Neděle 28. listopadu 2021
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Bailey (15) zabil střelec ve škole. Poslední chvíle života strávila na telefonu s matkou

Autor: Darina Jíchová - 
26. ledna 2018
21:15

Při úterní střelbě na střední škole v Kentucky zahynuli dva studenti, Bailey Holtová (†15) a Preston Cope (†15), dalších 17 lidí bylo zraněno. Těsně před svou smrtí zvládla ještě Bailey zavolat domů. Matka uvedla, že dívka už nebyla schopná ani mluvit. Mladá studentka zahynula na místě, Preston pak v nemocnici. Stejně starý střelec a jejich spolužák včera poprvé stanul před soudem.

Secret Holtová své dceři zavolala hned poté, co se o střelbě dozvěděla. „Telefon vyzváněl, ale Bailey mi to nebrala. Zpanikařila jsem, nikdo nic nevěděl, ve zprávách nic konkrétního neříkali. Zkoušela jsem se jí několikrát dovolat, ale nevzala mi to,“ řekla Holtová. „Pak mi konečně zavolala zpět.“

„Slyšela jsem jen zvuky v pozadí, výkřiky a chaos, Bailey nemluvila, ale slyšela jsem, jak dýchá. Stále jsem opakovala její jméno, ale ona ani jednou neodpověděla,“ sdělila tisku. Holtová se domnívá, že s dcerou strávila poslední minuty jejího života. Při útoku byl zraněn také Baileyin první přítel, byl postřelen do obličeje, jeho zranění je vážné, ale lékaři jsou si jistí, že přežije. Mladý pár spolu začal randit před půl rokem, řekla Holtová.

Rozloučení a pusa na tvář

Přeživší studenti byli převezeni do budovy jedné z dalších škol, které se v městě Benton nachází. „Společně s ostatními rodiči jsme čekali, až se naše dítě objeví ve dveřích, Bailey ale pořád nešla. Bylo to hrozné, pomalu jsme ztráceli naději. Secret brečela, já jsem nevěděl, co dělat,“ uvedl Jasen Holt, otec oběti.

Přestože Bailey bylo teprve 15 let, o své další kariéře měla jasno, chtěla se stát zdravotní sestrou na porodnickém oddělení. Podle její rodiny to byla perfektní dcera. „Byla naprostý anděl, každý rodič by si mohl přát takové dítě. V úterý jsem ji ještě vezl do školy, ani mě nenapadlo, že to bude naposledy, co ji uvidím naživu. Rozloučili jsme se jako obvykle: ahoj, uvidíme se doma a pusa na tvář,“ dodal Holt.

Lidé si připomněli oběti střelby v Kentucky a pomodlili se za zraněné. Lidé si připomněli oběti střelby v Kentucky a pomodlili se za zraněné. | ČTK

Policie odmítá s ohledem na věk pachatele zveřejnit jeho jméno, rodinám obětí a zraněných je ale jeho totožnost známá. Studenti, kteří vyvázli bez poranění, sdíleli střelcovo jméno a fotografie na svých sociálních sítích. „Nevím, na co myslel, proč to udělal. Modlím se za něj a jeho rodinu. Říkají, že procházel těžkým obdobím. Jestli potřeboval kamaráda, mohl si říct o pomoc, Bailey by mu pomohla,“ uvedla Holtová.

Vzpomínky nejlepší kamarádky

Johanna Davisová byla Baileyina nejlepší kamarádka. „Byla vtipná, hodná, trochu praštěná. Všichní ji milovali, její smích byl nakažlivý. Vždycky měla dobrou náladu, kterou kolem sebe šířila,“ popsala svou přítelkyni. „Zbyly mi jen vzpomínky a fotky. Budou mi chybět naše vtípky, povídání i pozdní večeře v naší pizzerii.“

Davisová není studentkou školy, kde došlo k tragédii, ale přátelí se s několika místními studentkami. „Ví vůbec, kolika lidem ublížil? Kolik rodin zničil, kolik přátelství?“ ptala se rozrušeně, když se jí reportér CNN ptal, zda zná útočníka. „Za nějaký čas, až to nebude tak živé, mu snad budu moct odpustit, ale chci, aby věděl, co způsobil,“ řekla.

Střelec před soudem

Střelec, který byl zadržen na místě, je obviněn z dvojnásobné vraždy a několikanásobného pokusu o vraždu, včera poprvé stanul před soudem. Chlapec zůstane ve vazbě, příští řízení rozhodne, do jakého zařízení bude umístěn. O jeho osudu by měl rozhodnout soud pro nezletilé, pokud však soudce shledá jeho provinění příliš závažnými, má právo jej soudit jako dospělého, uvedl zástupce místního prokurátora Jason Darnall.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa