Rusové se připravují na 3. světovou válku. Může opravdu přijít?

Autor: Alexandr Božilov - 
15. října 2016
17:05

Vztahy mezi Washingtonem a Moskvou jsou podle mnohých expertů nejhorší od konce studené války. Američané obviňují Rusko, že se snaží ovlivnit americké prezidentské volby. Obě velmoci mají také diametrálně odlišný pohled na řešení krize na Ukrajině, v níž je Rusko přímo zapojené. Největší rozepře ale momentálně panují ohledně konfliktu v Sýrii a mnozí Rusové se kvůli tomu obávají 3. světové války.

Je hrozba 3. světové války reálná? Podle mnohých ruských médií ano. Některé z nich totiž předvídají „přímou vojenskou konfrontaci“ mezi Ruskem a USA. Například britský bulvární deník The Sun upozornil, že ruský list Moskovsky Komsomolets spekuluje o ruské pozici v Sýrii. „Rusko by mělo bránit své spojence, to by však znamenalo útok na Američany. Taková situace by zcela jistě vedla k 3. světové válce. Nesmíme proto zapomenout, že v Sýrii hrajeme mimořádně riskantní partii.“

V Rusku hojně citované noviny Komsomolskaja pravda zase přinesly rozhovor se syrským prezidentem Bašárem Asadem, který v něm na dotaz novinářky odpověděl, že hrozba 3. světové války visí ve vzduchu. „Myslím si, že 3. světová válka už probíhá, ale pouze zčásti na vojenské úrovni. Další díl tvoří terorismus a bezpečnost a další část je politická válka.“ Podle Asada Rusko bojuje v Sýrii proti teroristům, zatímco Američané teroristy podporují a využívají je ke svým mocenským cílům.

Syrský prezident Bašár AsadSyrský prezident Bašár Asad | scom

Uznávaný moderátor ruského původu Vladimir Pozner v rozhovoru s BBC uvedl, že v Rusku vládne strach z toho, že jim Američané chtějí nyní dokázat, že jsou jedinou supervelmocí. „Expanze NATO je ruskými představiteli, možná nesprávně, vnímána jako velká hrozba. Je tu nebezpečí přímé konfrontace, které může případně vést k ozbrojenému střetu a válce.“

O tom, že se ruská veřejnost skutečně obává střetu s USA, svědčí také celostátní cvičení civilní obrany, do kterého se zapojilo přes 40 milionů Rusů.

Server Lidovky.cz píše, že podle ruských politologů je ale přímý rusko-americký konflikt nepravděpodobný. Hrozí však náhodné střety v zemích, ve kterých mají své vojáky jak Američané, tak Rusové. Jednu z těchto rizikových oblastí představuje Sýrie. A právě tam se možná k přímému střetu amerických a ruských vojáků schyluje.

Americký prezident Barack Obama totiž v pátek probíral se svými experty na zahraniční politiku možná vojenská řešení v Sýrii. Jedna z možností podle agentury Reuters zahrnuje také přímé letecké údery na vojenské základny, muniční sklady a radary syrských vládních složek. To by znamenalo přímý útok na ruského spojence. A pak by se teoreticky mohly splnit spekulace listu Moskovsky Komsomolets.

balika ( 16. října 2016 19:15 )

Chápu, že na tebe je to moc složité.

agfor ( 16. října 2016 11:36 )

Když oni si myslí, že jim přijde na pomoc Kapitám America, Superman nebo Batman.

snehulak ( 16. října 2016 08:48 )

Expanze NATO je vnímána jako hrozba nesprávně. NATO Rusko nechce napadnout, NATO chce Rusko jen vyprovokovat a pak rozbombardovat, jak to dělají USA v posledních letech s Afrikou a Arabským poloostrovem. Spojené státy žijí v omylu, že třetí světovou lze vyhrát. Je to nesmysl. Jak kdosi moudrý řekl - Ti kdo přežijí, budou závidět mrtvým.

1912 ( 16. října 2016 06:18 )

kdo jiný než zločinci Us mají zájem stále podporovat ty teroristy na arabském poloostrově a stále dodávat zbbraně at táhnou na uzemí US a nerozhodují za europu či celý svět zmetci jen válčit umí nic jiného zločinci rizeštvávat svět a ničit !!

fotrpjotr ( 16. října 2016 05:43 )

Tady si přečti,kde jsou náckové. https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/417605-kyjevem-pochodovali-nacionaliste-uctili- banderovce.html

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud