ISIS zabíjí děti, chce tím odradit rodiny od útěku z Mosulu

Autor: jer - 
24. 6. 2017
15:29

Zvěrstva samozvaného chalífátu neznají mezí. Dobývání Mosulu iráckou armádou jde velmi pomalu. Islamisté totiž používají civilní obyvatelstvo jako živé štíty. Bojovníci Islámského státu (IS) se snaží civilisty ve městě udržet za použití všech metod. Podle organizace UNICEF islamisté dokonce zabíjí děti, aby odradili rodiny od útěku. Informovala agentura AP.

„Používají děti jako válečné zbraně, aby odradili lidi od útěku,“ řekl irácký zástupce UNICEF Peter Hawkins pro AP a dodal: „Jen to zvýrazňuje, jak bezohledná a katastrofální tato válka je.“

UNICEF uvádí, že zdokumentoval mnoho případů bojovníků IS, kteří zabili děti rodin, které se pokusily utéct na území ovládaná iráckou armádou. Vládní jednotky pomalu čistí poslední části Mosulu od islamistů. Práci jim ale stále komplikuje přítomnost přibližně 100 000 civilistů.

Podle UNICEF islamisté od roku 2014 zabili 1075 iráckých dětí a zranili dalších 1130. Jen za posledních 6 měsíců násilí v Iráku stálo život 152 dětí a 255 bylo zraněno. Organizace navíc uvádí, že přes milion dětí nemá přístup ke vzdělání. Za to většinou můžou buď pravidla islamistů, nebo útěk před válkou.

Mnoho dětí bylo nuceno se zapojit do boje. Podle UNICEF teroristické organizace a jiné militantní skupiny rekrutovaly 231 dětí.

Při znovudobývání Mosulu tisíce lidí přišly o život. Podle odhadů irácké vlády přes 850 000 lidí muselo opustit své domovy. Na západě města byly celé bloky srovnány se zemí pozemními střety, bombardováním a dělostřeleckou palbou.

Boje proti Islámskému státu:
Video Boje proti Islámskému státu - reuters
480p 360p 240p

Doporučujeme
matno ( 24. června 2017 18:05 )

IS jsou bezcitné kur.y pouze v Mosulu. V Aleppu byli hodnými a spravedlivými opozičníky, kterých se civilní obyvatelstvo drželo dobrovolně jako klíště a kterým bylo nutno pomáhat proti krvežíznivému Asadovi a jeho vojsku, stejně jako proti Rusku, páchajícímu na ISácích "válečné zločiny".

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa