Pátek 22. října 2021
Svátek slaví Sabina, zítra Teodor
Polojasno 11°C

Volby v USA ONLINE: Clintonová lituje porážky, proti Trumpovi protestují

Autor: bud, ČTK, kal, abo, všm - 
9. listopadu 2016
21:31

45. prezidentem Spojených států bude republikán Donald Trump. Svým podporovatelům v New Yorku ve středu ráno oznámil, že mu k výhře telefonicky pogratulovala jeho demokratická rivalka Hillary Clintonová. Sama Clintonová před kamery přišla až s dlouhým odstupem. Přiznala, že porážka jí bude dlouho bolet. Trumpovo vítězství udělalo radost českému exprezidentovi Václavu Klausovi. Jeho nástupce Miloš Zeman oznámil, že nově zvolenému prezidentovi pogratuloval a pozval ho do Česka. Blesk.cz nabízí ze světové události číslo 1 online zpravodajství.

Anketa
Máte z vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách radost?
počet hlasujících: 11079
Anketa
Máte z vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách radost?
Ano.
67 %
Ne.
33 %
počet hlasujících: 11079

Volby v USA 2016
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Refresh
23:30
9. 11. 2016

Překvapivé vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách rozkolísalo finanční trhy po celém světě. Akcie na zprávu nejprve zareagovaly mohutným propadem, později ale ztráty smazaly a hlavní indexy amerických akcií obchodování rovnou zahájily růstem. Ztráty smazal i dolar, zatímco zlato, o které bývá zájem právě v době politické a ekonomické nejistoty, počáteční zisky odevzdalo. Děkujeme, že jste s námi sledovali výsledky voleb, pro dnešek je to vše.

23:06
9. 11. 2016

Mexický prezident Enrique Peña Nieto poblahopřál Donaldu Trumpovi k vítězství v amerických prezidentských volbách a uvedl, že je připraven se svým novým kolegou spolupracovat. Šéfka mexické diplomacie Claudia Ruizová označila vztahy s USA za strategické. Mexiko podle ní ale bude nadále prosazovat volný obchod a nechystá se platit ani budovat mezi oběma zeměmi zeď, kterou Trump navrhoval ve své předvolební kampani.

22:20
9. 11. 2016

K výsledku amerických voleb se vyjádřila na sociální síti i  bývalá ministryně zahraničních věcí USA a historicky první žena v tomto úřadu Madeleine Albrightová. Amerika podle ní musí jít kupředu, ale nemůže nechat umlčet hlasy voličů podél cesty. Připojila k němu i hashtag #StrongerTogether, kterým vyjadřovali lidé podporu Hillary Clintonové, a citát bývalého českého prezidenta Václava Havla. Její status sdílel i americký velvyslanec v České republice Andrew Schapiro.

21:49
9. 11. 2016

Zvolení Donalda Trumpa do funkce prezidenta Spojených států není pro Ameriku a její ústavu nic jiného než tragédií. Trumpovo vítězství poukazuje na úspěch nativismu, autoritářství, rasismu a nenávisti k ženám ve Spojených státech a ve světě. Jeho šokující vítězství a nástup do funkce prezidenta bude odpornou událostí v dějinách Spojených států a liberální demokracie, myslí si David Remnick z listu The New Yorker.

21:28
9. 11. 2016

Po vyhlášení vítězství republikánského kandidádat Donalda Trumpa propukly protesty a násilnosti. V Oaklandu na předměstí kalifornského San Franciska dav spálil Trumpovu figurínu, zapálil odpadky a pneumatiky a rozbíjel výlohy obchodů. Protesty uspořádali rovněž studenti Kalifornské univerzity v nedalekém Berkeley. Asi 1500 jich společně s pedagogy vyšlo do ulic. Kalifornie patří k baštám demokratů, jejich kandidátka Hillary Clintonová v nejlidnatějším státě USA jasně zvítězila.

21:00
9. 11. 2016

Statistika amerických voleb na základě náboženství voličů:

20:54
9. 11. 2016

„Ať je prezidentem ten, nebo ten, existuje tolik věcí, které Spojené státy a Evropskou unii spojují, že není možné tento vztah z rozčílení – a proč se vlastně rozčilujeme, když hlasuje lid – začít nově uspořádávat,“ prohlásil šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker v projevu k výročí pádu berlínské zdi. „Ne, zůstaneme partnery, protože svět potřebuje úzkou soudržnost mezi Spojenými státy americkými a evropským kontinentem,“ poznamenal dále.

20:37
9. 11. 2016

Kandidáti, kteří se spolu s Donaldem Trumpem a Hillary Clintonovou rovněž účastnili amerických prezidentských voleb, pomohli v klíčových státech odlivem voličských hlasů k vítězství republikánského kandidáta nad jeho demokratickou soupeřkou. Vyplývá to z výsledků voleb zveřejněných americkými volebními komisemi. Například konečné výsledky z klíčové Floridy ukazují, že Trump zde porazil Clintonovou rozdílem zhruba 120 tisíc hlasů a zajistil si tak všech 29 floridských volitelů a zároveň cestu k celkovému vítězství. Kandidát libertariánů Gary Johnson přitom na Floridě dostal přes 200 tisíc hlasů a zástupkyně Zelených Jill Steinová téměř 65 tisíc. 

20:23
9. 11. 2016

Ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD), který má americké občanství, překvapilo, že už i v USA více než seriózní program a ověřitelné výroky rozhoduje bezostyšný populismus. „Nezbývá než doufat, že skutečné kroky nového prezidenta budou mít daleko k jeho kampani, třeba i díky zkušeným politickým profesionálům, kterými se snad ve své exekutivě obklopí,“ sdělil ministr.

20:00
9. 11. 2016

Američany žijící v České republice, nebo Čechy s americkým občanstvím, vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách překvapilo. Někteří výsledek označují za šok, další doufají, že se Trump ve funkci bude chovat jinak než při volební kampani. 

19:49
9. 11. 2016

Barack Obama po volbách hovořil i s neúspěšnou demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou. „Jsem na ni hrdý, mnoho Američanů k ní vzhlíží,“ dodal. Její kandidatura a nominace vyslala podle Obamy vzkaz dívkám po celé zemi, že „mohou dosáhnout nejvyšších pater politiky“. Jak dodal, je přesvědčený, že Clintonová a její manžel, exprezident Bill Clinton, budou pokračovat ve skvělé práci pro lidi po celém světě.

19:24
9. 11. 2016

Světové ceny ropy postupně smazaly počáteční ztráty, které utrpěly v reakci na vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Během odpoledne už tak ropa znovu zdražovala. Trh oživil po šoku z nečekaného výsledku voleb spolu se stabilizací na ostatních finančních trzích.

19:11
9. 11. 2016

Jelikož Trump nemá mnoho politických zkušeností, je těžké jeho zahraniční politiku předpovídat. Nejpravděpodobnější však podle listu The Washington Post  je, že se bude držet toho, co slíbil během kampaně. Řekl, že hodlá změnit způsob, jakým Spojené státy přistupují k Rusku, Blízkému východu, Evropě i k Asii.

18:54
9. 11. 2016

Zprávy o vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách byly s obavami přijaty na Kubě, s níž vláda Baracka Obamy po více než půlstoletí obnovila loni diplomatické styky. Uvedla to agentura AP. Trump během kampaně prohlašoval, že by dohody o normalizaci vztahů zrušil, pokud kubánský režim prezidenta Raúla Castra nedá lidem na ostrově více politických svobod.

18:47
9. 11. 2016

Druhá největší americká automobilka Ford Motor slíbila, že bude spolupracovat s nově zvoleným prezidentem Donaldem Trumpem, a pogratulovala mu k vítězství v úterních volbách. Trump firmu během předvolební kampaně ostře kritizoval za plán přemístit významnou část produkce do Mexika. „Souhlasíme s panem Trumpem, že je opravdu důležité sjednotit zemi, a chceme společně pracovat na podpoře hospodářského růstu a tvorby pracovních míst,“ uvedla mluvčí Fordu Christin Bakerová.

18:39
9. 11. 2016

„Ta úžasná cesta, na které jako Američané jsme, prostě pokračuje a těším se, že budu moci udělat vše pro to, aby další prezident ve svém úsilí byl také úspěšný,“ uzavřel Barack Obama.

18.35
9. 11. 2016

„Spousta našich spoluobčanů dnes jásá, Jiní jásají o něco méně, ale to je demokracie. Občas je hlasitá, ne vždy je vyloženě inspirativní, ale pro mladé lidi, kteří se zapojili do politiky poprvé ve svém životě a možná jsou zklamaní výsledkem, chtěl bych vám říci, že musíte zůstat optimističtí a nemyslete si, že nemůžete něco změnit. Stojí za to bojovat o svá práva,“ pokračoval Barack Obama.

18:33
9. 11. 2016

Barack Obama požádal svůj tým, aby předání moci bylo co nejplynulejší. „Nejsme v první řadě demokraté nebo republikáni. V první řadě jsme Američany. Chceme to, co je nejlepší pro naše země. To jsem slyšel od samotného pana Trumpa včera večer a říkal to, i když se mnou hovořil,“ uvedl v projevu z Růžové zahrady Bílého domu.

18:25
9. 11. 2016

Hillary Clintonová se po 16 letech může stát další neúspěšnou uchazečkou o Bílý dům, která navzdory svému celkovému nezdaru nashromáždí v absolutních číslech větší počet hlasů než její soupeř. Po sečtení výrazné většiny odevzdaných voličských lístků ve všech amerických státech má Clintonová nad Trumpem náskok téměř 200 tisíc. 

18:18
9. 11. 2016

K vítězství v amerických prezidentských volbách Donaldu Trumpovi poblahopřál i generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Zároveň vyzval USA, aby pokračovaly v mezinárodní spolupráci, včetně boje proti klimatickým změnám a proti porušování lidských práv.

17:54
9. 11. 2016

Musíme zajistit, aby byl respektován zákon, rovná práva pro menšiny i svoboda vyznání, prohlásila Clintonová. Amerika musí dát šanci všem, řekla. „Požehnej vám Bůh, jako i celým Spojeným státům,“ zakončila projev bývalá první dáma.

17:48
9. 11. 2016

„Donald Trump bude naším prezidentem, jsme mu zavázáni otevřenou myslí,“ tvrdí Clintonová. Pracujme dál, vyzvala také Američany.

17:42
9. 11. 2016

„Včera večer jsem pogratulovala Donaldu Trumpovi a nabídla jsem mu spolupráci. Není to výsledek, který jsme si přáli. Mrzí mě, že jsem nevyhrála volby,“ řekla Clintonová.

17:40
9. 11. 2016

Hillary Clintonová v doprovodu manžela Billa přišla okomentovat výsledky prezidentských voleb.

17:15
9. 11. 2016

Dolar smazal počáteční ztráty způsobené překvapivým výsledkem prezidentských voleb v USA. Dolarový index je nad 98,30 bodu, nejvýše od 1. listopadu.

 
16:55
9. 11. 2016

Nečekané vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách dopadlo obzvlášť tvrdě na mexické finanční trhy. Kurz pesa se dnes v obavách z hluboké nejistoty a z možných střetů této latinskoamerické země s mocným sousedem propadl o více než deset procent. Mexická vláda ani centrální banka ale žádná bezprostřední opatření v reakci na propad kurzu měny prozatím neoznámily.

 
16:53
9. 11. 2016

Čeští politici vnímají zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států za volání americké veřejnosti po změně a jasném řešení svých problémů. Trumpovi příznivci i odpůrci věří tomu, že Trumpovo působení v čele světové supervelmoci neovlivní spojenectví Česka s USA. Velkou radost nad úspěchem republikánského kandidáta vyjádřil prezident Miloš Zeman, který Trumpa pozval do Česka. Zároveň znovu kritizoval současného velvyslance USA v Praze Andrewa Schapira. Lidé, kteří přáli úspěch Hillary Clintonové, doufají v to, že Trump zmírní svou předvolební rétoriku.

 
16:40
9. 11. 2016

Clintonová nenaplnila ani další avizovaný čas svého projevu. Média stále čekají na přenos jejích slov po prohře ve prezidenských volbách.

 
16:18
9. 11. 2016

Svět čeká na komentář ženy, která mohla být první prezidentkou Spojených států. Hillary Clintonová se ještě v noci stáhla do ústraní, původně plánovaný čas projevu pak ještě posunula o hodinu. Před televizní kamery a své podporovatele by se měla postavit okolo 17:30 našeho času.

 
16:15
9. 11. 2016

Hillary Clintonová může vyhrát v posledních třech nesečtených státech, nic to ale nezmění na celkovém vítězství Trumpa v prezidentských volbách.

15:58
9. 11. 2016

Americké akcie se po mohutných propadech na termínových trzích zklidnily a dnešní obchodování zahájily mírným růstem. Trhy tak překvapivě reagovaly na volební vítězství republikána Donalda Trumpa. Hlavní americké indexy tak neztratily nic ze zisků, které zaznamenaly počátkem týdne, kdy investoři všeobecně sázeli na vítězství Trumpovy soupeřky Hillary Clintonové.

15:56
9. 11. 2016

Zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem je podle předsedy Strany zelených Matěje Stropnického pokusem o návrat nadvlády bílého muže.

„Vítězství Trumpa je zoufalý pokus o návrat nadvlády bílého muže ve světě, který již bílým mužům nepatří. Trump svůj svět včerejška, s jehož hluboce minulým programem kandidoval, nedokáže vrátit. Jeho politický program obnovené nadvlády řešení nepředstavuje“, uvedl mimo jiné Stropnický.

15:53
9. 11. 2016

Donald Trump boří hodně mýtů, které jsou spojovány s americkými prezidenty. Pravděpodobně je také prvním prezidentem USA, který se aktivně zúčastnil wrestlingové show (Trump nastupuje v 55. vteřině videa).

15:42
9. 11. 2016

Mexický prezident je připraven spolupracovat s Trumpem. Šéfka mexické diplomacie uvedla, že vláda nezaplatí zeď mezi zeměmi, kterou Trump navrhl.

15:32
9. 11. 2016

Na sociálních sítích už samozřejmě koluje řada vtipů ohledně vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách. Jeden z nich se týká i kultovního filmu Sám doma.

15:13
9. 11. 2016

Mnoho štěstí v prezidentské funkci popřál Trumpovi také bývalý guvernér státu Massachusetts a neúspěšný republikánský kandidát na prezidenta z roku 2012 Mitt Romney. Toho před čtyřmi roky ve finále voleb předčil Barack Obama.

15:06
9. 11. 2016

Podívejte se, kde Trump dobyl silné državy demokratů, v nichž v předchozích volbách vítězil Barack Obama.

15:03
9. 11. 2016

Prezident Miloš Zeman dnes na tiskové konferenci, kde se vyjadřoval k výsledku amerických prezidentských voleb, řekl, že věří ve zlepšení vztahů s USA, které po volbě Trumpa nebudou zatíženy „některými nedorozuměními, jako je například ne zcela profesionální postoj současného amerického velvyslance pana Schapira, který dává nevyžádané rady prezidentu republiky, kam má, či spíše kam nemá cestovat“.

15:01
9. 11. 2016

Luboš Morava (56) z obce Rovná na Pelhřimovsku oslavuje doma vítězství Donalda Trumpa. Oblékl si na to tričko Ortela a vzkázal, že lituje, protože nevolil Miloše Zemana, který je Trumpovi podobný.

VIDEO
14:56
9. 11. 2016

Karibský ostrov Kuba zahajuje pětidenní vojenské cvičení, které má připravit armádu, aby byla schopna čelit „různým nepřátelským akcím“. Uvedla to dnes vláda v Havaně. Oznámení bylo vydáno téměř současně se zprávou, že v amerických prezidentských volbách zvítězil kandidát republikánů Donald Trump, který Kubu ve své kampani opakovaně kritizoval. Havana ale cvičení s Trumpovým vítězstvím nespojuje.

14:55
9. 11. 2016

Podívejte se na celou gratulaci, kterou poslal český prezident Miloš Zeman svému nově zvolenému protějšku, Donaldu Trumpovi:

Vážený pane zvolený prezidente, s velkou radostí se připojuji ke gratulacím k Vašemu zvolení prezidentem Spojených států amerických.

Když jsem Vám během vypjaté předvolební kampaně jako jeden z mála evropských lídrů vyjadřoval podporu, věděl jsem, že ve Vaší osobě by Spojené státy zvolily prezidenta s novým a neotřelým pohledem na celou řadu politických témat. Mí političtí oponenti mě nazývali „českým Donaldem Trumpem“, protože si povšimli, že s Vámi sdílím stejný pohled na boj proti terorismu a takzvanému Islámskému státu nebo globální migraci. Přiznávám, že jsem vždy byl na tuto nálepku hrdý a nikdy jsem ji nepovažoval za urážku.

Dlouho před volebním dnem jsem byl také přesvědčen, že Vaším zvolením bude započata nová fáze česko-amerických vztahů a transatlantické spolupráce. Dobré vztahy mezi našimi zeměmi mají dlouhou tradici. Ve Spojených státech žije největší česká krajanská komunita v zahraničí. Vaše země je největším mimoevropským obchodním partnerem českých exportérů. Česká republika a USA těsně spolupracují na nejdůležitějších zahraničněpolitických tématech dnešního světa, jako je boj proti terorismu nebo podpora v Sýrii. Naše země sdílí společné hodnoty demokracie a svobody. Spojené státy americké jsou již dlouho naším skutečně strategickým partnerem.

Vážený pane zvolený prezidente, Česká republika jakož i já osobně se těšíme, že ve spolupráci s Vámi a Vaší administrativou budeme pokračovat v rozvoji blízkých vztahů mezi našimi zeměmi. Doufám, že brzy navštívíte Českou republiku, kam Vás mám tu čest pozvat. Ještě jednou Vám gratuluji!

14:51
9. 11. 2016

Ke gratulantům k vítězství Donalda Trumpa ve volbách prezidenta Spojených států se přidal i ukrajinský prezident Petro Porošenko. Podle sdělení na oficiálním webu hlavy státu přitom vyjádřil naději, že USA budou Ukrajinu i nadále podporovat v konfliktu s Ruskem.

14:41
9. 11. 2016

Poslechněte si písničku, kterou pětitisícové slovinské město Sevnica oslavuje budoucí novou první dámu Spojených států Melanii Trumpovou, která se v tomto městě v dubnu 1970 narodila. „Jen kdybychom měli první dámu, svět by byl dokonalý,“ stojí v písni, kterou na počest své rodačky složila místní folkloristická skupina.

14:22
9. 11. 2016

Zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem je podle bývalého českého prezidenta Václava Klause dobré pro Ameriku, Evropu i Českou republiku. Poražen byl podle něj svět přetvářky a potlačování svobody projevu, nad politickými elitami vyhráli normální, obyčejní lidé. Trumpovo vítězství je podle Klause krutým zúčtováním s prezidentem Barackem Obamou a jeho politikou.

14:24
9. 11. 2016

Šéfka kampaně nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa dnes nevyloučila, že hlava státu po nástupu do funkce zřídí zvláštní prokuraturu pro vyšetřování neúspěšné konkurentky Hillary Clintonové. Trump v průběhu kampaně pohrozil, že speciální úřad vytvoří kvůli aféře s používáním soukromého e-mailového serveru pro vyřizování pracovní korespondence, když Clintonová působila ve funkci ministryně zahraničí.

14:18
9. 11. 2016

Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách potěšilo srbského prezidenta Tomislava Nikoliče, který doufá ve větší porozumění pro „srbskou věc“. Na druhé straně albánský premiér Edi Rama trochu zalitoval, že nevyhrála „přítelkyně všech Albánců“ Hillary Clintonová.

14:02
9. 11. 2016

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí se pochlubil, že byl prvním světovým vůdcem, který zavolal Donaldu Trumpovi, aby mu blahopřál k jeho zvolení šéfem Bílého domu. S gratulací přišel i saúdskoarabský král Salmán, který je klíčovým spojencem USA na Blízkém východě. Irácká vláda uvedla, že vztahy Iráku se Spojenými státy mají „solidní základ“ a neočekává, že by se to po zvolení Trumpa mělo nějak změnit.

13:59
9. 11. 2016

Sázkové kanceláře v České republice prodělaly na vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách desítky milionů korun. Nejvyšší výhru, téměř 1,5 milionu korun, vyplatila Fortuna ženě z Prahy. Celkový objem přijatých sázek překročil 40 milionů korun a v porovnání s posledními volbami v roce 2012 byl čtyřikrát vyšší. Za rekordním náběrem v politických sázkách z českých prezidentských voleb v roce 2013 zhruba o deset milionů korun zaostal.

13:56
9. 11. 2016

Zajímavá statistika ukazuje, jak kdo hlasoval na základě rasy a pohlaví. Za pozornost stojí to, že i přes své sexuální skandály měl Trump značnou podporu mezi bílými ženami.

13:51
9. 11. 2016

Prezident Zeman se také opřel do autorů výzkumů veřejného mínění. Průzkumy totiž opakovaně selhaly. „Podobně jako u nás v případě krajských voleb, tak i v případě amerických prezidentských voleb se výzkumníci totálně zmýlili. Domnívám se, že bychom se měli všichni zamyslet nad tím proč. Citoval bych Jana Wericha: ‚Buď to dělají z blbosti, nebo za cizí peníze‘. Chtěl bych vzkázat jak českým, tak americkým výzkumníkům, aby neprodávali teplou vodu a aby si uvědomili, že když to neumí, tak to nemají dělat. Jediným skutečným výzkumem veřejného mínění jsou volby,“ poznamenal Miloš Zeman.

VIDEO
13:44
9. 11. 2016

Český prezident Miloš Zeman v krátkém vystoupení na Pražském hradě uvítal výsledky voleb v USA a Donalda Trumpa rovnou pozval do Prahy:

„28. září jsem vyjádřil veřejnou podporu tomuto kandidátovi, byl jsem jeden z mála evropských politiků. Souhlasím s jeho názory jak na migraci, tak na boj proti islámskému terorismu.“

Vážím si i způsobu vystupování Donalda Trumpa, který mluví srozumitelně, i když někdy drsně, vyhýbá se tomu, čemu se někdy říká politická korektnost. Odeslal jsem nově zvolenému prezidentovi blahopřejný dopis, kde jsem ho mimo jiné pozval na návštěvu České republiky. Věřím, že vztahy se Spojenými státy se touto volbou dále zlepší a nebudou zatíženy některými nedorozuměními, jako je například ne zcela profesionální postoj současného amerického velvyslance pana Schapira,“

rýpl si také prezident do Andrewa Schapira, který ho kritizoval za některé cesty na Východ.

13:35
9. 11. 2016

Donald Trump se stane 45. americkým prezidentem. Bude však úplně prvním v americké historii, který před nástupem do funkce nikdy nezastával žádnou veřejnou funkci ani nesloužil v armádě.

13:31
9. 11. 2016

Americký prezident Barack Obama dnes svého nově zvoleného nástupce Donalda Trumpa pozval na čtvrtek do Bílého domu, kde jej chce informovat o procesu předání úřadu.

13:27
9. 11. 2016

Zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem by mohlo podle ministra obrany Martina Stropnického pozitivně zvýšit tlak na evropské členy NATO, aby zvedli své výdaje na obranu. U hodnocení dalších předvolebních Trumpových výroků, které se týkaly NATO, Evropy nebo Ruska a které označil za znepokojující, byl Stropnický zdrženlivý. Trump podle něj bude muset ve funkci hledat kompromisy.

13:21
9. 11. 2016

Ještě než zvolený americký prezident Donald Trump složí v lednu slib, čeká ho tento měsíc jiná přísaha. Newyorský miliardář bude svědčit na svou obranu u federálního soudu, který se zabývá údajnými podvody v jedné z někdejších Trumpových společností. To se ještě žádnému novému prezidentovi nestalo, napsal dnes server Politico.

13:16
9. 11. 2016

K vítězství Donalda Trumpa se na svém facebookovém profilu vyjádřil také český prezidentský kandidát Michal Horáček.

13:12
9. 11. 2016

Donald Trump před malou chvílí zveřejnil svůj první tweet poté, co byl zvolen prezidentem:

„Jaký krásný a důležitý večer! Zapomenutý muž a žena už nikdy nebudou zapomenuti. Všichni teď spojíme síly jako nikdy před tím.“

9. 11. 2016

Kuba přijala výhru Trumpa s obavami, bojí se obnovy nepřátelství. Trump během kampaně prohlašoval, že by dohody o normalizaci vztahů zrušil, pokud kubánský režim prezidenta Raúla Castra nedá lidem na ostrově více politických svobod.

13:00
9. 11. 2016

Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách podle předsedy KDU-ČSL a vicepremiéra Pavla Bělobrádka ukázalo, že lidé chtějí změnu a volají po řešení svých problémů. Je to podle něj varování nebo inspirace.


„Je to fenomén v Evropě i Americe, lidé prostě chtějí nějakou změnu, už je nebaví určité experimenty, chtějí, aby se nacházela řešení, která se dotýkají jich, to je pro nás určité varování nebo inspirace,“ řekl Bělobrádek novinářům k výsledku voleb.

12:56
9. 11. 2016

Íránský prezident Hasan Rúhání prohlásil, že nově zvolený americký prezident Donald Trump nemůže zvrátit dohodu o íránském jaderném programu, kterou loni uzavřel Teherán se světovými velmocemi. Trump v minulosti označil jadernou smlouvu s Íránem za „příšernou“.

12:53
9. 11. 2016

Protesty a násilnosti propukly na třech místech v Kalifornii po ohlášení Trumpova vítězství. Demonstrace ohlásila města Oakland, Berkeley a Davis.

12:50
9. 11. 2016

Celý projev Donalda Trumpa po jeho zvolení vám nabízíme nyní i s českými titulky, připravili ho kolegové z Reflexu.

VIDEO
12:43
9. 11. 2016

Afghánské islamistické hnutí Taliban vyzvalo nově zvoleného prezidenta Spojených států Donalda Trumpa ke stažení amerických jednotek z Afghánistánu.

 
12:25
9. 11. 2016

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyjádřil přesvědčení, že s nově zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem vztahy obou zemí zlepší.

12:13
9. 11. 2016

Podporovatelé Donalda Trumpa ve velkém děkují Čechovi Zdeňku Gaždovi, který natočil kolaps demokratické kandidátky Hillary Clintonové. Gažda pro Blesk.cz přiznal, že natočení videa nelituje. Sám volil Trumpa.

 
12:10
9. 11. 2016

Něměcká kancléřka Angela Merkelová gratulovala Donaldu Trumpovi. Mimo EU nemá Německo se žádnou zemí takový vztah jako s USA, uvedla. Trumpovi nabídla úzkou spolupráci.

 
12:06
9. 11. 2016

Trumpovo volební vítězství podle francouzského prezidenta Françoise Hollandea zahajuje období nejistoty a ukazuje, že Francie musí být silnější a Evropa musí být jednotná.

 
12:04
9. 11. 2016

Vítězství Trumpa by mohlo oddálit konec intervencí ČNB, uvedli analytici. Upozornili ale, že takové úvahy byly i po brexitu a nenaplnily se.

 
12:00
9. 11. 2016

„Spojené státy jsou důležitým partnerem a spojencem Slovenska i Evropské unie a pokládám za důležité, že to tak zůstane i budoucnu, uvedl slovenský prezident Andrej Kiska. Zároveň blahopřál Trumpovi k vítězství v prezidentských volbách.

11:55
9. 11. 2016

Vítězství Trumpa ve volbách okamžitě zvýšilo cenu zlata o více než pět procent na 1338 dolarů za troyskou unci. Dopoledne pak zlato kleslo k 1304 USD.

11:47
9. 11. 2016

Prezident Obama se telefonicky spojil s Trumpem a měli spolu prý „skvělý rozhovor“. Televizi CNN to řekla šéfka Trumpovy kampaně Kellyanne Conwayová.

11:39
9. 11. 2016

Smutek a frustrace voličů Hillary Clintonové.

11:37
9. 11. 2016

Republikánský guvernér Mike Pence zariskoval, když se připojil k jedné z nejméně konvenčních prezidentských kampaní, jakou Spojené státy pamatují. Sázka na spojenectví s prostořekým podnikatelem Donaldem Trumpem mu ale vyšla a Pence má nakročeno k tomu stát se velmi vlivným a výrazným viceprezidentem, píše list USA Today.

11:24
9. 11. 2016

Takto výsledky amerických prezidentských voleb vidí ruská státní televize.

VIDEO
11:20
9. 11. 2016

Vicepremiér Andrej Babiš v noci na středu přiznal, jak na Trumpa změnil názor a už by ho nevolil kvůli jeho chování vůči ženám. Dopoledne ale přišel i on s obsáhlou gratulací:

„Gratuluju Donaldu Trumpovi. Nemyslel jsem si, že vyhraje, všichni byli proti němu. Na amerických volbách se ukázalo, že průzkumy veřejného mínění se opět mýlily. Proto je i v Čechách beru s velkou rezervou... My máme výhodu, ze Trump na rozdíl od většiny Američanů dobře ví, kde leží Česká republika. Měl českou ženu a jeho dcera je z půlky Češka. Je to pragmatik a byznysmen. Uvidíme, jak se bude chovat jako americky prezident. Už podle prvního povolebního projevu je to zatím jiný Trump, než jaký byl, když oslovoval voliče.“

11:15
9. 11. 2016

Bývalý český prezident Václav Klaus si dal na vítězství Donalda Trumpa „panáka“ s kolegy ze svého institutu. Podle informací Blesk.cz šlo o meruňkovici.

11:14
9. 11. 2016

Británie a Spojené státy zůstanou silnými a blízkými partnery v obchodě, bezpečnosti a obraně. Uvedla to dnes britská premiérka Theresa Mayová v prohlášení, kterým blahopřála Donaldu Tumpovi k volebnímu vítězství.

11:09
9. 11. 2016

V Oregonu, kde vyhrála Hillary Clintonová, protestují stovky lidí, převážně studentů, proti Donaldu Trumpovi. Ozývá se i hromadné skandování „F**ck Donald Trump“.

11:02
9. 11. 2016

Donald Trump je podle německého vicekancléře Gabriela představitelem nové autoritářské a šovinistické internacionály.

10:50
9. 11. 2016

Osmý listopad 2016 se do historie republikánů zapíše zlatým písmem. Kromě postu prezidenta budou mít pravděpodobně pod kontrolou také Sněmovnu reprezentantů i Senát. Uvádějí to propočty televizních stanic NBC a ABC. Situace v Kongresu tak bude nahrávat nově zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi.

10:44
9. 11. 2016

Slovenský prezident Andrej Kiska pokládá za důležité, aby Spojené státy po zvolení Donalda Trumpa prezidentem zůstaly partnerem a spojencem Slovenska i Evropské unie.

„Spojené státy jsou důležitým partnerem a spojencem Slovenska i Evropské unie a pokládám za důležité, že to tak zůstane i v budoucnu,“ uvedl Kiska. Zároveň blahopřál Trumpovi k vítězství v prezidentských volbách.

10:37
9. 11. 2016

Svět si zvyká na nového amerického vůdce.

 
10:37
9. 11. 2016

Místopředseda KDU-ČSL Ondřej Benešík očekává od Trumpa přehodnocení vztahů k Evropě, ale ne zásadní. Jedna věc je kampaň, druhá to, co se realizuje, řekl.

 
10:33
9. 11. 2016

Velvyslanec USA v ČR Andrew Schapiro novinářům řekl, že politika USA směrem k Evropě se zásadním způsobem nezměnila s žádnou administrativou během celého jeho života. „Pan (Donald) Trump ještě ani nedal dohromady svůj tým. Ale povím vám, že podle našeho názoru je silná a prosperující Evropa nutná. Jsme spojenci a NATO je důležité bezpečnostní uspořádání, které nás všechny chrání. Jsem si jistý, že na tom se nic měnit nebude,“ řekl velvyslanec novinářům.

 
10:30
9. 11. 2016

Vítězství Donalda Trumpa ve svém komentáři na Blesk.cz rozebírá Petr Holec. Přečtě si:

Trump vzal Ameriku útokem, Češi by se měli vyzbrojit.

10:32
9. 11. 2016

Evropská unie zve nově zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa na společný summit EU-USA při nejbližší možné příležitosti. Ve společném dopise, kterým mu poblahopřáli k úspěchu ve volbách, to dnes napsali předsedové Evropské rady a Evropské komise Donald Tusk a Jean-Claude Juncker.

10:29
9. 11. 2016

Zdá se, že francouzský tisk není Donaldu Trumpovi příliš nakloněn. Program nového amerického prezidenta je podle některých francouzských deníků velmi znepokojující. Nezamlouvá se jim především téma imigrace, ekologie, bezpečnosti, zahraniční politiky, terorismu či potratů.

10:23
9. 11. 2016

Premiér a předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka věří, že pod vedením nového prezidenta Donalda Trumpa budou Spojené státy nadále spolehlivým partnerem a spojencem České republiky. Uvedl to na Twitteru. Zároveň také zkritizoval průběh volební kampaně.

10:10
9. 11. 2016

Podle analytiků oslovených ČTK může s nově zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem nastat změna postoje Spojených států k Rusku. Odborníci se ale rozcházejí v názoru na to, nakolik to může narušit transatlantické vazby a vztahy v NATO. Nevylučují přitom, že USA pod Trumpem budou chtít hrát menší roli ve světě.

10:06
9. 11. 2016

Britský deník The Telegraph vtipně pojal informaci, že Vladimir Putin byl jedním z prvních vrcholných politiků, kteří Trumpovi pogratulovali.

9:56
9. 11. 2016

Podívejte se na celý vítězný projev Donalda Trumpa.

9:45
9. 11. 2016

K výsledkům amerických voleb se vyjadřují také sportovci. „Věděla jsem, že je Amerika rasistická, ale ne, že tak moc. Je to naše ostuda… napsala na Twitter například tenistka Martina Navrátilová.

9. 11. 2016

I takto by se dal chrakterizovat výsledek amerických prezidentských voleb.

9:42
9. 11. 2016

Ke gratulantům se podle agentury Reuters připojil také ruský prezident Vladimir Putin.

9:40
9. 11. 2016

Nově zvolený prezident USA Donald Trump má k České republice blízko. Ve Zlíně žije jeho bývalá tchyně Marie Zelníčková, která mu fandila. Pravidelně sem jezdí i republikánovy děti z prvního manželství.

9:34
9. 11. 2016

Vztahy EU-USA jsou silnější než jakékoli změny a Unie bude po zvolení Trumpa s Washingtonem dál spolupracovat, řekla šéfka diplomacie EU Mogheriniová.

9:34
9. 11. 2016
 
9:31
9. 11. 2016

Podle zahraničního experta TOP 09 Marka Ženíška je pro Českou republiku důležité udržet si co nejtěsnější vazbu na USA a doufat, že se hned nenaplní vše, o čem Trump hovořil v kampani. „Jeho výrok o tom, že země, která neplní své závazky k NATO, nemůže čekat ochranu USA, by měl být mementem nejen pro českou vládu a své závazky začít plnit dříve, než ve 20. letech 21. století, jak je zatím plánováno,“ uvedl. Celá Evropa musí nyní držet víc při sobě a vzít svůj díl odpovědnosti za dění v ní i světě, myslí si.

9:29
9. 11. 2016

Ekonomové se shodují na tom, že zatímco z krátkodobého hlediska nebude mít Trumpovo zvolení pravděpodobně na evropské, potažmo české hospodářství zásadní vliv, z dlouhodobého pohledu se projevit může.

9:26
9. 11. 2016

Evropské burzy zahájily obchodování poklesem kvůli Trumpovu vítězství ve volbách. Indexy německých a francouzských akcí ztrácejí téměř tři procenta.

9:25
9. 11. 2016

Europoslanec Pavel Telička (ANO) není šťastný ze zvolení miliardáře Donalda Trumpa.

9:21
9. 11. 2016

Hnutí Hamas podle jeho mluvčího neočekává, že se za prezidentství Donalda Trumpa nějak změní politika USA, kterou označil za protipalestinskou.

 
9:20
9. 11. 2016

Podle předsedy hnutí STAN Petra Gazdíka není Trumpova výhra dobrou zprávou pro Evropu. „Ale počkejme, jestli nabubřelá předvolební prohlášení přetaví v činy. Obávám se ale dalšího izolacionismu USA,“ sdělil ČTK.

9:18
9. 11. 2016

Čína bude spolupracovat s novým americkým prezidentem, aby byl zajištěn stabilní a spolehlivý rozvoj bilaterálních vztahů, uvedla čínská diplomacie.

 
9:17
9. 11. 2016

Období vlády Donalda Trumpa ve Spojených státech bude podle předsedy opoziční ODS Petra Fialy klást nové nároky na českou diplomacii a vládu. Je podle něj třeba, aby se čeští politici shodli na zahraniční politice. „V obhajobě našich národních zájmů budeme silní jen tak, jak budeme doma jednotní,“ míní. Z hlediska české politiky bude podle něj důležité, jaký důraz bude nová vláda dávat vztahům s Evropou a Severoatlantickou aliancí.

9:16
9. 11. 2016

Podívejte se, jak se rodilo vítězství Donalda Trumpa.

9:13
9. 11. 2016

O obrovském šoku, černém dni nejen pro Spojené státy nebo posílení populistů hovoří němečtí politici po úspěchu Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Naopak maďarský premiér Viktor Orbán uvítal Trumpovo vítězství slovy „demokracie ještě žije“.

9:08
9. 11. 2016

Také slavná Empire State Building už patří Trumpovi. Alespoň v tomto slova smyslu.

9:06
9. 11. 2016

Francie poblahopřeje Trumpovi a bude spolupracovat s USA, ale bude ostražitá a náročná s cílem ochránit své zájmy, řekl ministr zahraničí Ayrault.

 

9:03
9. 11. 2016

Trump Američanům slíbil budování infrastruktury, péči o veterány, hospodářský růst. Amerika pod jeho vedením prý bude usilovat jen o to nejlepší.

8:54
9. 11. 2016

„Budu prezidentem všech Američanů. Společně uděláme z Ameriky znovu nejlepší zemi na světě,“

uvedl Donald Trump.

8:51
9. 11. 2016

Trump ve svém projevu potvrdil, že mu Hillary Clintonová pogratulovala po telefonu. Zároveň také své soupeřce vyjádřil respekt.

8:43
9. 11. 2016

Většina amerických agentur potvrdila, že Donald Trump byl zvolen americkým prezidentem! Svou porážku prý Clintonová uznala v telefonátu s Trumpem.

8:36
9. 11. 2016

Trump zvítězil! Podle agentury AP je Donald Trump novým prezidentem USA!

8:31
9. 11. 2016

Donald Trump prý dorazil mezi své příznivce do hotelu Hilton v New Yorku a brzy bude mít projev.

9. 11. 2016

Donalda Trumpa v Bílém domě už několikrát předpověděli i tvůrci populárního animovaného seriálu Simpsonovi.

9. 11. 2016

Donald Trump podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) přináší do politiky nové pohledy. Začíná s ním nová etapa česko-amerických vztahů. Šéf české diplomacie ČTK napsal, že Trumpovi blahopřeje. „O jeho vítězství v demokratických volbách není pochyb,“ uvedl.

 

„Přináší nové pohledy a začíná nová etapa našich vztahů. Věřím, že bude pokračovat naše partnerství a spojenectví,“ napsal z jihokorejského Soulu k výsledkům amerických prezidentských voleb.

9. 11. 2016

Šéf kampaně Hillary Clintonové John Podesta prohlásil, že ještě není rozhodnuto. Zároveň rozpustil ale volební shromáždění demokratů.

8:07
9. 11. 2016

Podle televizní stanice CNN nechystá dnes Hillary Clintonová žádný projev.

8:00
9. 11. 2016

„Lež a nenávist lze porazit,“ reaguje na očekávanou výhru Donalda Trumpa mluvčí českého prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. „Normální Američané nám ukázali, že lze porazit mocenský konglomerát prolhaných médií a nabubřelé pseudoelity. Dokažme i my v roce 2018, že umíme porazit souručenství médií a tzv. elit,“ dodal, aby naznačil, že Zeman bude v Česku o Hrad usilovat znovu.

8:00
9. 11. 2016

Republikánskému kandidátovi Donaldovi Trumpovi začaly ještě před oznámením výsledků chodit ze zahraničí první gratulace k vítězství. Mezi prvními byli bývalí či současní předsedové evropských krajně pravicových a pravicově populistických stran Marine Le Penová, Geert Wilders a Nigel Farage.

7:48
9. 11. 2016

Podle nejnovějších informací zvítězil Donald Trump také v Pensylvánii a na Aljašce. K dosažení potřebného počtu 270 volitelů mu jich tak chybí pouze tři.

7:37
9. 11. 2016

Cena zlata stoupla téměř o pět procent na šestitýdenní maximum. Investoři přesunují peníze do žlutého kovu kvůli obavám ohledně vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Zlato je všeobecně považováno za bezpečnou investici v období politické a ekonomické nejistoty. Cena zlata vzrostla na 1337,40 dolaru (téměř 33 tisíc korun) za troyskou unci. Dostala se tak na nejvyšší úroveň od 27. září. Vzhůru zamířily rovněž ceny stříbra a platiny.

7:31
9. 11. 2016

Nejen Donald Trump dělá zatím většině republikánů radost. Po vítězství v Pensylvánii si Republikánská strana udrží většinu v Senátu.

7:17
9. 11. 2016

Ve státě Utah, kde s velkým náskokem vede Donald Trump, je Clintonová až třetí! Mezi dva hlavní favority se vklínil nezávislý kandidát Evan McMullin.

7:03
9. 11. 2016

Před hotelem Hilton v manhattanském Midtownu, kde si Trump zřídil svou centrálu, se schází stále více slavících lidí.

6:49
9. 11. 2016

Takto aktuálně vypadá mapa USA podle volebních úspěchů kandidátů.

6:45
9. 11. 2016

Rychlé ranní shrnutí: Donald Trump má na svém kontě už podle odhadu Fox News 254 volitelů, Hillary Clintonová 215. Trumpovi tak zbývá získat pouze 16 volitelů, aby se v cestě do Bílého domu nemusel spoléhat na rozhodnutí Kongresu. Připomeňme si, že Clintonové „fandila“ většina amerických médií, a především ji jako vítězku předpovídala série průzkumů.

6:28
9. 11. 2016

Hillary Clintonová vyhrála v Nevadě. Zajistila si tak 6 nových volitelů.

6:01
9. 11. 2016

Na straně příznivců Hillary Clintonové je vidět obrovské zklamání. 

5:56
9. 11. 2016

Někteří příznivci Hillary Clintonové i pláčou. Neodkáží uvěřit tomu, co se děje. 

5:55
9. 11. 2016

Davy údajně opouštějí chystanou oslavnou párty Demokratické strany.

5:39
9. 11. 2016

Trump podle Fox News vyhrál ve Wisconsinu i v Iowě, podle AP také ve státě Georgia. Celkem by si tak připsal 32 volitelů, celkem 253 z nezbytných 270.

 
5:37
9. 11. 2016

Společně s hlasováním o hlavě státu rozhodli občané v Kalifornii také o legalizaci marihuany.

5:31
9. 11. 2016

Podle některých zdrojů se Donald Trump výrazně přiblížil k vítězství v amerických prezidentských volbách, v současné době drží 221 z 270 potřebných volitelů. Jeho demokratická rivalka Hillary Clintonová získala prozatím 209 volitelů. Ke zvolení do Bílého domu je třeba nejméně 270 z 538 volitelů.

5:31
9. 11. 2016

Nebrasku ovládl Donald Trump. Jeho šance stále více stoupají k jeho úspěchu.

5:25
9. 11. 2016

Před mrakodrapem Trump Tower v New Yorku se už slaví. 

5:26
9. 11. 2016

Volby sledují lidé i po celém Česku. V Praze měli možnost jít hned na několik míst a jedním z nich je i kavárna Neustadt. Lidé stále netrpělivě čekají na výsledky, i když už jim únavou padají oči.

 
5:22
9. 11. 2016

Dosavadní těsné výsledky hlasování v amerických prezidentských volbách znervózňují světové trhy. Nestabilita je znatelná také na devizových trzích. Mexické peso se vůči dolaru propadlo o osm procent. Obchoduje se na historicky nejnižší úrovni v hodnotě 19,86 pesos za dolar. 

5:17
9. 11. 2016

Jakmile se Donald Trump dostal ve sčítání hlasů do vedení, spadl Kanaďanům web imigračního oddělení. 

5:14
9. 11. 2016

Stát Oregon si získala podle očekávání Clintonová a Donald Trump si podle Fox News získává Utah.

5:04
9. 11. 2016

Colorado ovládla Clintonová a Trump Idaho. Asistent Clintonové uvedl, že čekali, jak dopadnou výsledky ve Wisconsinu. Nakonec vede Donald Trump, a to i v Michiganu. 

5:02
9. 11. 2016

Velké očekávané vítězství - Clintonová vyhrála v Kalifornii a na Havaji. Díky tomu vede se 190 voliteli a Trump jich má 171.

4:58
9. 11. 2016

Donald Trump má podle některých statistik už 211 z 270 potřebných volitelů.

4:53
9. 11. 2016

Důležitý výsledek ve prospěch republikánů - Donald Trump vyhrál na Floridě a připadne mu 29 klíčových hlasů. 

4:50
9. 11. 2016

Lidové „povstání“ proti globalizaci a prudkým změnám pokračuje a vždy svou silou překvapí pozorovatele, komentuje aktuální výsledek amerických prezidentských voleb Respekt. Podle něj má Hillary Clintonová stále šanci na výhru, i když velice těsnou. Izolace ji ale odstřihne zřejmě od Kongresu.

4:48
9. 11. 2016

Trump vyhrává v Severní Karolíně. 

4:38
9. 11. 2016

Dle statistik BBC je aktuální poměr 131 volitelů pro Clintonovou, 168 pro Trumpa.

4:24
9. 11. 2016

Trump vyhrál v Ohiu, Clintonová vítězí v Novém Mexiku.

4:17
9. 11. 2016

Zpěvačka Rihanna podpořila Hillary Clintonovou.

4:09
9. 11. 2016

Clintonová zatím získala podle BBC 109 volitelů. Trump 150.

4:12
9. 11. 2016

Na Floridě je téměř sečteno sto procent hlasů, zatím ale stále není jasné, kdo jejích 29 volitelů získá.

4:10
9. 11. 2016

Ve Virginii zvítězila Clintonová, v Georgii naopak zvítězil Trump - sečteno je přes padesát procent hlasů. 

4:02
9. 11. 2016

V Montaně je rozhodnuto, zvítězil Trump.

 
4:06
9. 11. 2016

Dosavadní těsné výsledky hlasování v amerických prezidentských volbách znervózňují světové trhy. Investoři svůj zrak upírají především k Floridě, která je s 29 voliteli považována za jeden z klíčových států pro vítězství v prezidentských volbách.

 
3:57
9. 11. 2016

Republikánská strana si podle očekávání udrží většinu ve Sněmovně reprezentantů. Uvedly to na základě svých propočtů televizní stanice NBC a ABC. 


Republikánská strana nyní totiž obhajuje mnohem více křesel než demokraté. Aby dosáhli většiny, musí demokraté republikánům v Senátu sebrat jen čtyři křesla.

3:57
9. 11. 2016

Trumpův tým sleduje výsledky:

3:48
9. 11. 2016

Nad demokratkou Hillary Clintonovou má Donald Trump náskok 1,2 milionu hlasů.

3:38
9. 11. 2016

Odvolila polovina státu. 137 volitelů je pro Trumpa. 104 pro Hillary.

3:36
9. 11. 2016

New York Times změnily svou predikci. Čekají vítězství Donalda Trumpa.

3:35
9. 11. 2016

Trump sleduje napjatě výsledky.

3:31
9. 11. 2016

Trump vyhrál v Louisianě.

3:30
9. 11. 2016

Hilllary Clinton vyhrála v Connecticutu.

3:13
9. 11. 2016

Donald Trump se dostal do vedení. Momentálně má 129 volitelů, Hillary Clinton pouze 104.

3:03
9. 11. 2016

Momentálně je poměr 97 volitelů pro Clintonovou a 84 pro Trumpa. Z hlediska podpory lidí ale vede Trump. Jak systém přesně funguje, se můžete dočíst třeba zde.

3:02
9. 11. 2016

Trump vyhrál v Jižní Dakotě. 

3:01
9. 11. 2016

Clintonová vyhrála ve státě Illinois. 

2:56
9. 11. 2016

Hillary uvedla, že je pyšná na svůj tým. Ať už výsledek dopadne jakkoliv. 

2:52
9. 11. 2016

Někteří lidé čekali na vhození volebního lístku i 75 minut

2:48
9. 11. 2016

Senátor Tim Kaine uvedl na Twitteru, že při volbách myslí hlavně na svou dceru. Podle něj už ona v dospělosti nebude muset pochybovat o tom, že i jako žena může být prezidentkou.

 
2:40
9. 11. 2016

Republikánská strana si podle předpokladů udrží většinu ve Sněmovně reprezentantů, uvedla stanice NBC. Senátory zůstanou Marco Rubio i Rand Paul.

2:39
9. 11. 2016

K volbám se vyjádřila i Ivanka Trump:

2:32
9. 11. 2016

Florida finišuje sčítání hlasů. K Hillary se přiklonilo zatím 48,1 procent voličů a Trump získal 48,8. Celkový počet volebních hlasů, které mohou získat je 29 hlasů. Byť o jedno procento, vítěz získá všechny hlasy.
 

Jižní Carolina a Alabama patří Donaldu Trumpovi - v těchto státech vyhrál. Získal díky tomu 66 hlasů a Clintonová si drží 68.
 

Marc Rubio bude senátorem za Floridu jakožto člen Republikánů, stejně tak James Lankford , který zvítězil v Ohlahomě. 

 
2:28
9. 11. 2016

Podle New York Times je pravděpodobnější výhra Trumpa na Floridě. Jde o klíčový stát.

2:05
9. 11. 2016

Ve volebních výsledcích vede zatím Clintonová. Hillary Clinton vyhrála v Marylandu, Massachusetts, Rhode Island, Delaware a District of Columbia, naopak Donald Trump zvítězil v Oklahomě, Tennesse a Mississippi.

2:02
9. 11. 2016

Město Azusa vyzvalo lidi, kteří ještě nešli volit, ať zamíří do provizorně vytvořené místnosti. 

2:01
9. 11. 2016

Mike Pence, guvernér Indiany a republikánský politik, děkuje voličům v Indianě za to, že pomáhají Ameriku opět učinit velkou.

V Mecklenburg County vítězí Hillary Clintonová, po sečtení 25 procent vítězí také v Severní Karolině. V Ohiu dostala zatím 53 procent a úspěšná je i ve Franklin County.

1:56
9. 11. 2016

První výsledky z klíčové Floridy. Podle prvních náznaků vede Trump.

1:55
9. 11. 2016

Američané čekají na výsledky voleb i v Česku.

1:54
9. 11. 2016

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump vyhrál ve státech Indiana, Kentucky a Západní Virginia, jeho demokratická rivalka Hillary Clintonová získala Vermont. Informovaly o tom velké americké televizní sítě a další významná média. Výsledek není překvapivý, předpokládaly ho předvolební průzkumy veřejného mínění.

1:53
9. 11. 2016

V jednotlivých amerických státech se začaly uzavírat volební místnosti a volební štáby demokratické prezidentské kandidátky Hillary Clintonové a jejího republikánského rivala Donalda Trumpa netrpělivě očekávají první odhady výsledků

1:49
9. 11. 2016

Severní Karolína sečteno 10 procent hlasů, prozatím vede Donald Trump s 54 procenty. Další okrsky se uzavřou asi za 15 minut na Floridě, v Pensylvánie a v New Hamsphire. 

 
1:40
9. 11. 2016

Střelba nedaleko volební místnosti v Kalifornii podle místní policie zřejmě s výběrem příští hlavy státu nesouvisela.

1:32
9. 11. 2016

Donald Trump je vítězem ve Západní Virginii, kde získal celkem pět hlasů.

1:27
9. 11. 2016

Bude to zázrak, pokud vyhrajeme volby,

 

řekl jeden z poradců Donalda Trumpa.

 
1:23
9. 11. 2016

V Azuse je na místě střelby SWAT tým. 

1:23
9. 11. 2016

Okolo 20 procent lidí volilo na popud kandidatury Hillary Clinton a 28 procent kvůli Donaldu Trumpovi. Statistiku ukázala stanice CBSN.

 
1:20
9. 11. 2016

Podle policie je na místě jeden mrtvý, dva lidé jsou v kritickém stavu.

1:17
9. 11. 2016

Na Floridě je po sečtení třech procent hlasů, zde celkem mohou kandidáti získat 29 hlasů, výsledek je zatím nakloněn Donaldu Trumpovi - 58 procent. Hillary Clintonová inkasovala 30 procent. Ve Virginii jsou výsledky vyrovnané a oba kandidáti mají kolem 40 procent, i zde ale vítězí Trump.

 

1:10
9. 11. 2016

Indianu a Kentucky prozatím ovládají republikáni. Stát Vermont se zatím zbarvil do modra, tedy do barev demokratů. Sčítají se hlasy v New Hamsphire a na Floridě.

1:05
9. 11. 2016

Hillary Clintonová má momentálně tři tzv. elektorální hlasy, kdežto Donald Trump 19. Hlasy v jednotlivých státech mají rozdílnou váhu a pro výhru je potřeba 270 hlasů celkem. Jednoduše odpovídají tyto hlasy součtu kongresmanů a senátorů, kteří jsou za daný stát v Kongresu. 

0:59
9. 11. 2016

Touha rozhodnout o budoucnosti Ameriky je velká. Ani vysoký věk nezastavil Reginu Murphyovou (91) z Los Angeles v Kalifornii, aby za pomoci dcery dorazila volit. Dvakrát předtím volila Obamu, dnes hodila hlas Cintonové. „Nikdy jsem ani nesnila o tom, že bych se dočkala černého prezidenta. A přece! A teď chci vidět jako prezidentku ženu,“ řekla Regina Murphyová Blesku.

0:57
9. 11. 2016

Tři procenta hlasů sečteno v Indianě a Kentucky a Hillary Clintonová se začíná šplhat na 30 procent. Stále bude trvat asi pět minut, než se zavřou poslední volební místnosti například ve Vermontu a Severní Karolíně. Celkem je potřeba 270 hlasů, aby bylo rozhodnuto, dostupných je stále 538 hlasů.

0:42
9. 11. 2016

Kdo vyhraje prezidentskou volbu, ovlivní také směřování Kongresu, prozatím vedou v Indianě republikáni, stejně tak v Kentucky. 

0:39
9. 11. 2016

Zpravodaj CNN tvrdí, že na místě střelby je jeden mrtvý a tři zranění. 

 
0:36
9. 11. 2016

Současné volby jsou podle výsledků o něco méně „bílé“. Volilo totiž o jedno procento více Afroameričanů, stejně tak stoupl počet Hispánců a Asiatů. 

 

Mezi tím se uzavřelo šest volebních místností a začínají se čítat hlasy. Sečteno je okolo jednoho procenta lístků.

0:33
9. 11. 2016

Celá oblast střelby je uzavřena. Policie vyzývá lidi, aby nevycházeli z domů.

0:27
9. 11. 2016

Lidé na Twitteru sdílejí fotky z okolí střelby:

0:23
9. 11. 2016

Další postřeh o střelci:

0:20
9. 11. 2016

Podle úplně prvních výsledků ze států Kentucky a New Hamsphire vítězí prozatím Donald Trump. Sečteno je ale pouze okolo jednoho procenta hlasů.

0:20
9. 11. 2016

V městě Azusa v Kalifornii došlo ke střelbě u volební místnosti. Podle prvních informací jsou čtyři lidé zraněni.

23:55
8. 11. 2016

Voliče na poslední chvíli nahání i tým Clintonové: 

23:46
8. 11. 2016

Trumpův prvorozený syn vyzývá na Twitteru lidi, aby volili jeho otce

23:25
8. 11. 2016

Více jak polovina voličů, kteří se dnes vypravili k urnám, uvedla, že je spokojená s vládou Baracka Obamy. To jen potvrzuje názor analytiků, že popularita stávajícího prezidenta ke konci jeho období výrazně vzrostla. Zřejmě úměrně k tomu, jak rostlo zděšení Američanů z jeho možných nástupců. 

23:25
8. 11. 2016

Zájem o volby je tak velký, že i večer byly na některých místech dlouhé fronty:

23:21
8. 11. 2016

Někteří lidé na Twitteru trochu zoufale vtipkují, jak by to dnes s volebními mapami vypadalo, kdyby dopadl obří asteroid. 

23:15
8. 11. 2016

Pokud se ukážou jako správné volební odhady nově založené společnosti VoteCastr, má demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová šanci zvítězit na Floridě, v jednom z klíčových států při souboji o Bílý dům s republikánem Donaldem Trumpem. Odhady, které v reálném čase porovnávají účast voličů a kombinují ji s předvolebními průzkumy, přisuzují Clintonové rovněž vedení v Pensylvánii, Coloradu a dalších pěti sledovaných státech, kde byly síly demokratů a republikánů před volbami považovány za prakticky vyrovnané.

23:13
8. 11. 2016

George W. Bush mladší prý nevolil ani pro Trumpa, ani pro Clintonovou.

 
23:05
8. 11. 2016

S obtížemi se setkali například voliči v Severní Karolíně, kde nefungující stroj ověřující voličské registrace donutil místní pracovníky k manuálnímu ověřování, což vedlo ke zdržení v řádu několika desítek minut. K výměně dotykových volebních přístrojů za papírové lístky byli zase nuceni kvůli výpadku strojů sáhnout v Utahu, kde se lidé rovněž u voleb zdrželi výrazně déle.

 
23:03
8. 11. 2016

Volební místnosti v některých státech USA registrují ojedinělé problémy. Někde je způsobují nefunkční stroje, jinde mluví voliči o zastrašování.

23:02
8. 11. 2016

Co se stane, když republikánský kandidát Donald Trump splní svoji hrozbu a výsledek hlasování neuzná? ČTĚTE ZDE

22:58
8. 11. 2016

Clintonová míří do New York City, kde bude napjatě sledovat výsledky voleb. 

22:45
8. 11. 2016

Andrej Babiš změnil podle svých slov názor na Trumpa – už by ho nevolil. Obrat přišel díky provalení sexuálního skandálu, kdy na videu mimo jiné prezidentský kandidát popisuje, jak osahává ženy na přirození a nepovažuje za nutné počkat na souhlas.

 
22:42
8. 11. 2016

Průzkum ukázal, že většina Američanů nahlíží na stav země se skepsí. Na 57 procent prohlásilo, že mají stále větší problém vyrovnat se s tím, čím se Amerika stává, a 54 procent cítí, že je stále obtížnější pro obyčejné lidi posunout se vpřed.

22:34
8. 11. 2016

Donald Trump povzbuzuje voliče. Podle něj ještě nejsou volby ani zdaleka u konce a „nahání“ lidi k volebním urnám. Hlavně na klíčové Floridě.

22:29
8. 11. 2016

Exstarosta New Yorku Rudolph Giuliani rozezlil Twitter svým příspěvkem. Podle něj nesmí volby rozhodnout černoši a Hispánci.

22:23
8. 11. 2016

Donald Trump na Twitteru uvedl, že bude výsledky s rodinou sledovat z Trump Tower na Manhattanu

 
22:22
8. 11. 2016

Většina Američanů, kteří hlasovali, se podle Reuters/Ipsos shoduje v tom, že USA potřebují silného vůdce, který zbaví vlivu bohaté a mocné. 

22:14
8. 11. 2016

Americké akcie překonaly počáteční pokles a znovu posílily, Wall Street v den prezidentských voleb povzbudily známky možného vítězství Clintonové.

22:12
8. 11. 2016

Volby samozřejmě bedlivě sleduje i americká ambasáda v Česku.

 
22:09
8. 11. 2016

Ve státě Massachusetts pomáhají lékaři nemocným pacientům volit z jejich nemocničních lůžek.

21:56
8. 11. 2016

Republikán Donald Trump i v den voleb odmítl slíbit, že uzná výsledky hlasování Američanů, kteří vybírají nového prezidenta. V několika rozhovorech americkým médiím řekl, že nejprve prověří zprávy o údajných volebních machinacích v některých státech.

21:39
8. 11. 2016

Bez ohledu na to, že volební místnosti v prvních státech ze zavřou až za bezmála čtyři hodiny, pokračují některé americké servery jako Slate či Politico ve zveřejňování průběžných odhadů účasti voličů obou kandidátů, které vypracoval VoteCastr. Na Floridě podle nich vede Clintonová, pro niž podle odhadu hlasovalo 49 procent voličů, zatímco Trumpa podpořilo 45 procent.

 
21:16
8. 11. 2016

Někteří voliči v New Yorku zamířili z volebních místností k hrobu Susan Anthonyové, vůdkyně hnutí sufražetek, které se v USA zasloužily o volební práva žen. Náhrobek s jejím jménem je oblepen nálepkami s heslem „I voted“ (Volil/a jsem) a americkými vlaječkami. Někteří návštěvníci přinesli i žluté růže – symbol hnutí sufražetek. Vedení hřbitova se rozhodlo prodloužit dnes návštěvní hodiny, aby mohli lidé přijít vzdát hold v průběhu voleb, v nichž je poprvé v historii kandidátkou jedné ze dvou hlavních stran žena.

21:00
8. 11. 2016

Idaho, Iowa, Montana, Nevada, Oregon, Utah zavřou své volební místnosti ve 4:00 středoevropského času. Aljaška, Kalifornie, Havaj, Washington jsou poslední státy, které ukončí volbu v 5:00 ráno.

20:51
8. 11. 2016

Český europoslanec Pavel Telička (ANO) vyjádřil na svém twitterovém účtu podporu demokratické kandidátce na prezidenta Hillary Clintonové.

 
20:47
8. 11. 2016

Lidé volí také v indiánských oblastech. V Severní Dakotě v indiánské rezervaci Standing Rock museli kvůli volbám postavit improvizovanou volební místnost.

20:35
8. 11. 2016

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump zažaloval volební úřad v Nevadě za to, že jedna z volebních místností byla minulý týden otevřena i po skončení úředních hodin. Ve státě, v němž předvolební průzkumy přisuzovaly těsné vedení demokratům, tím podle Trumpa úředníci zvýhodnili voliče jeho soupeřky Hillary Clintonové.

20:31
8. 11. 2016

Arkansas je jediný stát, ve kterém skončí prezidentské volby ve 2:30 našeho času. Následovat bude Arizona, Colorado, Louisiana, Minnesota, Nebraska, Nové Mexico, New York, Wisconsin a Wyoming, kde se místnosti uzavřou ve 3:00.

20:21
8. 11. 2016

Důvodem evakuce volební místnosti s kalifornské San Jose je zapnutý požární poplach. Zatím není jasné, zda na místě skutečně hoří.

20:17
8. 11. 2016

Kandidující viceprezident Hillary Clintonové a senátor Tim Kaine přistál v New Yorku, kde bude se zbytkem svého volebního týmu sledovat výsledky. Všem členům týmu v letadle předal podepsanou harmoniku a láhev vína. 

 
20:08
8. 11. 2016

Stovky lidí musely být evakuovány z volební místnosti v San Jose v Kalifornii. Informují americká média.

20:00
8. 11. 2016

Oscarový režisér Miloš Forman má jasno koho bude volit. „Ještě jsme nevolili. Právě se k volbám chystáme,“ svěřil se Forman. „S manželkou jednoznačně budeme volit Hillary. Trump je pro nás naprosto nepřijatelný! Několik vykřičníků!!!“

 
19:49
8. 11. 2016

Kromě prezidentských voleb ve Spojených státech probíhají také volby senátní. Američaní rozhodují také o novém složení Sněmovny reprezentantů nebo o 12 guvernérech. Prezidentská volba byla využita také k různých lokálním referendům.

19:22
8. 11. 2016

Podle projekcí společnosti VoteCastr vede Clintonová v průběžném hlasování na Floridě, v Iowě a v Ohiu. Trump v klíčových státech vede v Pensylvánii.

 
19:08
8. 11. 2016

Vítězství Hillary Clintonové by bylo krokem k genderové vyváženosti mezi světovými vůdci. To řekla německá kancléřka Angela Merkelová. „Tak bychom se o něco přiblížili k rovnováze mezi muži a ženami ve vůdčích pozicích,“ řekla Merkelová v Berlíně po boku své norské kolegyně.

 
19:00
8. 11. 2016

Severální Karolína, Ohio a Západní Virginie uzavřou místnosti o půl druhé ráno našeho času. Následovat bude Connecticut, Delaware, D.C., Illinois, Kansas, Maine, Maryland, Massachusetts, Michigan, Mississippi, Missouri, New Jersey, Severní Dakota, Oklahoma, Pennsylvánie, Rhode Island, Jižní Dakota, Tennessee a Texas ve 2:00.

 
18:53
8. 11. 2016

Podle aktuálního průzkumu agentury Ipsos pro Reuters bude volební účast rekordních 60 %. V posledních prezidentských volbách byla účast necelých 55 %.

18:47
8. 11. 2016

Podívejte se na starší video o systému amerických voleb, které pro vás redakce Blesk.cz natočila už v únoru. Přestože jde o tři čtvrtě roku staré záběry, podařilo se nám náhodou uhodnout kandidáty postupující do finále. Trefí se modelový příklad i s vítězem? 

VIDEO
18:40
8. 11. 2016

Mladší syn Donalda Trumpa Eric zveřejnil na svém twitterovém účtu hlasovací lístek se zaškrtnutým jménem svého otce. „Je pro mě neuvěřitelná čest hlasovat pro mého otce. Udělá pro Ameriku tolik dobrého!“ napsal. Jenže tím patrně porušil zákon státu New York, který zveřejňování snímků volebních lístků zakazuje. Podle listu Politico mu za to hrozí pokuta přesahující 24 tisíc korun a až rok vězení. Fotku Trump mladší brzy smazal.

18:33
8. 11. 2016

Podle poslední sondáže zpravodajské stanice CNN vede bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová se 46 procenty a newyorský podnikatel za ní zaostává o čtyři procentní body. Nejnovější průzkum serveru FiveThirtyEight dává Clintonové šanci 70,9 procenta na vítězství.

18:23
8. 11. 2016

Město New York, kde Trump i Clintonová čekají na výsledky, zažívá největší bezpečnostní manévry v historii prezidentských voleb. Na klid v ulicích dohlíží přes 5000 policistů.

 
18:15
8. 11. 2016

Jako první se volební místnosti uzavřou v Indianě a Kentucky, a to přesně o půlnoci středoevropského času. Následovat bude Alabama, Florida, Georgie, New Hampshire, Jižní Karolína, Vermont a Virginie v 1:00.

18:05
8. 11. 2016

Dnes ráno jsem se probudila plná nadějí ohledně síly našeho hlasu, jednoty a našeho kontinuálního pokroku,“ napsala zpěvačka Alicia Keys a doplnila hashtagem „Volte pro ni“.

17:55
8. 11. 2016

„Dnes volte, společně uděláme Ameriku opět skvělou. Slibuji,“ vzkázal Donald Trump voličům skrz svůj twitterový účet, kde zpřístupnil také odkaz, kde mohou voliči najít svoji nejbližší volební místnost. 

17:47
8. 11. 2016

Mezi posledními začali volit lidé na západním pobřeží. Tam se očekává výhra Clintonové. Volební místnosti jsou již otevřené kromě Havaje v celých státech.

17:45
8. 11. 2016

Svůj hlas do volební urny už na Floridě vhodila i Olga Blechová, vdova po zpěvákovi Waldemaru Matuškovi. „Volila jsem Trumpa, ten jediný nás zachrání před válkou,“ řekla Blesku.

17:39
8. 11. 2016

Republikánský kandidát Donald Trump uvedl, že si je jistý výsledky dnešní volby. „Moc dobré, všechno je moc dobré,“ vzkázal. Téma volebních podvodů je podle něj stále znepokojivé. „Vraťte Americe její velikost. O tom to je,“ řekl také.

 
17:33
8. 11. 2016

„Můj vzkaz Američanům je jednoduchý. Jděte ven a volte,“ vzkázal americký prezident Barack Obama prostřednictvím twitterového účtu Bílého domu, který už v lednu bude vést buď první žena, nebo miliardář.

 
17:23
8. 11. 2016

Před volebními místnostmi po celých státech se už od samého rána tvoří několik desítek metrů dlouhé fronty. Takhle to teď vypadá třeba v Bostonu nebo Filadelfii.

17:17
8. 11. 2016

Většina Čechů by v Bílém domě viděla raději Clintonovou než Trumpa, ukázal opakovaně průzkum CVVM. Zájem o prezidentské volby v USA má 42 % Čechů.

17:10
8. 11. 2016

Donald Trump už dorazil k volbám.

 
16:58
8. 11. 2016

V České republice žije podle oficiálních údajů bezmála 6 500 občanů Spojených států. Stejně jako další Američané ve světě i přímo v USA mohli využít možnost hlasovat o příštím americkém prezidentovi předem a svůj hlas poslat s předstihem poštou.

 
16:51
8. 11. 2016

Mnoho převážně demokratických voličů přišlo na hřbitov v Rochesteru uctít památku Susan B. Anthonyové – slavné americké sufražetky, která v 19. století bojovala za volební práva žen. Této výsady se však nedožila.

16:33
8. 11. 2016

Nigel Farage, bývalý lídr britské euroskeptické strany UKIP, prostřednictvím twitterového účtu jasně naznačil, koho v těchto volbách podporuje.

16:20
8. 11. 2016

K volbám dorazil také syn Donalda Trumpa Eric i se svojí ženou Larou. „Jsme hrdí, že můžeme svůj hlas odevzdat muži, který změnil pravidla hry a který hájí všechny Američany. Dnes volíme MAGA (Make America Great Again),“ uvedli.

16:26
8. 11. 2016

Jordánské aerolinky se v rámci své reklamní kampaně trefují do republikánského kandidáta Donalda Trumpa.

15:58
8. 11. 2016

Mnohé americké voličky mají dnes na sobě kalhotové kostýmy, aby daly najevo svou podporu Hillary Clintonové, která má tento typ oblečení v oblibě. Skupina na Facebooku s názvem Národ kalhotových kostýmů má již přes dva miliony členů.

15:33
8. 11. 2016

Vtipné video, kterým Hillary Clintonová apeluje na své voliče, aby dnes dorazili k volebním urnám.

 
15:01
8. 11. 2016

Zastrašování voličů? Internetem koluje video, ve kterém příznivci Donalda Trumpa vybaveni konfederačními vlajkami obléhají volební místnosti na Floridě.

14:45
8. 11. 2016

Dvě polonahé ženy způsobily rozruch v jedné z volebních místností v New Yorku. Zřejmě tak protestovaly proti Donaldu Trumpovi, který by měl volit údajně právě v této místnosti.

14:34
8. 11. 2016

Americký deník Daily Mail zveřejnil zajímavý graf, který zobrazuje, kolik miliard dolarů stojí kampaně prezidentských kandidátů. Náklady vynaložené Trumpem a Clintonovou rozhodně nepatří k nejvyšším.

14:13
8. 11. 2016

V New Yorku právě odhlasovala demokratická kandidátka Hillary Clintonová spolu se svým manželem Billem Clintonem.

 
14:09
8. 11. 2016

Do boje o Bílý dům se zapojily i americké hvězdy. Madonna společně se svým synem Davidem koncertovala pro Hillary na newyorském Washington Square Park. Podrobnosti čtěte ZDE. 

14:09
8. 11. 2016

Vzhledem k různorodosti amerického obyvatelstva se úřady v některých částech USA uchýlily k používání vícejazyčných cedulí.

13:59
8. 11. 2016

Nápadití ruští prodejci se americkými prezidentskými volbami rozhodně nenechali překvapit.

 
13:43
8. 11. 2016

Některé místnosti určené pro odevzdání hlasů jsou poněkud bizarní. Tato se například nachází v Chicagu.

13:24
8. 11. 2016

Zvířata zatím spíše věří Donaldu Trumpovi. Jeho vítězství předpověděla opice, lední medvěd i ryba.

13:05
8. 11. 2016

Časopis Newsweek má na speciální prezidentské vydání připravené dvě verze titulní strany. Jedna je pro Donalda Trumpa, druhá pro Hillary Clintonovou.

 
12:50
8. 11. 2016

Počet oprávněných voličů v USA je 231,6 milionu. Podle různých odhadů přijde k volbám 120 až 140 milionů z nich. V roce 2012 přišlo k volbám 129 milionů voličů (54,9 procenta). Vedle obsazení prezidentského úřadu Američané rozhodují také o novém složení Sněmovny reprezentantů, třetiny Senátu či o 12 guvernérech. Uskuteční se také různé lokální volby a referenda.

12:40
8. 11. 2016

Kandidát republikánů Donald Trump voličům na Twitteru vzkázal, že dnes udělají Ameriku znovu skvělou, což je heslo celé jeho kampaně. Za twitterový účet si Trumpa nedávno přitom dobíral dosluhující prezident Barack Obama, zástupce demokratů. Připomněl, že kontrolu nad Twitterem převzal po sérii excesů Trumpův tým. A že nechápe, jak může někdo chtít řídit zemi, když se nedokáže kontrolovat ani při obsluze svého účtu na sociání síti.

12:35
8. 11. 2016

Americké volby mají řadu specifik. Na Blesk.cz je shrnujeme ve 13 otázkách a odpovědích. Dozvíte se mimo jiné i to, v čem je letošní hlasování výjimečné. 

 
12:30
8. 11. 2016

Mezi prvními úterními voliči hlasoval demokratický kandidát na viceprezidenta Tim Caine, který odevzdal hlas v domovském Richmondu.

12:17
8. 11. 2016

Demokratka Hillary Clintonová pobízí na Twitteru voliče k cestě do volebních místností s tím, že se můžou dnes podílet na historii. Hlas už jí odevzala například 106letá Desiline Victorová.

12:09
8. 11. 2016

Volby začaly na východním pobřeží USA v poledne českého času, první odhady výsledků se objeví kolem půlnoci a jasno by mělo být ve středu kolem páté hodiny - opět českého času. Blesk.cz bude s vámi celou dobu u toho. Zatímco čekáte na výsledky, můžete si projít desítky podrobností, které jsme k americkým volbám přinesli v našem speciálu.

12:07
8. 11. 2016

Prezidentské volby v USA jsou během na dlouhou trať. Pro oba hlavní rivaly skončil úterkem devítiměsíční maraton mítinků i vzájemných soubojů. Voliči teď rozhodují, koho z nich pošlou do Bílého domu. Jenže nehlasují přímo, v každém z amerických států rozhodují jen o souboru volitelů, kteří ve finále zvednou ruku pro toho, kdo v daném státu nasbírá většinu hlasů. Ve hře je 538 volitelů a vítěz jich musí získat minimálně 270.

12:05
8. 11. 2016

Bude 45. prezidentem USA kandidát republikánů Donald Trump? Nebo uspěje vůbec první žena v historii Spojených států, demokratka Hillary Clintonová? Novinář Erik Best v rozhovoru pro Blesk.cz upozornil, že vyhrát „na první dobrou“ nemusí ani jeden.

VIDEO
12:00
8. 11. 2016

Vítejte u online zpravodajství Blesk.cz z prezidentských voleb USA. Voličům v Americe se otevřely volební místnosti a zbývají poslední hodiny do chvíle, kdy bychom se měli dozvědět jméno nástupce Baracka Obamy v Bílém domě.

První volební místnost se otevřela v Dixville Notch První volební místnost se otevřela v Dixville Notch | ČTK

Podívejte se, jak volby v USA odhadl novinář Erik Best:

Video Erik Best o volbách v USA - Alexandr Božilov, Lukáš Červený

Volby v USA jsou de facto dvoustupňové: Američané nevolí přímo, ale vybírají takzvané volitele. K úspěchu potřebuje kandidát v rámci celých Spojených států získat 270 z celkových 538 volitelů. Hlasování samotných volitelů je tradičně bez překvapení, protože kopíruje výsledky voleb v jednotlivých amerických státech. Volitelský výbor vybere prezidenta 19. prosince a nová hlava státu pak složí přísahu 20. ledna.

Prezidentské volby v USA 2016 na Blesk.cz ZDE

zigzag ( 11. listopadu 2016 15:54 )

To je ta novodoba demokracie ala Clinton kdy podle ni by se mela vetsina podridit mensine

montevideo ( 10. listopadu 2016 18:49 )

Co ti Amíci blbnou? Trump je demokraticky zvolený prezident. Oni na tu svou "demokracii" neustále poukazovali a dokonce ji vnucovali ostatním. Některým ji i házeli na hlavy (viz Bělehrad). Tak co řvou ?

radi ( 10. listopadu 2016 17:45 )

Jak se mela zachovat podle tebe? Jit na raut a oslavovat prohru? Donald mel vitezny proslov az ve 3 am. Clinton mela svuj proslov kolem 9te. Velmi dobry proslov a vsem se omluvila, ze je zklamala prohrou.

hejhej ( 10. listopadu 2016 10:57 )

Protestující, stejní chudáci jako u nás. Prezident je zvolený většinou. A co tím vyprotestují ???? Chtělo by to používat mozek

zednik ( 10. listopadu 2016 08:20 )

Proč začíná strašit utahováním opasků, když dobře ví, že celé roky nedodržujeme závazky ??? http://echo24.cz/a/wL6kP/cesti-politici-souhlasi-s-trumpem-evropa-se-o-obranu-musi-starat-sam a

Zobrazit celou diskusi
Další videa