Británie chystá „tvrdý brexit“ a obchodní boj s EU, naznačí prý Mayová

Autor: ČTK, ula - 
15. ledna 2017
21:10

Britská premiérka Theresa Mayová má v úterním projevu o brexitu signalizovat odchod Británie z jednotného trhu a celní unie bez privilegovaného vztahu s Evropskou unií. Spekulace o tom v neděli zveřejnila britská média. Londýn podle nich signalizuje, že pokud Brusel omezí přístup Británie ke svému trhu, poohlédne se Spojené království jinde.

Úřad britské premiérky podle stanice BBC oznámil, že Mayová v projevu vyzve k vytvoření „skutečně globální Británie" více otevřené světu. Britský ministr financí Philip Hammond německému listu Welt am Sonntag řekl, že Británie je připravena udělat cokoli bude třeba, aby ochránila svou ekonomiku - včetně toho, že se odvrátí od evropského trhu jinam.

„Pokud Velká Británie opustí EU bez smlouvy o přístupu k jednotnému trhu, pak přinejmenším krátkodobě naše ekonomika utrpí. V takovém případě budeme muset změnit hospodářský model,“ řekl ministr.

Labouristický vůdce Jeremy Corbyn podle agentury Reuters řekl, že Mayová je připravena spustit obchodní válku, aby prosadila svou.

„Tvrdý brexit“

Britská média z těchto prohlášení usuzují, že Mayová je rozhodnuta opustit EU bez jakékoli formy privilegovaného partnerství, což je varianta označovaná jako „tvrdý brexit“.

Britský ministr pro brexit David Davis v neděli listu Sunday Times řekl, že vládní stanovisko bude respektovat vůli lidu a bude trvat na tom, že země si musí udržet kontrolu nad přistěhovalectvím. Volným pohybem osob Evropská unie podmiňuje existenci bezcelního přístupu Británie k velkému kontinentálnímu trhu s půlmiliardou obyvatel.

„Vrátíme zpět do našich rukou kontrolu nad našimi zákony a nad migrací," uvedl Davis. „Budeme zároveň usilovat o zachování co nejširšího trhu s EU při dalším rozšiřování obchodních styků s ostatním světem,“ zdůraznil.

Společné cíle Britů

Během úterního projevu Mayová vystoupí v Londýně před publikem, ve kterém budou sedět mimo jiné zahraniční diplomaté či její vlastní brexitový vyjednávací tým. Jak uvedl úřad premiérky, v prohlášení Mayová zdůrazní, že je třeba, aby se Britové, rozdělení výsledkem referenda, sjednotili kolem společných cílů, kterými je například ochrana a posilování práv zaměstnanců.

V loňském hlasování se pro brexit vyslovilo 52 procent voličů, 48 jich bylo proti.

308win ( 15. ledna 2017 21:58 )

Konečně jeden z mála politiků co má koule. Pryč z toho molochu zvaného €U. I když to bylo původně jenom jako místo určené k volnému obchodu tak to smrdělo. I to RVHP nebylo tak diktátorské . Za mne CZEXIT a společenství V4, ale jenom na obchodní bázi nic víc.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud