Pondělí 28. září 2020
Zataženo, déšť 11°C

Rusové v Praze mírní útok na Česko kvůli Skripalovi. Jen „konstatovali fakta“

Autor: mah - 
4. dubna 2018
10:05

Otrava bývalého ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala už několik týdnů hýbe světovou politikou. Velká Británie z útoku od začátku viní Rusko, to ale jakoukoli vinu popírá. Případ se přímo dotýká i České republiky, na kterou Moskva několikrát ukázala jako na původce jedu novičok, kterým měl být Skripal otráven. Proto se k věci na tiskové konferenci ve středu vyjádřil poprvé i ruský velvyslanec v Praze Alexander Zmejevskij.

„Od samého počátku (kauzy) britská premiérka Theresa Mayová naprosto nepodloženě a bez ohledu na princip presumpce neviny s odkazem pouze na vysokou pravděpodobnost obviňovala Rusko jako původce látky, která Skripalovy otrávila,“ uvedl na začátku konference Zmejevskij.

„Přitom kategoricky požadovala, abychom se do 24 hodin přiznali, že ruské vedení buďto nařídilo otravu Skripala, nebo ztratilo kontrolu nad svým chemickým arzenálem,“ dodal velvyslanec. Podle něj tak bylo Rusko od samého počátku otázkami britské strany tlačeno k sebeobviňování.

„Taková formulace otázky, dokonce v podobě ultimáta, je pro nás nepřijatelná,“ dodal. Ruské velvyslanectví v Londýně podle Zmejevského od začátku žádalo informace o stavu svých občanů, včetně vzorku použité nervové látky. Ruský velvyslanec ale připomněl, že v tomto ohledu odešla ruská strana s nepořízenou.

Zmejevskij: Británie přestává být bezpečnou zemí pro ruské občany

„Chtěl bych připomenout, že britská strana je zodpovědná za život a zdraví cizích státních příslušníků na svém území i za zločiny, které na nich byly spáchány,“ pokračoval Zmejevskij.

„Nicméně četné záhadné a dosud nevyšetřené případy úmrtí našich občanů ve Velké Británii svědčí o tom, že mlhavý Albion se stává čím dál více nebezpečnějším místem pro naše spoluobčany,“ prohlásil ruský velvyslanec.

Podle něj ovšem britská strana neplní. Poukázal na vraždu bývalého agenta FSB Alexadra Litviněnka, ze které rovněž bylo, podle Zmejevského rovněž nepodloženě, obviněno Rusko, nebo podezřelá úmrtí ruských podnikatelů. „Vyvstává otázka, zda britské úřady dělají vše pro ochranu ruských občanů na svém území,“ uzavřel Zmejevskij.

Chemických zbraní se Rusko zbavilo již v minulém roce

Odmítl i ruské obvinění z toho, že by Rusko skrývalo část svého chemického arzenálu. Jde podle něj o nepodložené obviňování ze strany Velké Británie a jejích spojenců z toho, že Rusko se nedrží úmluvy o zákazu chemických zbraní.

„Je pozoruhodné, že se prohlášení zaměřené na propagaci takových neopodstatněných výroků projevilo již dávno, ale zvýraznilo se v roce 2017 poté, co Ruská federace dokončila likvidaci svého arzenálu bojových chemických látek,“ upozornil Zmejevskij. Rusko tak dosáhlo cíle stanoveného mezinárodními smlouvami dokonce o tři roky dříve, než mu ukládaly dohody.To podle něj potvrzuje i Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

„Na základě úmluvy jsme navrhli uskutečnit konzultace, abychom odpověděli na otázky, které Británie měla,“ dodal velvyslanec. Rusko prý bylo připraveno britské straně zodpovědět všechny její otázky. Británie podle něj ale i tuto spolupráci prostřednictvím OPCW odmítla.

Britové s námi nechtějí spolupracovat, zlobil se velvyslanec

„Místo plnohodnotné spolupráce se Britové rozhodli obrátit na technický odstavec úmluvy a požádali o pomoc technický sekretariát OPCW,“ dodal velvyslanec. Na základě toho pak odborníci OPCW odjeli do Británie podrobně prozkoumali chemickou látku, která byla použitá k otravě. „Technický sekretariát ale nemá možnosti ani práva na to, aby potvrdil závěry, které učinili Britové,“ dodal Zmejevskij.

Na dnešním setkání výkonné rady OPCW chce Rusko podle Zmejevského předložit další návrh na civilizované řešení kauzy Skripal. „Kromě toho doufáme, že dostaneme odpověď na otázky, které měla Ruská federace na Británii, Francii i samotnou OPCW,“ dodal velvyslanec.

Rusko má podle svého velvyslance velký zájem na tom, aby celá kauza byla vyšetřena plnohodnotně, objektivně a transparentně. „Bez vyčerpávajících odpovědí na naše otázky ale další jednání o kauze Skripal nedává smysl,“ vysvětlil Zmejevskij, proč jeho země na dnešní den svolala setkání OPCW.

Česko jsme z výroby novičoku nikdy neobvinili, tvrdí Rusové

„Mohu zodpovědně prohlásit, že v Ruské federaci neexistovaly žádné práce na látce s kódovým názvem novičok,“ dodal velvyslanec. Sovětští vědci podle něj pouze byli nuceni reagovat na vývoj látky VX západními látkami.

„Po rozpadu SSSR vyvezly západní tajné služby z Ruska skupinu chemiků s dokumentací, kterou začaly podrobně studovat,“ uvedl Zmejevskij s tím, že až vědci na Západě se měli dočkat určitých pokroků. 

„Chtěl bych zdůraznit, že žádná obvinění v souvislosti s novičokem nikdy nebyla naší stranou vznesena, pouze jsme konstatovali fakta,“ uvedl velvyslanec. Znovu se odvolal i na otevřené zdroje, které podle ruské strany ukazují na to, že Česká republika má vlastní vybavení určené k výzkumu nervově paralytických látek.

„Místní odborníci se aktivně zapojili do výzkumu takzvaného ‚syndromu veteránů z Perského zálivu‘ pro studium časově odloženého účinků sarinu na lidský systém,“ připomněl Zmejevskij. Upozornil i na to, že kvůli pokračujícímu vývoji protilátek ČR v roce 2011 uzavřela dohodu s OPCW, která jí umožňuje syntetizovat až 10 kilogramů bojových látek s nervově paralytickým účinkem. 

Rusko na Česko ukázalo opakovaně

Moskva z výroby jedu opakovaně obvinila mimo jiné i Českou republiku, stejným způsobem Rusové ukázali i na Velkou Británii, Švédsko a USA. Své tvrzení Kreml opírá například o dlouhodobé fungování protichemické jednotky Armády ČR.

Podobná tvrzení již dříve odmítl český ministr zahraničí Martin Stropnický jako absurdní. „To nemá nic společného s tím plynem, o který tady jde,“ reagoval na ruská obvinění ministr.

Podle ministerstva zahraničí jsou podobné výroky pro Česko urážlivé a poškozují dobré vztahy s Ruskem. „Litujeme, že při tom Ruská federace nebere v úvahu vysokou cenu a značné škody, které taková prohlášení způsobují ve vzájemných vztazích,“ uvedl úřad.

Vše o otravě exagenta Sergeje Skripal čtěte na Blesk.cz zde >>>

Zdenk Kopen ( 4. dubna 2018 14:06 )

Když někdo o něčem řekne, že to tak mohlo být nebo že to tak možná bylo, tak je to domněnka. Když řekne, že to tak bylo, je to tvrzení, pro které musí být důkazy. To jsou zásady logického myšlení. Protiruskému běsnění a špionománii Mayové a Johnsona se nedivím, protože jim kolem Británie předtím pořád létaly ruské bombardéry a pluly ruské ponorky apod. Protiruská hysterie není nic nového (viz angl. Wikipedie, heslo: Antirussian Sentiment), to už je v západní Evropě staletá tradice, podobně, jako např. odpor k Židům. Rusko ohrožuje Západ a Putina na roveň Hitlerovi (B. Johmson). Světe div se! Zajímavé, že ta aféra byla vyvolána právě, když se v Rusku měly konat prezidentské volby. Dalším stovkám oněch údajně ohrožených lidí mělo stačit doporučení, aby si vyprali oděv (?). Když to byl tak "strašlivý jed" (?). Kdyby se někdo chtěl kohosi zbavit, tak by to asi provedl hodně nenápadně. I obří fabulace se dají vytvořit. Kdoví, jestli vůbec nějaký Skripal existuje. Jde jen o to, nakolik tomu kdo věří. Viz kdysi německý nacista Goebels neblahé paměti a jeho vytrubování do světa. Pro ty Němce to býval balzám na uši, dokud za ně pořádně dostali. Nejspíš si to zasloužili. I historie mívá své paralely.

melis ( 4. dubna 2018 13:17 )

Dávám tomu čas.

Zdenk Kopen ( 4. dubna 2018 12:31 )

amareo, nejlepší jsou nejjednodušší odsudky, že? Rusové nejsou totéž, co byl kdysi Stalin (mimochodem Gruzínec) nebo komunističtí papaláši. Místo bezbřehého psaní žvástů zde by bylo lepší uvažovat o své vlastní soudnosti. Totéž by platilo i pro další zdejší ubohoučké pisálky. Mne nejspíš udivuje něčí divná logika.

melis ( 4. dubna 2018 12:19 )

Žádáme omluvu a basta.

kukukuu ( 4. dubna 2018 12:10 )

A zapomněla jsi, jak lstivá Mášenka se schovala medvědovi do nůše a nechala se jím nést a ještě po něm pokřikovala, aby si nesedal na souček a nebral si koláček.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud