Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

Trump je fit, tvrdí lékař. O erekci ho může ale připravit lék na vlasy

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
17. ledna 2018
12:55

Zdravotní stav amerického prezidenta Donalda Trumpa (71) je vynikající. Oznámil to lékař Bílého domu Ronny Jackson na základě výsledků zdravotní prohlídky prezidenta, který podle Jacksona obstál i v testu poznávacích funkcí. Trumpovi by však podle lékaře prospěla méně tučná strava. A o problémy s erekcí i depresemi si „koleduje“ přípravkem, který používá proti padání vlasů.

Celkový zdravotní stav hlavy státu je vynikající, oznámil lékař. „Prezidentův celkový zdravotní stav je vynikající,“ řekl Jackson novinářům. Podle něj jde i o důsledek celoživotní abstinence a nekouření. Trump podle lékaře váží přes 108 kilogramů a rád by pět až sedm kilogramů shodil. Jackson připustil, že by prezidentovi prospěla méně tučná strava a také by chtěl snížit hladinu cholesterolu. Trumpův krevní tlak je přitom 122/74 a vynikající je také stav jeho oběhové soustavy.

Kognitivním testem prošel na jedničku

Trump uspěl i v kognitivním testu, který měří poznávací funkce. Prezident uspěl ve všech 30 úkolech testu a normální je také jeho schopnost porozumět textu. Lékař však upozornil, že Trumpovi předepsal léky, které mohly vyústit v mumlání. Jackson prozradil, že šéf Bílého domu užívá přípravek proti vypadávání vlasů. Na dlouhých cestách příležitostně bere také lék proti proti nespavosti Ambien.

Prezident Trump by měl změnit svou dietu.Prezident Trump by měl změnit svou dietu. | reprofoto/twitter

O podstoupení kognitivního testu prý požádal sám Trump. Poznávací funkce, které test zkoumá, zahrnují paměť, koncentraci, pozornost, řečové funkce, rychlost myšlení a schopnost pochopení informací. Jackson zdůraznil, že kognitivní test by odhalil například i Alzheimerovu chorobu nebo jiný problém.

Lékař také konstatoval, že Trump má spoustu energie a výdrže. V současnosti přitom pravidelně necvičí a v noci spí jen čtyři až pět hodin. Je velmi pravděpodobné, že Trump dokončí své funkční období bez zdravotních problémů, a pokud bude zvolen, i další čtyřleté období, soudí Jackson, podle něhož má Trump „neuvěřitelně dobré geny“.

Spekulace o nezpůsobilosti se nepotvrdily

Trump podstoupil svou první zdravotní prohlídku ve funkci prezidenta ve vojenské nemocnici Waltera Reeda v pátek. Stalo se tak v době, kdy nově vydaná kniha novináře Michaela Wolffa s názvem Ohnivá zloba: Uvnitř Trumpova Bílého domu zpochybňuje jeho schopnosti a duševní zdraví. Ačkoli pro prezidenty nejsou takovéto kontroly povinné, pravidelně tak činí a po prohlídkách zveřejňují lékařské zprávy s konstatováním, že jsou pro výkon funkce způsobilí.

Šokující kniha o Trumpovi.Šokující kniha o Trumpovi. | Profimedia.cz

Prezident informace uvedené ve Wolffově knize považuje za lživé, spekulace, že je duševně nezpůsobilý vést zemi, odmítá a tvrdí, že je naopak geniální a emočně vyrovnaný.

Nebezpečný boj proti padání vlasů 

Vypadávání vlasů je u mužů jistého věku běžná věc, prezident se proti ní ale rozhodl bojovat. Užívá lék Propecia obsahující látku finasterid, která by měla ztrátě vlasů zabránit. Jeho lékaři o tom informovali veřejnost, krátce poté, kdy vloni nastoupil do funkce. Léky podporují tvorbu nových vlasů a vyživují a posilují vlasy staré. Zatím je to ta nejosvědčenější léčba v boji proti plešatosti. Původně je ale lék určen pro muže, kteří mají problém s prostatou.

Má to ale i svoje zápory, podle studie z roku 2017 se u lidí užívající Propeciu objevují sklony k depresi a sebepoškozování. Medikament rovněž způsobuje erektilní disfunkce. Lékaři a psychiatři z univerzity v Ontariu se ve svém výzkumu shodují, že i když lék zaznamenal úspěch, jak v léčbě prostaty, tak u podpory růstu vlasů, objevily se u jeho uživatelů nečekané vedlejší účinky. U 94 procent pacientů se projevila deprese, u některých i sklony k sebepoškozování. Odborníci se bojí, že by to mohlo vést až k sebevraždám.

Deprese a impotence

K výzkumu se připojily také další lékařské fakulty a bylo prokázáno, že u určité části mužů způsobilo dlouhodobé užívání finasteridu impotenci. Látka patří do skupiny 5-alfa a jejích inhibitorů. Podle vědců tato skupina a její kombinování s dalšími může vyvolat duševní choroby. Proprecia byla prvotně vyvinuta k léčbě problémů s močením, růst vlasů byl až vedlejší produkt.

Lék používají miliony Američanů, mezi nimi i prezident Trump. Podle jeho osobního lékaře Harolda Bornsteina však jen v malých dávkách a výhradně na podporu růstu vlasů. „Záleží mu na jeho vlasech,“ komentoval užívání přípravku Bornstein.

Trump tápal během státní hymny:

Video Donald Trump zapomněl slova hymny. - Reuters

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud