Turci prosí Rusko o prominutí. Erdogan se omluvil za sestřelení letadla

Autor: ČTK - 
27. června 2016
16:46

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se podle Kremlu v dopise prezidentovi Vladimiru Putinovi omluvil za listopadové sestřelení ruského letadla na syrsko-turecké hranici. Oznámila to v pondělí ruská agentura TASS s odvoláním na prohlášení kremelského mluvčího Dmitrije Peskova. Ankara zprávu potvrdila.

Erdogan podle Peskova v dopisu vyjádřil zájem na urovnání situace spojené se smrtí ruského pilota, který byl po sestřelení letadla zabit. „Hlava tureckého státu v poselství vyjádřila svou hlubokou soustrast příbuzným ruského pilota a prohlásila ‚promiňte‘,“ konstatoval podle ruské agentury Peskov.

Vztahy mezi Ruskem a Tureckem se po incidentu s letounem Su-24 ocitly na bodu mrazu. Rusko proti Ankaře vyhlásilo přísné sankce, turistický ruch mezi oběma zeměmi, z ruské strany tradičně velmi silný, na několik měsíců ustal. Zastaven byl i dovoz tureckých potravin a zemědělských produktů do Ruska.

Peskovovo prohlášení je překvapivé, protože turecké vedení se za listopadový incident odmítalo omluvit, což jen zesilovalo kritiku Moskvy. Sám Putin otevřeně prohlašoval, že sankce zrušeny nebudou, dokud se Ankara neomluví.

Erdogan podle Peskova v dopisu uvedl, že turecká justice stíhá muže, který je údajně podezřelý z podílu na pilotově smrti. Těla mrtvého se podle Ankary zmocnili příslušníci syrské opozice, od nichž je "s velkým úsilím" převzala turecká armáda a odvezla do Turecka. "Nikdy jsme si nepřáli sestřelit letoun náležející Rusku a vědomě jsme o to neusilovali," ujistil podle Kremlu Erdogan Putina.

"Říkám promiňte. Z celého srdce sdílím vaši bolest. Rodinu ruského pilota považujeme za tureckou rodinu. V zájmu zmírnění bolesti a způsobené škody jsme připraveni k jakékoli iniciativě," praví se v dopisu.

Údajný vrah je venku z vězení

Justice v pondělí zároveň propustila z vězení muže, který je podezřelý ze zabití pilota ruského letadla. Informoval o tom deník Hürriyet. Stíhání Alparslan Çelika a dalších podezřelých běží dál, nikdo z nich nyní nesmí podle nařízení soudu opustit zemi.

Policie zadržela Çelika v Izmiru na jihu Turecka koncem března. Právě tento muž má podle Moskvy odpovědnost za zabití velitele ruského bombardéru Su-24M, který byl zastřelen ve chvíli, kdy se po katapultování snášel na padáku k zemi. Turecko sestřelilo ruské letadlo loni v listopadu na syrsko-turecké hranici, protože podle něj narušilo turecký vzdušný prostor.

Začátkem května turecká prokuratura rozhodla, že Çelika ani další více než desítku podezřelých nebude kvůli zabití pilota dál stíhat. Muž však zůstal ve vazbě kvůli obvinění z ilegálního držení zbraně. Koncem května prokuratura své předchozí rozhodnutí přehodnotila a stíhání za zabití pilota obnovila s odkazem na nové důkazy.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tgbg ( 27. června 2016 20:31 )

Turečtí muslimáci a ruští fašisti si k sobě cestu vždycky najdou!!!

flesch2z ( 27. června 2016 18:41 )

omyl

flesch2z ( 27. června 2016 18:32 )

Turek, který se z ničeho nic začne omlouvat Rusovi? To nevěští nic dobrého, Turek je prolhaná zrádná ***.

hanka666 ( 27. června 2016 17:24 )

Neznám jediného souseda Turecka, který by měl Turky rád. Asi něco chtějí. Doufám, že dostanou leda tak uši z mrtvého osla.

marais ( 27. června 2016 16:27 )

Odpustit se snad dá , ale zapomenout ne..

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud