Začala bitva s ISIS o Fallúdžu. Irácké jednotky chtějí město od islamistů zpět

Autor: ČTK, mik - 
30. května 2016
11:40

Irácké jednotky v pondělí ráno vstoupily do Fallúdže, kterou chtějí získat z rukou takzvaného Islámského státu (ISIS). Podle mluvčího speciálních protiteroristických jednotek Sabáha Numáního město dobývají ze tří různých směrů. 

Fallúdža byla prvním městem, které v lednu 2014 obsadilo hnutí Islámský stát (ISIS). Leží asi 50 kilometrů západně od Bagdádu. První fáze ofenzivy začala minulý týden v pondělí. Jeden z šíitských vojenských velitelů už v pátek řekl, že závěrečná bitva o město začne během několika dní.

Humanitární organizace a OSN vyjádřily obavy o zhruba 50 000 civilistů, kteří se ve Fallúdži nacházejí. Radikálové jim brání město opustit pod výhrůžkou smrti.

Lidé zde umírají hlady, vyprávěli ti, kterým se podařilo uprchnout. Uvedl to Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). „Jídlo je velmi nedostatkové zboží. Slyšeli jsme, že lidé jedí prošlou rýži a sušené datle, nic víc.“

Fotogalerie Irácké jednotky bojují o město Fallúdža 13 fotografií

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud