OSN se zaměří na válečné zločiny v Sýrii. Chce mít důkazy pro soudy

Autor: ČTK, bud - 
22. 12. 2016
07:20

Valné shromáždění OSN schválilo ve středu vytvoření zvláštní skupiny pro shromažďování důkazů o válečných zločinech a porušování lidských práv během pěti let bojů v Sýrii a přípravu soudních žalob. Nový tým bude spolupracovat s dosavadní vyšetřovací komisí OSN pro Sýrii, která vznikla při radě OSN pro lidská práva v roce 2011, uvedla organizace.

Valné shromáždění přijalo rezoluci navrženou Lichtenštejnskem 105 hlasy. Proti bylo 15 zemí včetně syrských spojenců Ruska a Íránu, zdrželo se 52 států, uvedla agentura Reuters.

Zvláštní tým připraví dokumenty, aby usnadnil a urychlil spravedlivé a nezávislé trestní řízení v souladu s normami mezinárodního práva u národních, regionálních nebo mezinárodních soudů či tribunálů, které mají nebo v budoucnu mohou mít jurisdikci nad těmito zločiny, uvádí se v rezoluci. Rezoluce vyzvala všechny státy zúčastněné v konfliktu a občanské organizace, aby nové skupině poskytly jakékoli informace a dokumenty.

Video Video z dronu: Nahlédněte do válkou zničeného Aleppa. - Reuters/Blesk/GOTHIC21_12-Warrior_Procession
480p 360p 240p

OSN zároveň zveřejnila závěry zprávy své komise pro vyšetřování tragického útoku na humanitární konvoj v severosyrské provincii Aleppo na konci září. Konvoj byl podle komise zasažen mnoha druhy munice z více než jednoho letounu nebo jednoho typu letounu.

Pachatele komise zjistit nedokázala, konstatovala ale, že schopnost uskutečnit takový útok měly syrské vládní síly, ruská letadla, která jim pomáhají, a letadla koalice vedené Spojenými státy. Komise ale označila zapojení americké koalice do útoku za vysoce nepravděpodobné.

Video 360° video: Rozhlédněte se po rozbombardované ulici Aleppa. - Facebook Aleppo Media Center
720p 480p 360p 240p

V útoku na konvoj zemřelo nejméně deset lidí, 22 dalších bylo zraněno, zničeno bylo 17 nákladních vozů. USA i některé další země obvinily z útoku Rusko, Moskva všechna obvinění odmítla.

Takto nyní vypadá kdysi nejlidnatější syrské město Aleppo:

Doporučujeme
simeone ( 22. prosince 2016 08:52 )

Tak už začněte.Jednoho vrahounka máte nedaleko. Je černý, ušatý a má strašně ošklivou černou ženu která vypadá spíše jako chlap.

1912 ( 22. prosince 2016 08:07 )

OSN by se mělo zajímat o ty zločiny US jako je Afganistán .Irák,Libyí. Mali,Eritreí,a právě hlavně tu Sýrií kterou rozvrátili těmi islamistickými teroristy co vycvičovali proti jejich vládě a tak rozvrátili další muslimský stát !! Však známe ty jejich podvržené lži o důkazech a taky těch amerických teorií a co oblbují svět tak jako ta štvavá propaganda proti Rusku !! !!!A právě největší zločinci US by se měli zodpovídat za tyto zločiny co rozpoutali války v islamistických státech !!cELÁ TA OSN AT JDE DO HÁJE BEZ MANDÁTU OSN VTRHLI ZLOČINCI DO IRÁKU A TAKY BOMBARDOVALI JUGOSLÁVIÍ !!!

tgbg ( 22. prosince 2016 07:48 )

Snad konečně Putlera zavřou až zčerná!!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa