Němci chtějí vzít peníze „zlobivým“ státům EU. Mají se bát také Češi?

Autor: ČTK, val - 
31. 5. 2017
08:30

Země Evropské unie, které nebudou dodržovat stanovené unijní standardy právního státu, mohou přijít o peníze z kohezních fondů. Vyplývá to podle agentury Reuters z návrhu německé vlády na reformu těchto fondů. „Měla by být prostudována možnost, zda příjmy z kohezních fondů EU by neměly být spojeny s dodržováním fundamentálních zásad právního státu,“ stojí ve vládním dokumentu. O peníze by podle něj mohly přijít státy, které budou ignorovat reformní doporučení Evropské komise.

Takový krok by byl citlivě vnímán v některých zemích, které jsou čistými příjemci z kohezních fondů EU, takzvaných fondů soudržnosti, z nichž Unie podporuje rozvoj chudších regionů v členských státech.

Maďarsko a Polsko, které takto dostávají od EU velké sumy peněz, Brusel opakovaně kritizoval za slabé standardy právního státu, podotkla v pondělí agentura Reuters, která má dokument německé vlády k dispozici. Česko v této oblasti aktuálně problémy nemá, u něj nicméně budou v Bruselu ve čtvrtek řešit míru svobody médií.

Sedmistránkový dokument obsahuje návrhy, jak by mohl Berlín přistupovat k nadcházejícím jednáním o podobě systému unijních fondů po roce 2020. Jakýkoli podobný návrh by pravděpodobně narazil na ostrý nesouhlas čistých příjemců, ale postavení Německa jako hlavního přispěvatele do unijního rozpočtu a do kohezních fondů by mělo v těchto úvahách svou váhu, zdůrazňuje Reuters.

Brusel kritizuje Maďarsko a Polsko

„Debaty o budoucí kohezní politice nelze vnímat izolovaně, ale musí být vedeny v kontextu budoucího několikaletého finančního rámce EU a jeho role v uskutečňování priorit EU,“ cituje dále Reuters z německého vládního dokumentu.

Polsko je terčem kritiky od roku 2015, kdy se vlády chopila konzervativní strana Právo a spravedlnost. Evropské komisi se nezamlouvají například změny v polském justičním systému.

Maďarsko má spory s Evropskou komisí téměř nepřetržitě od roku 2010, kdy vládní moc převzala strana Fidesz premiéra Viktora Orbána. Komise na konci dubna zahájila s Maďarskem řízení kvůli kontroverznímu zákonu o vysokých školách, podle něhož by mohla být přinucena odejít ze země Středoevropská univerzita (CEU).

Video  Premiér Sobotka o uprchlické krizi a jednání o kvótách  - Blesk TV

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

zdenios ( 31. května 2017 21:47 )

Když spolek EU, tak společně bez ohledu na to, kde se to řeší a koho se to zrovna týká. Určitě by Česko pomohlo na půdě Německa svým možným způsobem ihned, pokud se tak neděje, spíš, než čelit atakům z patra. Setkání obou by pak byl veselejší. Babiš by řešení realizoval dřív, než by se to Německo dozvědělo.

zdenios ( 31. května 2017 21:38 )

A kolik jich k nám chce? A na jak dlouho? A financovat to bude stejně kdo? No přece EU!!! Cožpak nejsme v EU? Tak nedělejte ze mne blbce!!! (A jak na něj kouká, když mluví. Určitě nemá šanci sledovat překlad ve sluchátkách.)

santikxauz ( 31. května 2017 10:43 )

Němci by měli vzít peníze těm,kteří umožňují přepravu migrantů do Evropy.

petrpupkin ( 31. května 2017 10:43 )

Ať si peníze nechají,to nestojí za žádné peníze aby sem exportovali islámské vrahy.Věřím že nikdo nechce aby to tady vypadalo jako v těch zemích co tam mají válečníky (migranty).Teroristické útoky,znásilňování,vraždy a podobné.

wp2t ( 31. května 2017 10:34 )

A mimochodem. V těch fondech pro nejchudší evropany leželo do roku 2015 než se začali hromadně dovážet příjemci z Afriky a přední Asie, 90 miliard eur. To bylo radosti u neziskovek, když jim ty prachy konečně přiklepli.

Zobrazit celou diskusi
Další videa