Soud potvrdil nevinu úředníků i tresty v kauze Promopro. Co na to Vondra?

Autor: vei, ČTK - 
4. 1. 2017
19:50

Osvobození trojice bývalých vysoce postavených úředníků ze sekce pro české předsednictví EU, které obžaloba vinila v kauze Promopro, je pravomocné. Ve středu o tom rozhodl pražský vrchní soud. Odvolací senát zároveň stanovil, že do vězení půjde všech sedm obžalovaných podnikatelů - zpřísnil totiž trest Václavu Čadovi, který jako jediný původně odešel od soudu s podmínkou. Nejpřísněji potrestaným zůstal jednatel Promopra Jaroslav Veselý, který si odpyká devět let odnětí svobody.

Promopro získalo v roce 2008 od úřadu vlády bez výběrového řízení zakázku na zajištění audiovizuální techniky při českém předsednictví. Veselý pak podle rozsudku podvodně předkládal k vyúčtování i faktury za smyšlené služby. Další odsouzení muži převáděli nelegálně získané peníze na jiné firmy. Státu tak způsobili škodu v řádu stamilionů korun.

Podnikatelé dostali tresty od 3,5 do devíti let vězení, senát Hany Navrátilové jejich odvolání zamítl. „Tresty nejsou nepřiměřeně přísné. Došlo ke způsobení škody ve velkém rozsahu, trestnou činností obžalovaných utrpěla i mezinárodní prestiž České republiky,“ konstatovala soudkyně.

Veselý: Kauza vznikla v médiích

Kauza vznikla v médiích, kde bylo od začátku psáno, že je to předražené. Dodneška jsem se nedověděl, co jsem provedl. Jsem odsouzený za to, že mezi sebou bojují politici,“ reagoval Veselý s tím, že samozřejmě podá dovolání.

Kvůli údajnému účelovému a nedůvodnému upřednostnění Promopra čelili obžalobě ze zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku někdejší šéfka předsednické sekce Jana Hendrichová, právník David Mlíčko a diplomat Radomír Karlík.

Městský soud v Praze je už předloni označil za „obětní beránky“, kteří k trestné činnosti neměli žádný motiv. Státní zástupce Tomáš Černý se proti tomuto rozhodnutí odvolal, avšak neúspěšně. I vrchní soud totiž dospěl k závěru, že skutek úředníků nebyl trestným činem.

„Celá činnost týkající se předsednictví České republiky v radě EU byla skutečně mimořádně organizačně náročná. (...) Obžalovaní se zabývali všemi aspekty a dospěli k rozhodnutí, že Promopro je jediným subjektem schopným splnit veřejnou zakázku,“ uvedla soudkyně. Úředníci podle ní následně vyvinuli snahu o kontrolu veškerých plateb a jejich postup nebyl ani lehkomyslný, ani nedbalý, natož pak úmyslně nedostatečný.

Vondrovi se stíhání vyhnulo

Policie úředníky prověřovala od roku 2011, obvinila je o rok později. Tehdejšímu místopředsedovi vlády pro evropské záležitosti Alexandru Vondrovi (ODS) se stíhání vyhnulo, v případu měl postavení svědka a u soudu se úředníků zastal. Trojice dnes naznačila, že za jejím obviněním stál politický boj.

„Nebylo to příjemné. Poškozovalo mě to jak občansky a společensky, tak i pracovně,Připomeňte si novoroční útok teroristy v Istanbulu popsala nynější zaměstnankyně ministerstva financí Hendrichová. Karlík popsal, že byl na ministerstvu zahraničí po desetileté kariéře diplomata na 3,5 roku zařazen mimo službu, Mlíčko se nemohl uchytit v advokacii. Shodli se na tom, že úvahy o vymáhání náhrady způsobené újmy po státu jsou zatím předčasné, chtějí se poradit s právníky.

Alexandr Vondra, bývalý místopředseda vlády pro evropské záležitosti, vnímá rozhodnutí soudu jako satisfakci pro souzené úředníky. Podívejte se na video:

Video Vondra promopro - Jakub Veinlich, Lukáš Červený
1080p 720p 480p 360p 240p

Vondra také připomněl, že z úřadu odešel kvůli pádu vlády začátkem května 2009 a všechny sporné částky, kterými se soud zabýval, v tu dobu nebyly proplacené.

Soud vedle zpřísnění jednoho z trestů vyhověl i další námitce státního zástupce, který požadoval, aby senát uložil jednotlivým podnikatelům povinnost k vydání bezdůvodného obohacení. Marcel Příkopa s Ivanem Komárkem tak musí oba vydat státu 81 milionů, Roman Pekarovič a Radek Müller 68 milionů korun.

Verdikt se týká deseti lidí

Veselý má za svůj podvod sám zaplatit ČR náhradu škody ve výši 184 milionů, dalších osm milionů má uhradit společně s dalším obžalovaným Liborem Veverkou. Stát, který měl v řízení postavení poškozeného, vzniklou škodu vyčíslil na celkem 938 milionů, soud ho však se zbytkem nároku odkázal do občanskoprávního řízení.

V kauze čelilo obžalobě 12 lidí, středeční verdikt se týká deseti z nich. O odvoláních zbývajících podnikatelů Vlastimila Maxy a Pavla Girstla bude soud kvůli zdravotním obtížím Maxy rozhodovat zvlášť.

Doporučujeme
robin5 ( 5. ledna 2017 12:33 )

Jéžíši, to prase Vondra dostalo červenku? Bylo by záhodno ho utratit.

1912 ( 5. ledna 2017 03:50 )

kdo asi drží ruku nad tímto chartististickým lhářem a agentem zločinecké US??

kukuku ( 4. ledna 2017 22:17 )

Veselý na kameru naopak tvrdil, že na všechny práce měl od Vondry objednávky, všechno bylo provedeno maximálně levně. Těch ušmudlaných pár set milionů do švýcarské banky se modrým strakám asi dostalo náhodou a omylem.

moiaza ( 4. ledna 2017 20:56 )

 To hnusné modré křivohubé prase s tváří, jako všechny modré straky. Já nic, já muzikant. A naše totálně mafiální justice opět pozavírá malé ryby a toho lumpa nechá na svobodě.

kritick ( 4. ledna 2017 20:22 )

Co všichni po vyžraným praseti vůbec chcete? Vždyť on byl přece jenom "ubohý" ministr, který bral 120.000,- Kč! Za tu almužnu přece nebude kontrolovat své podřízené, ne? Mají jeho plnou důvěru! Co po něm chcete? Pro něj to byla jenom almužna, víte, kolik peněz on spolu s Chrchlou prochlastali a prošoustali jako disidenti? Desetkrát víc! Tak se nedivte, že ON se diví, že za tu ministerskou almužnu byste po něm ještě chtěli nějakou práci a nechápe, že kvůli pár milionům byste jej chtěli snad i zavřít?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud