Smrt na útěku před ISIS: Na cestě z Mosulu leží mrtvá těla. Umíraly i děti

Autor: jer, ČTK - 
3. června 2017
19:53

Desítky civilistů byly zabity při útěku před bojovníky Islámského státu ze zbývajících čtvrtí v Mosulu, ještě ovládaných islamisty. O mrtvých tělech ležících na silnici poblíž frontové linie s iráckými vládními silami informovala v sobotu agentura Reuters s odvoláním na svůj štáb na místě.

Těla podle něj patří mužům, ženám i dětem. Pytle, v nichž prchající nesli své osobní věci, jsou poházeny kolem silnice vedoucí ven z města ze čtvrti Zandžili. Ta je jednou ze tří v Mosulu, které jsou ještě v rukou Islámského státu.

Stovkám dalších civilistů se podařilo dosáhnout vládních pozic, informuje Reuters. Někteří z nich jsou zraněni, další očividně nesli v přikrývkách mrtvá těla.

Irácká armáda před týdnem zahájila operaci, jejímž cílem je dobýt poslední část Mosulu, kterou mají pod kontrolou radikální islamisté. Jejich organizace v tomto druhém největším iráckém městě je podle expertů na pokraji porážky, zatím se irácké armádě spolu s mezinárodní koalicí podařilo dobýt zpět na 90 procent města.

Irácké letectvo před zahájením ofenzivy shazovalo do části Mosulu ovládané Islámským státem letáky vyzývající místní obyvatele, aby oblast z bezpečnostních důvodů neprodleně opustili s tím, že vláda zajistí jejich přepravu do bezpečí. Řada expertů a humanitárních organizací ale tento slib zpochybnila s poukazem na to, že příslušníci IS v minulosti už na prchající civilisty útočili.

Enkláva, na kterou se zahájená ofenziva soustřeďuje, zahrnuje především Staré město a čtvrtě na břehu řeky Tigris.

Operaci s cílem dobýt Mosul z rukou islamistů zahájila irácká armáda, kterou ze vzduchu podporuje mezinárodní koalice vedená USA, už loni na podzim. Východní část města se podařilo dobýt letos v lednu. Od února se snaží irácká armáda dobýt západní Mosul. Od počátku ofenzivy z města prchlo přes 730 000 civilistů.

Bojovníci IS se stáhli do hustě zastavěného Starého města, kde je stále kolem 100 000 civilistů. Odhaduje se, že islamistů v Mosulu zůstává několik stovek. Samozvaný chalífa Islámského státu abú Bakr Bagdádí je před časem vyzval, aby město bránili do posledního muže.

Velení vojenských operací v Mosulu 16. května uvedlo, že irácké vládní jednotky mají pod kontrolou více než devadesát procent západního Mosulu a brzy dobudou celé toto irácké město zpět z rukou islamistů.

Úplné dobytí Mosulu by bylo těžkou ranou pro organizaci Islámský stát, která podle Bagdádu v současnosti ovládá už jen asi sedm procent iráckého území. V roce 2014 měli přitom radikálové pod kontrolou asi třetinu Iráku.

Video Boje proti Islámskému státu - reuters

jiriwas ( 4. června 2017 16:45 )

A co? To samé se již opakovaně děje v Evropě a nikoho to na cestě z Mosulu nezajímá. Nikdo kondolence neposílá. Umírají i děti. Obraťte se na Sorose, my ho v Evropě nechceme.

1912 ( 4. června 2017 00:12 )

zločinci Us opět řádí !!

asijo ( 3. června 2017 22:48 )

Za nějakou dobu se dozvíme,že je mají na svědomí američtí okupanti.

agfor ( 3. června 2017 21:29 )

Je mi jich sice líto, ale čím víc jich pomře doma, tím míň jich přijde vyžírat Evropu.

platykodon ( 3. června 2017 20:44 )

A to si mám dát kvůli nim nohu za krk? Nedám. Nemají nikam zdrhat, ale bojovat. Dnes po nás chtějí azyl a zítra nás všechny sežerou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud