Exšpiona Skripala můžou odpojit od přístrojů. Přání rodiny ale musí posoudit soud

Autor: Darina Jíchová - 
30. 3. 2018
11:10

Už je to téměř měsíc, co byli dvojitý agent Sergej Skripal (66) a jeho dcera Julija (33) otráveni. S nervovým toxinem novičok se v anglickém Salisbury dostali „do křížku“ 4. března. Dvojice upadla do bezvědomí a zatímco Julija už je na tom lépe a může mluvit, Skripal dál zůstává v kritickém stavu. O jeho dalším osudu bude možná jednat soud. Jedině ten může rozhodnout, zda ho odpojit od přístrojů a nechat zemřít, nebo ho dál uměle udržovat při životě, informoval deník Daily Mail.

Přátelé a rodina Skripala se domnívají, že by mu „mělo být umožněno zemřít“. Tohle rozhodnutí bude ale muset po důkladné poradě s odborníky provést soud. Neteř otrávaného agenta Victoria Skripalová i jeho blízký přítel z Británie Ross Cassidy jsou toho názoru, že má být odpojen od přístrojů. „Jaký budou mít život? Pokud se probudí, budou invalidní,“ uvedla Skripalová v době, kdy byla v kritickém stavu i Julija.

Soud musí posoudit důkazy i krevní testy

O dalším osudu Skripala bude rozhodovat britský soud na ochranu lidských práv. Právník Zak Golombeck řekl, že se jedná o jednu z posledních možností, ke které se mohou uchýlit. Prohlásil, že než bude zahájen jakýkoliv další postup, soud společně s odborníky projde znovu všechny důkazy a vyžádá si nové krevní testy, teprve na základě těchto poznatků rozhodne, co bude dál.

V případu Skripalových už soud jednou zasahoval, a to když povolil, aby jim lékaři odebrali krev i bez jejich souhlasu. Kdyby se řešilo odpojení od přístrojů, ke konzultaci bude přizván i zbytek Skripalovy rodiny z Ruska. „Jestli Skripal a jeho dcera zemřou, bude to mít obrovský mezinárodní dopad,“ míní odborníci, kteří dodali: „Zhorší to už tak dost napjatou situaci mezi Velkou Británií a Ruskem.“

Skripalově matce tají, jak na tom syn je

Podle Cassidyho Skripalova matka, stále žijící v Rusku, ani neví, co se jejímu synovi stalo. „Rodina ji nechce stresovat. Lékaři nám řekli, že pokud se probudí, jejich mentální kapacita bude silně poškozená, co budou mít za život? Navíc šance na jejich probuzení je prý minimální. Měli by je odpojit a nechat zemřít, bylo by to milosrdnější,“ řekl tisku ještě před zprávou o rapidním zlepšení stavu Julije.

Britská vláda ze Skripalovy otravy obvinila Rusko, Kreml dlouho nereagoval, proto se Británie a následně i další státy rozhodly přistoupit k vyhoštění ruských diplomatů. Moskva oficiálně požádala o pomoc ve vyšetřování útoku na „ruskou občanku“ Juliji Skripalovou, o případ jejího otce ale zájem neprojevila.

„Putin ví, co dělá. Vyčkává, co udělá Británie,“ řekl odborník na národní bezpečnost a vysokoškolský profesor Anthony Glees. „V zájmu naší vlády je udržet Skripalovy při životě,“ dodal.

Vyšetřovatelé žádné detaily o momentálním stavu Skripala a jeho dcery s veřejností nesdílí, nevyjádřili se ani k jejich případnému odpojení od přístrojů, napsali novináři Daily Mailu.

Video  Záznam živého přenosu: O otravě špióna Skripala novičokem, situaci na Slovensku po vraždě Kuciaka, o pátrání po zmizelém poradci nebo o prezidentově zdraví. Ptali jsme se Miloše Zemana v pořadu S prezidentem v Lánech  - Blesk.cz

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

konimrd ( 30. března 2018 18:39 )

zkzkz ( 30. března 2018 16:21 )

milan59 ( 30. března 2018 14:58 )

Hmm a jak na tom jsou po zdravotní stránce ti co je našli a záchranáři?Nebo když přijela záchranka tak už věděli že byli "otráveni novičokem " a přijeli v ochranných kombinézách?? A co takhle svědkové ti nejsou v ohrožení života??Celý to nepěkně smrdí a to přímo z Británie a ne z Ruska !!!Vrahové křičí chyťte vraha

santikxauz ( 30. března 2018 14:29 )

Pokud nebude mluvit korektně podle přáni Británie,tak počítám,že náhle zemře.

Zobrazit celou diskusi
Další videa