubna 2018 10:38 )

Prý to vyrobili Obama společně Havlem.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud