Lék proti stárnutí, nebo podvod? Lidé si kupují krev teenagerů

Zázračná léčba, nebo podvod?
Zázračná léčba, nebo podvod?  (Autor: Spoj)
Autor: Darina Jíchová - 
21. srpna 2017
18:01

Tvrdí, že mají lék proti stárnutí. Americká společnost Ambrosia vyvinula údajně zázračnou směs obsahující krev teenagerů, která má lidem zajistit věčné mládí a dobré zdraví. Léčbu už podstoupilo několik zájemců a výsledky jsou prý očividné, ostatní vědci ale varují, že se jedná o podvrh.

Zakladatelé společnosti tvrdí, že jejich procedura je jako plastická operace, jenomže zevnitř. Klinické testy podstoupilo více než 100 lidí a vakcína je připravená k distribuci.

Podle americké společnosti má transfúze s krví náctiletých zázračné účinky, je prý schopná zastavit stárnutí. Klinického výzkumu v San Franciscu se zúčastnilo mnoho lidí. Život celé idee vdechnul doktor Jesse Karmazin ze Stanfordské univerzity. Pacientům jsou podány dva a půl litru upravené krevní plazmy.

První výsledky byly velmi povzbudivé, Karmazin přirovnal jejich léčbu v rozhovoru pro noviny The Sunday Times k plastické operaci, jejíž výsledky jsou uvnitř těla. „Může to mít pozitivní vliv jak na vzhled, tak i na cukrovku, srdeční choroby nebo paměť,“ řekl. „Tedy na skoro všechny aspekty stárnutí.“ Na otázku, zda transfúze poskytne lidem nesmrtelnost, odpověděl: „Nemůžu říct, že lidem zajistíme nesmrtelnost, ale jsme blízko.“

Vědci jsou nicméně zdrženliví, varovali, že procedura je zatím neověřená a že další testy pravděpodobně nepotvrdí Karmazinova tvrzení. Kritika se vznesla hlavně poté, co bylo zjištěno, že účastníci výzkumu platí společnosti za pokusnou léčbu. Další výtkou bylo, že Ambrosie zařadilo do testování i lidi, co užívají placebo.

Celý výzkum je založen na studii z roku 2014, která doporučuje, aby stará myš byla naočkována látkou obsahující plazmu mladší myši za účelem dosažení lepší paměti u staršího jedince. Autor oné studie řekl, že nedosáhli žádných klinických důkazů toho, že by taková léčba byla prospěšná lidem.

Společnost Ambrosia shromažďuje z krevních bank přebytečnou krev ideálně od mladistvých dárců, u které pak oddělí plazmu. Jednu transfúzi, mix od několika jedinců, poté dostane pacient starší 60 let, nejdříve však za ni musí zaplatit skoro 200 tisíc. Karmazin říká, že u pacientů lze sledovat viditelný efekt hned po první dávce. Neurovědec Toby Wyss-Coray ale nesouhlasí. „Jen zneužíváte důvěru pacientů,“ řekl časopisu Science Mag.

Podvodníci zkoušejí všechny možné triky:

alfasamec ( 21. srpna 2017 18:37 )

Já bych mohl zájemcům (1x měsíčně) věnovat pár kapek krve od té mojí... Je relativně mladá, příští rok jí bude teprve padesát...

Zobrazit celou diskusi