Skripala otrávil novičok, potvrdili experti. Našli důkazy vedoucí k Putinovi?

Autor: ČTK, mah - 
3. dubna 2018
18:40

Britští experti nebyli s to prokázat, že nervově paralytická látka použitá v březnu proti ruskému dvojitému agentovi Sergeji Skripalovi byla vyrobena v Rusku. Podle agentury Reuters to v úterý řekl šéf britského armádního výzkumného střediska Gary Aitkenhead. Potvrdili však, že šlo o látku novičok.

„Byli jsme schopni ji (otravnou látku) určit jako novičok, určili jsme, že se jednalo o armádní nervově paralytickou látku,“ řekl šéf speciální laboratoře v anglickém Porton Downu televizní stanici Sky News. Odkud látka pocházela, ale laboratoř nezjistila.

„Neurčili jsme přesný zdroj, nicméně jsme poskytli vědecké informace vládě, která pak využila řady zdrojů k sestavení závěrů“, o nichž se hovoří, poznamenal Aitkenhead. Zároveň potvrdil, že dotyčná otravná látka vyžaduje „ke své výrobě mimořádně složité metody, tedy něco, co je v možnostech hráče, za nímž je stát“.

„Pokračujeme v práci, abychom pomohli získat další informace, které by nám umožnily dostat se blíž (ke zdroji), ale zatím se nám to nepodařilo,“ dodal šéf výzkumného střediska.

Skripal a jeho dcera Julija byli 4. března napadeni otravnou látkou, kterou britští experti následně určili jako Ruskem, respektive Sovětským svazem vyvinutou nervově paralytickou látku novičok. Britská vláda tvrdí, že za tento útok je s největší pravděpodobností zodpovědné Rusko, což ale Moskva důrazně popírá. Kvůli aféře si západní země, včetně Česka, na jedné straně a Rusko na straně druhé vypověděly desítky diplomatů.

Video Záznam živého přenosu: O otravě špióna Skripala novičokem, situaci na Slovensku po vraždě Kuciaka, o pátrání po zmizelém poradci nebo o prezidentově zdraví. Ptali jsme se Miloše Zemana v pořadu S prezidentem v Lánech - Blesk.cz

Vše o otravě exagenta Sergeje Skripal čtěte na Blesk.cz zde >>>

simeone ( 3. dubna 2018 19:53 )

Novičok byl s největší pravděpodobností vyroben chemickým Mirkem v České republice a do Anglie pravděpodobně převezen ve vagíně korpulentní Mirky. Příkaz k použití pravděpodobně vydal Karel Šlechta,krycím jménem Karla Šlechtová.

kukuku ( 3. dubna 2018 19:45 )

... a nechat zjistit pravdu je vlastizrada.

kramora ( 3. dubna 2018 19:40 )

Novinarska zumpo, kdybyste poslouchali cizi zpravy, nepsali byste takovy kr;avoviny. Nasli pouze to, ze to mohla byt i jina, podobna latka, puvod se nepodarilo zjistit. Hlavne, ze blb Stropnicky veri a vyhostuje.

Antonin Blaha ( 3. dubna 2018 19:39 )

 Ti sami anglicti experti kteri projeli zamorenym uzemim pri Poustni bouri v Iraku a nasi chemici prisli na zamoreni bez problemu?Tak to jo😂😂

lisakjirka ( 3. dubna 2018 19:36 )

To mně je novinka, ale že to mají vědce v VB

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud