Čistky v armádě, policii, justici i školství: Bojí se Erdogan dalšího puče?
Turecko se pomalu vzpamatovává z pokusu o státní převrat, ale někteří experti tvrdí, že se prezident Recep Erdogan (62) bojí druhého puče. Je to údajně jeden z důvodů, proč zahájil masivní čistky, které už zasáhly desítky tisíc vojáků, policistů, učitelů i soudců. Evropská unie Erdogana již dříve varovala, aby při potlačení rebelů dodržoval demokratické principy.
„Bojí se dalšího pokusu o převrat,“ tvrdí expertka Asli Aydintasbas z think-tanku European Council on Foreign Relations. O nestabilitě mluví i profesor Serhat Guvenc z katedry mezinárodních vztahů na univerzitě Kadir Has v Istanbulu. „Vláda nasadila všechny síly na to, aby se vypořádala s pučem. Situace v zemi je nyní velmi křehká,“ říká Guvenc.
Podobně mluví i Guvencův kolega profesor Ozel, dle něj má nyní Turecko výrazně slabší armádu v době, kdy u jeho hranic řádí Islámský stát. „Turecká armáda je jako muž, který zažil infarkt a bude po delší dobu oslaben. Tato armáda, která je v NATO druhá největší, je nyní zlomená armáda,“ domnívá se Soli Ozel, dle kterého ovšem nejde pouze o armádu, ale celý stát. „Máme nejen zdecimovanou armádu, ale celou zemi,“ myslí si.
Z pokusu o státní převrat obvinil Erdogan islámského klerika Fethullaha Gülena (75), který sídlí v USA. Příznivci jeho hnutí údajně infiltrovali státní struktury a pokusili se o puč. I když muslimský duchovní nařčení odmítl jako „urážlivé“, Erdogan zahájil masivní čistky.
Turecká armáda má zhruba 600 tisíc mužů, kterým velí 85 generálů a admirálů, z toho skoro již čtvrtina byla zatčena. Čistky se dotkly více než 50 tisíc vojáků, policistů, soudců, státních zástupců, učitelů a státních úředníků, kteří byli buď zatčeni, vyhozeni z práce či odvoláni ze svých funkcí.
Turecká vláda též oznámila, že ve středu ohlásí „důležité rozhodnutí“, které prý zajistí bezpečnost země. Ačkoliv Ankara bližší informace neposkytla, spekuluje se o znovuzavedení trestu smrti, což ovšem naruší vztahy s Evropou a definitivně tak uzavře Turecku vstup do Evropské unie.
Recep Erdogan je navíc obviňován z toho, že usiluje o odklon od sekulárního státu a chce Turecko islamizovat.
Nechápu,proč Turkům pořád každý věří.I prosťáček už dávno ví,že to byli a jsou jen vypočítaví prospěcháři.Co tam ty evropské vlády dělají?