Pondělí 14. června 2021
Svátek slaví Roland, zítra Vít
Jasno 23°C

Turci udělali mešitu z chrámu Hagia Sophia. Řekové kvůli památce UNESCO zuří

Autor: mb - 
8. června 2016
20:35

Chrám Boží moudrosti (Hagia Sophia) je památkou UNESCO v tureckém Istanbulu. Má bohatou minulost křesťanskou i islámskou, ale v moderní historii sloužil jako muzeum pro všechny věřící. Jenže po dobu ramadánu je z něj teď mešita. Chrám kdysi – ještě v dobách Konstantinopole – patřil k nejvýznamnějším v celém křesťanském světě. Řecko krok Ankary odsoudilo jako „neslučitelný s demokracií“.

„Odsuzujeme oznámení tureckých úřadů o předčítání z Koránu v Hagii Sophii. Povolení muslimských rituálů v památce světového dědictví UNESCO je nepochopitelné, jedná se o projev neúcty a demonstruje to ztrátu kontaktu s realitou,“ píše se v prohlášení řeckého ministerstva zahraničí.

Kritikou nešetřila ani bývalá řecká ministryně zahraničí Dora Bakoyannis (62): „Hagia Sophia se poprvé za 80 let proměnila doslova v mešitu.“ Muslimové nyní slaví ramadán a během „posvátného“ měsíce se budou v kdysi křesťanském chrámu modlit. Vše navíc bude vysílat turecká televize.

Muslimové už v dubnu požadovali, aby mohli využívat Hagiu Sophii. Okolo bývalého křesťanského chrámu se jich tehdy shromáždily tisíce. Turecký poslanec Samil Tayyar dokonce navrhoval, aby se unikátní stavba stala mešitou. Mělo jít o pomstu USA a Německu. „Jelikož Spojené státy pomáhají PKK (Strana kurdských pracujících) a Německo se přimklo ke lži o arménské genocidě, naše přátelství se změnilo. Teď jsme na tahu my – Hagia Sophia by měla být zpřístupněna k (muslimským) modlitbám,“ napsal Tayyar na sociální síť Twitter.

Zatímco otázka statusu Hagii Sophii není na Západě velkým tématem, ruský parlament loni v listopadu záležitost projednával a navrhl vrácení chrámu pravoslavné církvi. „Ruská strana se domnívá, že jedna z nejstarších svatyní křesťanstva, chrám Hagia Sophia, se kterým je spjata historie celé církve, by se mohla vrátit křesťanům. Z turecké strany očekáváme přátelský krok,“ prohlásil poslanec Sergej Gavrilov. „Tento krok by pomohl Turecku a islámu ukázat, že dobrá vůle překonává politiku. Hagiu Sophii je nutné vrátit křesťanům,“ doplnil tehdy Gavrilov.

Před proměněním Hagii Sophi na mešitu už v roce 2014 varoval i konstantinopolský patriarcha Bartoloměj. „Některé politické kruhy se snaží Hagiu Sophii znovu otevřít jako mešitu. Proti tomu budeme bojovat a všichni křesťané, ať už jsou to pravoslavní, katolíci nebo protestanti, budou s námi. Hagia Sohpia byla postavena, aby byla svědectvím křesťanské víry, a pokud se má znovu stát místem náboženských obřadů, tak se musí stát pouze křesťanským chrámem,“ prohlásil vůdce pravoslavného světa.

Samotný chrám byl postaven již v první polovině pátého století, ale po dobytí Konstantinopole (nyní Istanbul) muslimy v roce 1453 byl předělán na mešitu. Jako mešita sloužil křesťanský kostel až do začátku dvacátého století, kdy zakladatel sekulárního Turecka Mustafa Kemal Atatürk nařídil jeho předělání na muzeum. Současný prezident Recep Erdogan (62) je naopak kritiky obviňován z plíživé islamizace země.

V úterý přitom došlo necelé dva kilometry od Hagii Sophie k teroristickému útoku. Atentát v obchodní a historické čtvrti Istanbulu si vyžádal smrt 11 lidí a zranění dalších 36 osob.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa