Němci: S uprchlíky jste nás nechali na holičkách. Česku chtějí snížit dotace

Autor: uni, ČTK - 
29. listopadu 2016
14:21

Zhruba tři čtvrtiny Němců si myslí, že ostatní země Evropské unie nechaly řešení migrační krize na Německu. Státům, které nebudou přijímat více uprchlíků, by se podle nich měly snížit evropské dotace. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění agentury TNS Infratest zveřejněného dnes na berlínském fóru o zahraniční politice.

Navzdory výraznému poklesu počtu běženců, kteří do spolkové republiky přicházejí, považují Němci migraci za největší výzvu zahraniční politiky. Za takovou ji označilo 46 % dotázaných, následuje konflikt v Sýrii (25 %), vztah k Rusku (16 %) a situace v Evropské unii (10 %)

Téměř tři ze čtyř Němců (73 %) jsou přesvědčeni, že migrační krizi lze řešit jen na evropské úrovni. Podle drtivé většiny dotázaných (91 %) by se měla Evropská unie více zasazovat o řešení příčin migrace, i když to bude vyžadovat další náklady.

S dosavadní spoluprací ale občané spolkové republiky spokojení nejsou. O tom, že Německo ostatní evropské země nechaly na holičkách, je přesvědčeno 73 % dotázaných, 26 % takový názor nemá. Tři čtvrtiny Němců (73 %) jsou také pro to, aby se zkrátily evropské dotace zemím, které nepřijímají žádné uprchlíky nebo jen velmi málo. Čtvrtina (24 %) je proti takovému postupu.

Mezi státy, které odmítly povinné kvóty na přerozdělování běženců a dosud jich přijaly jen menší množství, patří také Česká republika. Vláda Bohuslava Sobotky ale tvrdí, že Praha zůstává solidární a přispívá na řešení migrační krize jiným způsobem. Možné krácení evropských dotací, o kterém už mluvili i někteří evropští politici, česká vláda důrazně odmítá.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa
Články odjinud