Bojovníci ISIS odpálili v Mosulu slavnou mešitu, z níž vyhlásili chalífát

Autor: ČTK, val - 
21. června 2017
21:37

Radikálové z teroristické organizace Islámský stát (ISIS) vyhodili do povětří slavnou mešitu an-Núrí v iráckém Mosulu, z níž v roce 2014 lídr ISIS abú Bakr Bagdádí vyhlásil chalífát na dobytých územích v Iráku a Sýrii. S odvoláním na irácké armádní zdroje o tom ve středu informují zahraniční agentury. ISIS vzápětí obvinil ze zničení mešity letoun americké armády, která iráckým vládním jednotkám v boji pomáhá.

„Naše jednotky postupovaly vpřed ve starém městě. Když se dostaly asi 50 metrů od mešity an-Núrí, ISIS provedl další historický zločin a vyhodil do povětří mešitu an-Núrí a její minaret,“ uvedl v prohlášení generál Adal Amír Jaralláh, který velí iráckým jednotkám.

Mešita, proslulá svým nakloněným minaretem, leží v historické části Mosulu, kde už několik dní svádějí tvrdé boje s radikály z ISIS irácké vládní jednotky. Ty se ve středu dostaly až asi 300 metrů od mešity.

Mosulské staré město je poslední částí Mosulu, kterou ISIS brání. Proti armádě a policii tam bojuje několik set bojovníků této teroristické organizace. Tyto boje patří k nejtěžším kvůli lokalitě, v níž jsou úzké uličky, a kvůli množství civilistů, které ISIS používá jako živé štíty. OSN před několik dny odhadla, že v oblasti je ještě asi 100 tisíc civilistů.

Ofenzivu za znovudobytí druhého největšího iráckého města z rukou ISIS zahájila irácká armáda loni na podzim. Letos v lednu dobyla východní část Mosulu a od února bojuje o jeho západní, více zalidněnou část.

Minaret irácké mešity an-Núrí v MosuluMinaret irácké mešity an-Núrí v Mosulu | ČTK

Mosul je poslední baštou ISIS v Iráku, v Sýrii pak je jejich poslední větší pevností město Rakka, o nějž se už také vedou urputné boje. ISIS, který v roce 2014 ovládal značná území v Iráku a Sýrii, v posledních měsících utrpěl citelné ztráty.

Takto vypadají tajné tunely zbudované islamisty v Iráku:

Video Irácké protiteroristické jednotky prohledávají tunely zbudované islamisty - Reuters

jiri.k ( 22. června 2017 14:56 )

Hmmm, ale to asi není špatná zpráva né? Ještě tam mohli narovnat pyramidu těch jejich kouránů a zapálit.......

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud