První dáma dala stoupencům použité spodní prádlo. Novinář to „propálil“ a šel za mříže
V Zimbabwe zatkli místního novináře, který napsal, že první dáma Grace Mugabeová darovala příznivcům vládní strany použité spodní prádlo a noční košile. S odvoláním na redaktorova obhájce o tom ve středu informovala agentura AP.
Dvaapadesátiletá manželka prezidenta Roberta Mugabeho ošacení údajně darovala prostřednictvím poslance vládní strany ZANU-PF. První dáma na různých shromážděních často věnuje stoupencům režimu oblečení a potraviny.
„Setkal jsem se s první dámou a ona mi dala tyto šaty, abych vám je předal. Mám pro vás kalhotky. Bylo mi řečeno, že většina vašich není v dobrém stavu, tak si dnes pojďte vzít, co vám bylo poskytnuto,“ řekl podle soukromého zimbabwského deníku NewsDay poslanec Esau Mupfumi. „Máme noční košile, sandály, oblečení, přijďte a poslužte si. Pochází to od první dámy Grace Mugabeové,“ dodal podle pondělního článku, z něhož citovala agentura AFP.
Za jeden článek půl roku ve vězení
Autora textu Kennetha Nyanganiho policie v pondělí zadržela ve městě Mutare na východě země. Podle redaktorova právníka mu ale nesdělila oficiální obvinění ani to, kdo žádal, aby se proti němu zakročilo. Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International požaduje Nyanganiho propuštění a případ označuje za snahu zastrašit média.
„Toto zatčení je přímým útokem na Nyanganiho, chtějí zastrašit jeho i další novináře. Mugabeova vláda nechce, aby se psalo o tom, co se tady děje,“ řekl Cousin Zilala, ředitel zimbabwské pobočky Amnesty International. Novináři hrozí půl roku vězení a vysoká pokuta.
„Taková reakce přišla jen proto, že v článku píšu o první dámě, o které se v posledních měsících psalo výhradně ve spojitosti s napadením modelky Engelsové,“ řekl Nyangani. „Vláda si přeje vylepšit její image, ale nedaří se to.“ Před obviněním z napadení jí ochránila diplomatická imunita, navíc nyní tvrdí, že na ni modelka zaútočila nožem.
Zimbabwe čelí krizi, ekonomické i politické
Zimbabwe již řadu let sužuje hluboká ekonomická i politická krize. Země se potýká s vysokou nezaměstnaností, hyperinflací, nedostatkem potravin i hotovosti. Obyvatelé mají zhoršený přístup ke spotřebnímu zboží a opakovaně proti Mugabemu demonstrují.
Třiadevadesátiletý autoritativní prezident je nejstarší hlavou státu na světě a jedním z nejdéle panujících afrických vůdců. Jeho žena je známá láskou k nakupování v zahraničí i vznětlivou povahou. Objevují se i dohady, zda se nepokusí svého manžela v čele země nahradit. Mugabeová není mezi obyvateli příliš oblíbená.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.