Projev premiérky „zbořil“ komik. Mayové dal formulář s výpovědí, ochranka nikde

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
5. 10. 2017
08:30

Projev britské premiérky Theresy Mayové měl ve středu ujistit spolustraníky i veřejnost o schopnosti oslabené političky bezpečně vyvést zemi z Evropské unie. Jenže místo jeho obsahu britská média i veřejnost řeší jediný okamžik. Chvíli, kdy komik Simon Brodkin alias Lee Nelson pronikl na pódium a předal Mayové dokument o propuštění z práce. Zatímco politici se ptají, jak mohl projít přes ochranku premiérky, komentátoři hovoří o symbolickém významu události pro političku s velmi nejistou budoucností.

Brodkin s účastnickou visačkou na krku se k Mayové přiblížil ve chvíli, kdy na konferenci své Konzervativní strany hovořila o lídru konkurenčních labouristů Jeremym Corbynovi, jehož volební úspěch připravil v červnu Mayovou o parlamentní většinu.

Komik jí předal formulář P45 a několikrát opakoval, že jej o to požádal ministr zahraničí Boris Johnson. Než jej ze sálu vyvedla ochranka, zastavil se právě u muže považovaného za nástupce Mayové v premiérském křesle a vztyčeným palcem mu dal najevo svou podporu.

„Řekl mi to Boris,“ zmínil komik ministra zahraničí

Zatímco Mayová papír ihned odložila a po krátké pauze ukončené ovacemi vstoje zavtipkovala, že by P45 nejraději dala Corbynovi, další politici incident komentovali bez humoru.

„Boris mi řekl, abych jí dal P45,“ řekl komik agentuře Reuters. „Neřekl mi proč. Chtěl, abych to udělal,“ dodal. O ministru zahraničí Borisu Johnsonovi se dlouhodobě spekuluje jako o možném nástupci Mayové v premiérském křesle. Terčem vtípků komika Brodkina se v minulosti stal mimo jiné americký prezident Donald Trump.

Kde byla ochranka? Politici nechápou

„Je naprosto nepřijatelné, aby se někdo mohl dostat tak blízko k premiérce... Byl tam hodně dlouho, zatímco mu někdo poklepával na rameno a prosil, jestli by nemohl odejít – tak si ochranu premiérky nepředstavuji,“ řekl listu The Daily Telegraph konzervativní poslanec Johnny Mercer. Několik ministrů vyzvalo k podrobnému vyšetření incidentu a ministryně vnitra Amber Ruddová to v rozhovoru s BBC přislíbila.

Podívejte se, jak komik Brodkin přerušil Mayovou:

Video Projev Theresy Mayové - Twitter

Policisté sice Brodkina nejprve zadrželi, brzy jej však propustili s vysvětlením, že měl na konferenci platnou akreditaci a neprovedl nic nezákonného. Brodkin nepronikl na ostře sledované pódium poprvé. Mediální pozornost si získal již v roce 2015, kdy se na festivalu v Glastonbury dostal k rapperu Kanye Westovi a několik sekund zpíval a tančil při jeho skladbě, než ho odvedla ochranka. Zaujal rovněž tím, že vysypal hrst dolarů na Seppa Blattera, bývalého šéfa fotbalové federace FIFA, stíhané korupčními skandály.

„Mayová propásla příležitost“

Nejen kvůli Brodkinovou kousku však média hodnotí projev jako příznačný pro političku, která bojuje s obtížemi brexitu a jejíž pozice je velmi vratká po červnové volební blamáži. Bez povšimnutí nezůstal ani silný kašel, který několikrát donutil Mayovou řeč přerušit. Jízlivé poznámky konkurence zase vyvolala odpadávající písmena z rozměrného hesla konference „Budujeme zemi, která slouží všem“, který měla Mayová za zády.

Zatímco někteří spolustraníci se po projevu srotili kolem premiérky a před novináři zdůrazňovali, že její kašel a trable na pódiu ukázaly, že je taky jen člověk, další byli podstatně kritičtější. „Neřekl bych, že má Theresa Mayová štěstí. Právě propásla jednu příležitost a moc jí jich nezbývá,“ řekl listu The Sun jeden z konzervativních poslanců v narážce na spekulace o blížícím se konci Mayové.

Premiérka: Opustíme EU v březnu 2019

Mayová chce dosáhnout dohody, která bude dobrá pro Británii i pro Evropskou unii. V projevu na závěr výroční konferenci své Konzervativní strany to ve středu řekla britská premiérka svým spolustraníkům a zároveň se omluvila za výsledek červnových předčasných voleb, po kterých konzervativci ztratili absolutní většinu v parlamentu. Ostře sledovaný projev Mayové narušil komik i její hlasová indispozice.

„Lidé rozhodli. My se řídíme jejich instrukcemi. Opustíme Evropskou unii v březnu 2019,“ řekla Mayová. S Evropskou unií podle ní Británie bude mít nové zvláštní partnerství. Premiérka vyslovila pochopení pro ty, kteří jsou ze současného stavu jednání frustrovaní, vyjádřila ale naději, že se podaří dosáhnout dohody výhodné pro obě strany. „Je v hlubokém zájmu nás všech, aby jednání uspěla,“ dodala s tím, že vláda je ale připravena i na variantu, že k dohodě s Bruselem nedojde.

„Jste tu vítáni,“ řekla premiérka na adresu občanů Evropské unie, kteří žijí v Británii. „Chceme, abyste zůstali,“ dodala. Otázka budoucích práv občanů EU v Británii a Britů v zemích evropské sedmadvacítky je jednou ze zásadních sporných témat při jednáních o brexitu.

Mayová se věnovala i řadě domácích témat včetně rozvoje bytové výstavby, zastropování výše účtů domácností za energie či řešení dluhů za vysokoškolská studia. Svůj projev zakončila výzvou vlastním ministrům, aby se „dali dohromady“ a zaměřili se na „každodenní životy obyčejných pracujících lidí“.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Zobrazit celou diskusi
Další videa