Američané zabili místo ISIS přes 60 Asadových vojáků. Teď se za to omlouvají

Autor: mib/ČTK - 
18. 9. 2016
09:20

Spojené státy vyjádřily politování nad neúmyslným zabitím syrských vojáků, kteří podle syrských zdrojů zahynuli při sobotních leteckých útocích koalice vedené USA. Uvedl to vysoký představitel americké vlády. Washington bude i nadále dodržovat příměří v Sýrii, dodal činitel. O incidentu v noci na neděli jednala na žádost Ruska Rada bezpečnosti OSN. Americká vyslankyně při OSN Samantha Powerová Rusko za svolání mimořádného zasedání RB OSN kritizovala.

Spojené státy již dříve uvedly, že se domnívaly, že bombardují pozice teroristické organizace Islámský stát (ISIS). „Koaliční jednotky by záměrně neudeřily na syrskou vojenskou jednotku,“ konstatovala v prohlášení americká armáda. Ve vojenské akci proti IS a al-Káidě ale hodláme i nadále pokračovat, řekl zmíněný vysoký představitel americké vlády.

Na žádost Ruska se v noci na neděli sešla Rada bezpečnosti OSN k jednání o útocích koaličních jednotek, které zasáhly pozice syrské armády. Při náletu zahynuly podle ruských a syrských zdrojů desítky vojáků věrných režimu syrského prezidenta Bašára Asada.

Americká velvyslankyně v OSN Powerová Rusko za svolání mimořádného zasedání patnáctičlenné Rady bezpečnosti kritizovala. „Rusko musí přestat s těmito lacinými snahami získat body a s těmito divadly na efekt a soustředit se na to, o co skutečně jde, tedy na realizaci naší dohody,“ řekla Powerová novinářům před začátkem jednání Rady bezpečnosti.

Podle Powerové je „cynické a pokrytecké“ svolávat mimořádné zasedání rady kvůli americkému náletu a nesvolat zasedání RB OSN k odsouzení Asadova režimu, který „systematicky páchá jedna z nejhorších zvěrstev za celou generaci“.

Otazník nad dohodnutým příměřím

Ruský vyslanec při OSN Vitalij Čurkin na protest proti výrokům Powerové opustil zasedání RB OSN předtím, než se vyslankyně dostala k projevu. Prohlásil, že za desítky let v diplomatických službách „nebyl svědkem takové netaktnosti ze strany USA a že je komentáři Powerové zděšen“.

Čurkin rovněž řekl, že kvůli náletům nyní visí nad dohodou o příměří v Sýrii vyjednanou Moskvou a Washingtonem „velký otazník“.

Rusko a Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) sdělily, že koaliční vojska zasáhla syrské armádní pozice blízko letiště u města Dajr az-Zaur. Syrská armáda kontroluje říční přístav v Dajr az-Zauru a také část města, které je jinak zcela obklopené územím v držení IS.

Zabito bylo nejméně 62 syrských vojáků. Mluvčí syrské armády prohlásil, že nálety zničily tři tanky, tři bojová vozidla a čtyři minometné a protiletadlové zbraně. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že útoky vypadají jako důkaz toho, že Washington pomáhá ozbrojencům ISIS.

Doporučujeme
Milann ( 19. září 2016 11:20 )

CO je cynického na tom povraždit "omylem" 60 vládních vojáků.Asáda snad zvolil lid ,nebo jejich prezidenta volí amíci.Že by to chtěl Ohava převzít až skončí.

flesch2z ( 18. září 2016 23:21 )

Úmyslně

balika ( 18. září 2016 19:14 )

Žádný omyl to nebyl sio***. Počet obětí je 90 syrských vojáků. Je nejvyšší čas, aby se zapojila Čína a Irán. Probíhají složitá diplomatická jednání. Uvidíme.

kamcerka ( 18. září 2016 12:05 )

Krvavý Obama, nositel Nobelové ceny za mír, je obyčejný muslimský lhář. Jemu nejde o mír v Sýrii, ale odstranění legálně zvoleného Asada. To nebylo popletení, ale naplánováno. Proč jsem tušila, že to nedopadne, že amíci potřebuji čas se připravit na křivárnu, proč nesouhlasí se zveřejněním dojednání s Ruskem?

kobyla1 ( 18. září 2016 11:55 )

Neůmyslně?????.....tomu snad nevěří žádný rozumný člověk......prasta z USA moc dobře vědí, koho zabíjejí....jsou to prostě svi,ně a tohle bylo zcela úmyslné.....a řeší to přád omluvou.....fašisti prašiví

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa