Neděle 11. června 2023
Svátek slaví Bruno, zítra Antonie
Oblačno, bouřka 24°C

Turecko „drtí“ pučisty: Generálové i vojáci se krčí polonazí na špinavé podlaze

Autor: sou - 
19. července 2016
20:01

Rozsáhlé zatýkání a odvolávání ze služby začalo v Turecku ihned po potlačení vojenského puče. Ve vazbě skončili i vysoce postavení generálové, soudci, včetně těch z ústavního soudu, a státní zástupci. Na veřejnost se dostaly fotografie z improvizovaných vězení, kam byli zatčení odvedeni. Jsou na nich k vidění polonazí vojáci „naházení“ na jednu hromadu na zem.

Podle eurokomisaře pro sousedskou politiku Johannese Hahna měly turecké úřady podle všeho dopředu připravené seznamy lidí k zatčení. V Saúdské Arábii například na přání Ankary zadrželi tureckého vojenského atašé z velvyslanectví v Kuvajtu, který se snažil odletět do Německa. 

Policejní a protiteroristické jednotky vstoupily podle agentury Anadolu do vojenské akademie tureckého letectva a pátrají po pučistech. Mezi zadrženými skončil také vůdce pučistů velitel letectva Akin Öztürk a generál Mehmet Dişli, který v době puče vedl operaci, při níž byl krátce zajat náčelník generálního štábu armády Hulusi Akar.  


Sekulární stát: Není vázán na žádnou náboženskou ideologii a současně zaručuje svým občanům svobodu vyznání. Takové zřízení vyznával zakladatel moderního Turecka Atatürk a na jeho odkaz až do současnosti dohlížela armáda. Ta vždy prováděla převrat v momentě, když se země začala příliš islamizovat. V Česku je sekulární stát určen článkem v Listině základních práv a svobod.

Státní náboženství: Současný prezident  Erdogan kvůli větší koncentraci moci usiluje o islamizaci země a odklání se od demokratických principů. „Jsme muslimskou zemí. Proto musíme mít náboženskou ústavu,“ řekl už v dubnu šéf parlamentu Ismail Kahraman.

ČTĚTĚ VŠE O PŘEVRATU ZDE

chyba.tretiho.uctu ( 21. července 2016 08:33 )

hanka666 ( 20. července 2016 09:44 )

 Snad už i Merkelová pochopila, že Turci nepatří do EU. To už můžete do EU vzít rovnou i Angolu s Kolumbií.

prycsnima ( 20. července 2016 00:30 )

 PRYČ S NIMA ! TAHLE BANDA NEPATŔÍ DO EVROPY!

dumik ( 19. července 2016 21:30 )

čímpak se liší Erdogan od ISIS? 

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa