Nové spojenectví? Erdogan se jede „usmířit“ do Ruska

Autor: mib/ČTK - 
9. srpna 2016
06:50

Na návštěvě v Petrohradu je v úterý očekáván turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Stejně jako jeho hostitel Vladimir Putin od cesty očekává uzavření nepříliš přátelské kapitoly rusko-tureckých vztahů, kterou poznamenalo loňské sestřelení ruského vojenského letadla na syrsko-turecké hranici.

Ankara se Kremlu za incident omluvila, údajně díky kazašskému zprostředkování. Následovalo odvolání ruských odvetných sankcí a uvolnění obchodu a turistiky. Putin podle ruských médií rovněž opakovaně ujišťoval tureckého prezidenta o své loajalitě během nedávného neúspěšného pokusu o vojenský puč v Turecku.

Podpis dohod ani společných prohlášení se od úterní návštěvy neočekává. Kreml dal najevo, že Erdoganova mise má odstranit poslední zbytky nedůvěry mezi oběma státníky. Spekulace o možném novém spojenectví podporuje fakt, že turecký vůdce přijíždí do Ruska v době napjatých vztahů se Západem, který znepokojuje Erdoganův tvrdý postih údajných pučistů.

Z ruského pohledu je Erdoganův příjezd rovněž součástí nové regionální iniciativy Kremlu. Putin zájem o spolupráci s jižními ruskými sousedy potvrdil už na pondělním summitu v Baku, kde se sešel s prezidenty Ázerbájdžánu a Íránu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Samo ( 9. srpna 2016 14:05 )

Erdogan i s Putinem ať si dělají v Asii co chtějí, ale ať se neserou do Evropy. A imigranty z Turecka budem vlepším případě vracet do Turecka a v horším potápět na moři. Žádný bezvizový styk- ani s Ruskem a ani s Tureckem, ať si všichni nechají svoje šmejdy doma.

simeone ( 9. srpna 2016 08:39 )

Je dobře,že se dvě velké země opět sblížily a našly společnou řeč.Naši "politici" a holky s kluky z ČT24 budou sice chvíli koktat, ale zvyknou si.To samé Romancov a Fištejn.Sláva Rusku, sláva Putinovi.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud