Putin zuří kvůli novému protiraketovému štítu NATO. Slibuje odvetu

Autor: ČTK, mb - 
13. května 2016
17:44

Ruský prezident Vladimir Putin (63) v pátek označil budování amerického protiraketového štítu v Evropě za jasné porušení odzbrojovacích dohod. Rusko bude podle Putina nuceno reagovat na ohrožení své národní bezpečnosti, ale nenechá se vtáhnout do závodů ve zbrojení.

Prezidentova slova se týkala čtvrtečního zahájení provozu amerického protiraketového systému Aegis s radiolokátorem a protiraketovými střelami v Rumunsku, na což USA poskytly 800 milionů dolarů (asi 19 miliard Kč). Jde o součást štítu, který má údajně chránit evropské členy Severoatlantické aliance před balistickými raketami, jež by prý mohly být odpálené z Blízkého východu, zejména z Íránu. Další část amerického štítu se v pátek začíná budovat v Polsku.

NATO tvrdí, že štít není namířen proti Rusku, ale má sloužit obraně. Vojenská aliance přitom odmítla dát Rusku jakékoliv písemné záruky. Moskva proto tvrzení nevěří a prohlašuje, že projekt ohrožuje ruskou národní bezpečnost.

„Teď, po rozmístění prvků protiraketové obrany (v Evropě), budeme nuceni přemýšlet o tom, jak odstranit hrozby vznikající vůči národní bezpečnosti Ruské federace,“ prohlásil Putin podle agentury TASS na poradě s představiteli obranného průmyslu v černomořském letovisku Soči na jihu Ruska. Prezident upozornil, že Rusko neustále upravuje plány výstavby svých ozbrojených sil podle měnící se mezinárodní situace. Tu podle něj budování amerického štítu zhoršuje.

Američané klamou veřejné mínění, když tvrdí, že protiraketový štít je výlučně obranný systém a nijak neohrožuje Rusko, řekl Putin. „Nic podobného, není to obranný systém, ale součást jaderného strategického potenciálu USA, přenesená na periferii,“ prohlásil ruský prezident. Připomněl také argumenty, že štít má ochránit USA a jejich evropské spojence před hrozbou jaderného útoku z Íránu. „Kde jsou teď íránské jaderné hrozby? Neexistují. Ale vytváření protiraketové obrany pokračuje,“ dodal.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí již ve čtvrtek označila rozmístění amerických protiraketových střel v Rumunsku za porušení dohody o likvidaci raket středního a kratšího doletu. Moskva odpoví odvetnými vojenskými opatřeními, varovala Marija Zacharovová bez dalšího upřesnění.

Rusko podle velitele strategických sil Sergeje Karakajeva hodlá do roku 2022 plně přezbrojit na modernější mezikontinentální rakety, které mají umět pronikat současnou i budoucí americkou protiraketovou obranou.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

ruprecht286 ( 14. května 2016 12:33 )

Militantního Putina dráždí protiraketový štít NATO... jak příznačné. Nechce ten ruský prezidentský autista snad rozpoutat v Evropě válku a dobýt po 1989 ztracená území ?? Už to celkem úspěšně zkusil Krymem a válkou na Ukrajině.

marais ( 14. května 2016 10:58 )

A ty Samo jsi mimo mísu! Rusko není komunistické a přesto západu vadí? musí se bránit ...proč neřešíš úlohu USA v Sýrii, v Iráku, Libyi, Afganistánu ? tam je názorně vidět, kdo co zavinil a kam to vede a ta migrace z těch oblastí ohrožuje Evropu!

mirkli ( 13. května 2016 22:15 )

Rusy jsem nikdy nemusel a nemusím ani dnes, pouze je to můj názor. To ještě neznamená že musíte někoho urážet proto, že má jiný názor, každý má právo, aby se vyjádřil. Jestli je někdo blbec, jen proto že má někdo jiný názor, nebo si něco jiného myslí než Vy, tak je to teď horší, než co tady bylo za totáču před rokem 89. A jestli takto má vypadat demokracie podle Vás, tak nám pán bůh pomáhej. Myslel jsem si, že horší, než před rokem 89 to být nemůže. A vypadá to,že ještě tak zle nebylo!

Samo ( 13. května 2016 19:51 )

Blbec jsi ty, protože jsi vůbec nepochopil o co Rusům jde.

Samo ( 13. května 2016 19:49 )

Je vidět, že vůbec nesleduješ dění v Evropě a ve světě vůbec. Jinak by jsi vůbec něco takového nenapsal. Rusové se chovají v mezinárodních vodách jako kdyby jim patřily, svoje hranice mají obšancované zbraněmi všeho druhu a teď vyhrožují něčím co tam dávno je akorát NATO pomocí radaru zjistí rozmístění těchto zbraní. Kdyby Kaliningrad nebyl od II. světové války ruský, tak by ho anektovali stejně jako Krym. Rus byl vždycky obtížný hmyz a rozlézá se po celém světě.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud