Turecko propustilo dva novináře. Upozornili na vazbu islamistů na Ankaru

Autor: ČTK, mb - 
26. února 2016
17:15

Turecké úřady propustily v pátek na svobodu dva novináře z opozičního listu Cumhuriyet. Předtím je tři měsíce zadržovaly kvůli zveřejnění informací o tureckých dodávkách zbraní islamistům v Sýrii. Ankara tehdy zareagovala okamžitě, žurnalisty obvinila ze špionáže, podpory terorismu a vyzrazení státního tajemství.

Novináři se dostali na svobodu poté, co se jich zastal turecký ústavní soud. Vazba podle něj porušila jejich práva. Žurnalisty u východu z věznice na předměstí Istanbulu uvítali jejich příbuzní a podporovatelé.

Šéfredaktor Can Dündar a ankarský zpravodaj istanbulských novin Erdem Gül zveřejnili informace o tureckých dodávkách zbraní syrským islamistům, které získali mimo jiné z videonahrávky datované lednem 2014. Mají na ní být vidět auta jedné z humanitárních organizací vezoucí náklad zbraní.

Podle Güla byly přitom zbraně určené radikálům v Sýrii a vyslala je tajná služba MIT, aby tak podpořila radikální islamisty z fronty an-Nusra, kteří bojují proti syrské vládě a prezidentu Asadovi (50).

Proces proti novinářům se ale i tak uskuteční, první stání je naplánované na 25. března. Dündarovi i Gülovi hrozí doživotní trest odnětí svobody.

Zadržení novinářů loni v listopadu vyvolalo mezinárodní protesty i demonstrace v samotném Turecku. Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan (62) už po zveřejnění článku vyhrožoval, že autoři „zaplatí tvrdou cenu“.

Navržení nejvyššího možného trestu v Turecku pro Dündara a Güla kritizoval na Twitteru i komisař EU pro rozšíření Johannes Hahn. „Turecko, které jedná s EU o vstupu do Unie, musí plně respektovat lidská práva, včetně svobody projevu,“ napsal Hahn a dodal: Stíhání osob za kritiku vlády a prezidenta je jednou z překážek vstupních jednání Bruselu s Ankarou.“

Obvinění novinářů kritizoval při své návštěvě Turecka i americký viceprezident Joe Biden, který se setkal i s Dündarovou ženou a synem. Podle organizace Human Rights Watch Dündar a Gül otištěním informací jen dělali svou práci. HRW též odsoudila tureckou vládu za to, že v zemi vytváří atmosféru strachu pro své oponenty.

Turecká vláda popírá jakékoli zapojení rozvědky do údajné dodávky zbraní pro syrské rebely a na případ uvalila informační embargo. Erdoğan tvrdí, že auta vezla nespecifikovanou pomoc Turkmenům v Sýrii.

Na vazby islamistů a Ankary již několik měsíců poukazuje Rusko, jehož vojenský letoun v listopadu Turecko sestřelilo. Ankara má být hlavním odběratelem nelegálně vytěžené ropy, do nekalých obchodů je prý osobně zapojena Erdoğanova rodina. Nejčastěji se mluví o synovi prezidenta, Bilalovi Erdoğanovi (34). O něj se již zajímá italská policie v souvislosti s převody velkých sum peněz z Turecka, což může dokazovat praní špinavých peněz či korupci.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

bohuz ( 26. února 2016 17:36 )

 OSA ZLA: USA - IRAN - TURECKO - ISIS

Zobrazit celou diskusi
Další videa