Bojovníci ISIS odpálili v Mosulu slavnou mešitu, z níž vyhlásili chalífát

Autor: ČTK, val - 
21. 6. 2017
21:37

Radikálové z teroristické organizace Islámský stát (ISIS) vyhodili do povětří slavnou mešitu an-Núrí v iráckém Mosulu, z níž v roce 2014 lídr ISIS abú Bakr Bagdádí vyhlásil chalífát na dobytých územích v Iráku a Sýrii. S odvoláním na irácké armádní zdroje o tom ve středu informují zahraniční agentury. ISIS vzápětí obvinil ze zničení mešity letoun americké armády, která iráckým vládním jednotkám v boji pomáhá.

„Naše jednotky postupovaly vpřed ve starém městě. Když se dostaly asi 50 metrů od mešity an-Núrí, ISIS provedl další historický zločin a vyhodil do povětří mešitu an-Núrí a její minaret,“ uvedl v prohlášení generál Adal Amír Jaralláh, který velí iráckým jednotkám.

Mešita, proslulá svým nakloněným minaretem, leží v historické části Mosulu, kde už několik dní svádějí tvrdé boje s radikály z ISIS irácké vládní jednotky. Ty se ve středu dostaly až asi 300 metrů od mešity.

Mosulské staré město je poslední částí Mosulu, kterou ISIS brání. Proti armádě a policii tam bojuje několik set bojovníků této teroristické organizace. Tyto boje patří k nejtěžším kvůli lokalitě, v níž jsou úzké uličky, a kvůli množství civilistů, které ISIS používá jako živé štíty. OSN před několik dny odhadla, že v oblasti je ještě asi 100 tisíc civilistů.

Ofenzivu za znovudobytí druhého největšího iráckého města z rukou ISIS zahájila irácká armáda loni na podzim. Letos v lednu dobyla východní část Mosulu a od února bojuje o jeho západní, více zalidněnou část.

Minaret irácké mešity an-Núrí v MosuluMinaret irácké mešity an-Núrí v Mosulu | ČTK

Mosul je poslední baštou ISIS v Iráku, v Sýrii pak je jejich poslední větší pevností město Rakka, o nějž se už také vedou urputné boje. ISIS, který v roce 2014 ovládal značná území v Iráku a Sýrii, v posledních měsících utrpěl citelné ztráty.

Takto vypadají tajné tunely zbudované islamisty v Iráku:

Video Irácké protiteroristické jednotky prohledávají tunely zbudované islamisty - Reuters

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

jiri.k ( 22. června 2017 14:56 )

Hmmm, ale to asi není špatná zpráva né? Ještě tam mohli narovnat pyramidu těch jejich kouránů a zapálit.......

Zobrazit celou diskusi
Další videa