Extáze na recept? V USA začínají drogu testovat k léčbě stresových traumat
Extáze možná brzy nebude jen ilegální drogou, které holduje zlatá mládež na divokých večírcích, ale schváleným léčivem. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil její testování v rozsáhlých klinických testech k léčbě posttraumatického stresového syndromu.
PTSD neboli posttraumatický stresový syndrom je psychická porucha, která vzniká v reakci na prožití traumatické události – smrti blízkého člověka, autonehody, znásilnění, války a podobných nepříjemných události. Často touto poruchou proto trpí vojáci. Její současná léčba spočívá v podávání medikamentů a účasti na psychoterapii. I když léčebné prostředky jsou, mnoho odborníku je přesvědčeno, že extáze dokáže léčit lépe.
V USA již proběhly dvě fáze testování extáze k léčbě PTSD. Současnou třetí financuje Multidisciplinární asociace pro psychedelická studia (MAPS), organizace, která prosazuje medicínské užití marihuany, LDS a právě extáze. Financovala i druhou fázi testování drogy, při které bylo zjištěno, že 56 % pacientů pocítilo výrazné zlepšení příznaků již po třech dávkách extáze. Na konci testování celé dvě třetiny pacientů neměly žádné příznaky PTSD.
Droga na předpis možná už za pět let
Současné testování se bude týkat 230 pacientů. Výzkumníci, kteří testování provádějí, požádali FDA o status průlomové terapie. Pokud úřad požadavek splní, celé testování se tím urychlí a doktoři by mohli začít drogu předepisovat již v roce 2021.
Objevují se ale obavy, že pokud bude extáze schválena pro terapeutické účely, zvýší se tím i její rekreační užití. Podobná situace nastala u opiátů. „Dává se tím najevo, že tato droga vaše problémy vyřeší, ale ona často problémy spíš tvoří,“ uvedl psycholog Swanseaské univerzity Andrew Parrott pro New York Times. „Je problematická droga, o které víme, že může škodit.“
Nová naděje pro válečné veterány
Lidé trpící posttraumatickým stresovým syndromem však v extázi vidí naději. Medikamenty, kterými se PTSD léčí v současnosti, mají podle pacientů jen o trochu lepší efekt než placebo a účinky psychoterapie se dostavují až po dlouhé době.
„Cítil jsem se naprosto bezmocný,“ sdělil New York Times veterán C. J. Hardin, který sloužil v Iráku a Afghánistánu. Kvůli PTSD prý propadnul alkoholismu, rozvedl se a přemýšlel o sebevraždě. „Terapie pomocí extáze mi ale ukázala, že je tu naděje. Nyní jsem ze všeho špatného venku a užívám si život,“ obhajoval lékařské užívání extáze Hardin.