Po zvěrstvech IS přišel Bach: Ruský orchestr zahrál v troskách syrské Palmýry

Autor: ČTK, zst - 
5. 5. 2016
19:35

Modlitba pro Palmýru – tak se jmenoval koncert, který před zaplněným amfiteátrem v syrské Palmýře zahrál orchestr Mariinského divadla v Petrohradě. Přenášela ho mimo jiné ruská televize a ujít si ho nenechal ani Vladimir Putin. Slavné historické město letos v březnu osvobodila s pomocí ruského letectva syrská armáda.

Orchestr zahrál díla Johanna Sebastiana Bacha, Sergeje Prokofjeva a Rodiona Ščedrina. Mezi asi 400 diváky byli podle agentury AFP, která měla na místě svého reportéra, ruští vojáci, novináři, náboženští představitelé a obyvatelé města.

Ruský prezident Vladimir Putin se před zahájením spojil s Palmýrou videotechnikou ze svého sídla v Soči a jeho slova se tak vysílala přímo v syrském amfiteátru. Putin řekl, že koncert považuje za mimořádný a označil ho za humanitární akci.

„Považuji to za znamení uznání, za poctu a projev naděje. Za uznání všem, kdo bojují proti terorismu v ohrožení vlastního života, za poctu všem obětem terorismu a samozřejmě za naději nejenom pro obnovu Palmýry, ale také osvobození moderní civilizace od toho hrozného zla, jakým je mezinárodní terorismus,“ řekl Putin.

Ruský orchestr zahrál v troskách syrské Palmýry. Koncert si nenechal ujít ani Vladimir Putin.Ruský orchestr zahrál v troskách syrské Palmýry. Koncert si nenechal ujít ani Vladimir Putin. | 

Dirigent Valerij Gergijev, který koncert vedl a je znám souhlasem přičlenění Krymu k Rusku, přišel na pódium v černé košili a bílé kšiltovce. Hudebníci hráli ve slunném odpoledni.

Podívejte se na ukázku z koncertu:

Video V ruinách, které zbyly z Palmýry, zněl Bach. - reu
720p 480p 240p

„Nebylo to jen o koncertu. Rusko chce světu ukázat, že jeho účast na válce v Sýrii je pozitivem,“ komentoval akci zpravodaj britské BBC. Celý záznam koncertu v ruštině a angličtině je k vidění zde:

Gergijev diriguje orchestr Mariinského divadla od roku 1996 a hrál s ním už na několika místech zmítaných válkami nebo přírodními katastrofami. Bojovníci Islámského státu ve stejném amfiteátru, kde se koncert konal, zabíjeli své oběti a zveřejňovali záběry loni v červenci na internetu.

Gergijev popsal koncert jako vzdor barbarství Islámského státu a násilnostem. „V této hudbě je také obrovská naděje. Koncert je naší výzvou po míru, výzvou k tomu, aby se celý svět spojil v boji proti terorismu,“ řekl Gergijev.

V roce 2012 ruští hudebníci koncertovali v Tokiu na památku obětí neštěstí, při němž byla předchozího roku zničena jaderná elektrárna Fukušima. Syrská vláda uspořádá v Palmýře ještě jeden koncert v pátek.

Islámský stát držel Palmýru od loňského května a při odchodu za sebou zanechal mnoho náloží. S odminováním pomáhala ruská armáda, která koncem dubna oznámila, že nálože byly zničeny.

Doporučujeme
1912 ( 8. května 2016 17:22 )

1912 ( 6. května 2016 17:29 )

díky Putine !!

paraIenka ( 6. května 2016 01:05 )

A ty hloupý zkratik co pokazil celý večer naší diskuzi, styď se soudruhu!

Bystrozraky ( 5. května 2016 23:13 )

Gergiev je veliký dirigent mezi velkými dirigenty! Bach je velkým skladatelem mezi všemi skladateli. Putin je velký státník mezi všemi státníky.Poprvé se snaží dát do pořádku to, co ostatní rozbili. Mír střednímu východu a nám už žádné uprchlíky. Každý ať je znovu doma a tam si buduje svoji vlast!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa