Česko platí miliony univerzitě pro elitní úředníky. Češi o to nestojí

Autor: David Budai - 
8. 1. 2017
05:00

Každý rok posílá Česko přes 400 tisíc korun soukromé belgické univerzitě College of Europe, aby mohlo „sedět“ v její správní radě. Další miliony míří na vládní stipendia pro zájemce o toto studium z řad českých úředníků. Cíl? Profesionalizace státní správy. Potíž ale je, že o studium mezi úředníky není zájem. Za posledních pět let jich branami univerzity prošlo jen šest.

Členem správní rady univerzity sídlící v belgických Bruggách je Česká republika od roku 2003 a od té doby na účet univerzity poslala celkem 742 470 euro (asi 20 milionů korun). Z toho 255 tisíc euro „spolkly“ roční poplatky za členství, zbylé peníze mířily na vládní stipendia pro studenty z řad českých úředníků. A výsledek? Pouhých 25 úspěšných absolventů.

College of Europe je prestižní univerzitou pro studium evropské problematiky. Je úzce propojena s institucemi EU v Bruselu a někdy bývá označována za „unijní Harvard“ nebo „líheň nových euroúředníků a lobbistů“. Kromě Česka ji podporují další státy nebo Evropská komise. Nabízí roční postgraduální studium zaměřené na problematiku Unie a je také dobrým odrazovým můstek právě k získání práce v Bruselu.

Školné stojí 648 tisíc korun

Česká vláda podporuje studium tuzemských úředníků na této univerzitě tím, že jim hradí školné. To v současné době činí 24 tisíc euro (648 tisíc korun) za akademický rok a každý rok roste přibližně o 1000 eur (27 tisíc korun). „Za účelem zvýšení profesionalizace veřejné správy je zaměstnancům státní správy a samosprávy umožněno po absolvování výběrového řízení získání vládního stipendia,“ vysvětlila pro Blesk.cz Andrea Fáberová z ministerstva vnitra, které má toto studium na starost. Cílem je, aby Česko získalo nové experty na evropskou integraci.

Přihlásit se může kterýkoliv státní úředník, který umí dobře anglicky a francouzsky. Jenže zájem lidí o studium byl od začátku docela malý. „V minulosti se několikrát řešil problém zajištění dostatečného počtu studentů na CoE z řad zaměstnanců státní správy,“ stojí ve vládním materiálu řešícím efektivitu spolupráce univerzitou, který má Blesk.cz k dispozici. Vláda proto v minulosti už dvakrát rozhodla o rozšíření možných uchazečů – nejprve o úředníky místních samospráv, podruhé pak o absolventy vysokých škol.

Úřady se vysílání svých lidí brání

Jenže ani to příliš nepomohlo, od roku 2003 projevilo zájem studovat v Bruggách jen 69 úředníků, z toho přibližně půlka byla přijata a celkem 25 jich studium dokončilo. Zájem přitom hlavně v posledních letech klesá. Studium totiž trvá rok a úřady nechtějí své zaměstnance příliš pouštět, protože to znamená buď hledání záskoku, nebo rozdělení práce mezi ostatní úředníky.

V posledních pěti letech se tak zatím nikdy nepodařilo získat dva až pět lidí, což je počet nabízených stipendií ročně. Loni studoval jeden úředník, o rok dříve žádný.

Nedávný zákon o státní službě navíc zkomplikoval situaci absolventům. Příjemce vládního stipendia se totiž zavazuje, že bude nejméně 3 až 5 let pracovat pro Česko. A úřady nemohou garantovat místo někomu, kdo se ještě nestal úředníkem.

„Jedinou možností, jak může absolvent vysoké školy získat vládní stipendium ke studiu na CoE, je uspět ve výběrovém řízení na volné služební místo na dobu neurčitou, absolvovat zkušební dobu a složit úřednickou zkoušku,“ uvádí vládní analýza s tím, že možnost studia pro absolventy pravděpodobně skončí.

V současné době ministerstvo vnitra připravuje analýzu účelnosti využití peněz posílaných College of Europe, hotová by měla být v roce 2019. Na jeho základě se pak vláda rozhodne, jak bude tato spolupráce pokračovat.

Podívejte se, kde by měli Češi studovat:

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

ollina ( 8. ledna 2017 13:21 )

Nechci ani domýšlet, co je předmětem studia pro úředníky na této univerzitě. Myslím, že je dobře, že zájem není

flesch2z ( 8. ledna 2017 13:16 )

Experty na evropskou integraci. Experty na vymývání mozků evropského národa, to by sedělo lépe. Vlastizrádci vždycky stáli nejvíc peněz.

bobobo ( 8. ledna 2017 11:38 )

agfor: naprostý souhlas. úrady práce,sociální úrady...stejná pakáž...žádná odpovědnost,žádná poctivá práce ...

agfor ( 8. ledna 2017 11:37 )

Proč by měl český ouřada chodit do školy ? Vždyť jemu stačí, když sedí na fleku s královským platem a nikdo ho nemůže vyhodit. O úrovni českých ouřadů svědčí arogantní a sprostý póvl, co sedí v tuzemsku na úřadech práce.

ivoadler ( 8. ledna 2017 10:28 )

Copak teď dělá hvězda státní administrativy Prouza. Kde se vzal, tu se vzal - Prouza. Tuším ještě do nedávna zmocněnec pro EU. Moc se s tím úřadováním ser eme. Selský rozum žádný, zato předpisů tři prd ele. Převážně těch unijních. 

Zobrazit celou diskusi
Další videa