„Sovětský lid osvobodil národy,“ dmul se Putin. Rusko slavilo konec 2. světové

Autor: ČTK, mb - 
9. května 2016
10:50

Rusko je připraveno spolupracovat na vytvoření mezinárodního bezpečnostního systému, který by byl mimo jakékoli bloky. Při zahájení vojenské přehlídky k 71. výročí vítězství ve druhé světové válce to v pondělí v Moskvě řekl ruský prezident Vladimir Putin (63).

„Dnes se civilizace znovu střetla s krutostí a násilím, terorismus se stal globální hrozbou,“ řekl šéf Kremlu. „Rusko je otevřeno spojení úsilí s dalšími státy, je připraveno pracovat na vytvoření moderního mimoblokového systému mezinárodní bezpečnosti,“ uvedl v této souvislosti Putin.

Prezident s poukazem na poučení z dějin poznamenal, že mír ve světě se nenastoluje sám o sobě. Zdůraznil přitom, že je třeba dát si pozor na nepřípustnost dvojích standardů a na „krátkozraké podbízení se těm, kteří přicházejí s novými zločinnými záměry“.

Tradiční každoroční vojenské přehlídky na Rudém náměstí se letos zúčastnilo zhruba 10 tisíc vojáků, premiéru měla ženská jednotka z Vojenské univerzity. Přehlídky se též zúčastnila těžká vojenská technika, nechyběly moderní ruské tanky Armata a nad hlavami zúčastněných proletěl i relativně nový letecký transportér IL-76MD-90А.

Rusové slaví na rozdíl od západní Evropy konec druhé světové války 9. května, svátek je v zemi velmi populární, konflikt označují za „velkou vlasteneckou válku“. Heroické oběti národů SSSR vyzdvihl ve svém projevu i ruský prezident. „Naši otcové a dědové přemohli silného, nelítostného nepřítele, který si pokořil mnohé státy. Byl to právě sovětský lid, který přinesl svobodu ostatním národům. Byli to právě naši vojáci, kteří potrestali nacisty a jejich přisluhovače za miliony obětí, za všechny zrůdnosti a zločiny spáchané v naší zemi,“ prohlásil Vladimir Putin.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Bystrozraky ( 9. května 2016 13:39 )

Tak, tak. Naprostý souhlas!

balika ( 9. května 2016 13:34 )

proti nacistům

balika ( 9. května 2016 13:32 )

Čest a sláva všem padlým hrdinům ve 2. sv. válce a neskonalý dík Rudé armádě, která nesla největší břímě bojů pro nacistům.

jarda304 ( 9. května 2016 13:21 )

ty myslíš komunisty a pleteš si je s Rusy. Ty se v dějinách moc nevyznáš, jen meleš čím máš vymytou hlavinku.

pomooc-hori ( 9. května 2016 13:14 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud