Uprchlická obava Babiše: Turecko nás může vydírat, budeme v jeho rukách

Autor: ČTK, simao - 
22. 2. 2016
16:45

Kvóty jsou nesmysl, ale bavíme se o nich rok, teď se ale další rok můžeme bavit s Tureckem, které nás může vydírat. Takovou obavu v pondělí vyjádřil ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Po summitu EU ze závěru minulého týdne se předseda hnutí ANO Andrej Babiš obává, že unie se ocitá v rukou Turecka, které ji může vydírat. Babiš to řekl po pondělním jednání s polským opozičním předákem Ryszardem Petruem.

Evropská unie by měla podle Babiše ukázat, že není jen byrokratická, ale je schopna věci řešit. „To zatím neukázala. Už rok se bavíme o kvótách, každý ví, že to je nesmysl. Mám obavu, že teď se budeme bavit zase rok s Tureckem, že budeme v jeho rukách, že nás bude vydírat,“ řekl ministr financí.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky přitom jen letos připlulo z Turecka do Řecka již 94 269 uprchlíků – dle posledních informací a sčítání do 20. února. Počet migrantů proudících na řecké ostrovy v Egejském moři v posledním týdnu po polevení v zimní období opět zesílil.

Vedoucí představitelé členských států EU se v Bruselu minulý týden ve čtvrtek shodli, že prioritou je nyní to, aby Řecko a Turecko plnily své závazky.

Babiš: Neřešit plot v Bulharsku je chyba

Turecko má podle plánu z loňska omezovat počet lidí odcházejících do Evropy a bojovat se sítí pašeráků lidí. Na začátku března se má uskutečnit speciální summit i za turecké účasti. Turecký premiér minulý týden chyběl v Bruselu kvůli tragédii, která se odehrála v Ankaře - při teroristickém útoku tam zahynuly tři desítky lidí.

Evropské země by však podle Babiše měly vzít během stávající migrační krize v úvahu i návrh zemí Visegrádské čtyřky (V4), které hovořily pro případ selhání spolupráce s Tureckem o blokování migrační trasy na severní řecko-makedonské a řecko-bulharské hranici. „To tam neprošlo a to je chyba, je třeba řešit všechny možné alternativy, včetně výstavby plotu na bulharské a makedonské hranici,“ míní Babiš.

Již v pátek ostatně upozorňoval šéf zahraničního odboru na Hradě Hynek Kmoníček, že nedělat do summitu se samotným Tureckem vůbec nic, by byla nyní chyba. 

„Důležité je, abychom do toho summitu s Tureckem nesložili ruce do klína a nestalo se nic. To by mohla být tragická chyba, protože právě v tomhle období se očekává další nárůst migrační vlny do Evropy, který by jenom prostě přilil olej do ohně,“ varoval v Interview ČT24 Kmoníček a i on upozornil na to, že „Turci jsou v této chvíli v relativně diplomaticky výhodné pozici.“

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Další videa