Úterý 26. září 2023
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Polojasno 22°C

Vliv Islámského státu roste a útoků bude přibývat, míní šéf OSN

Autor: ČTK, tmp - 
6. února 2016
10:04

Do poloviny prosince 2015 slíbilo na různých místech světa věrnost Islámskému státu 34 radikálních skupin. Tento počet se letos bude nejspíš zvyšovat, řekl v pátek generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Islámský stát podle něj představuje bezprecedentní hrozbu, protože je s to získat na svou stranu extremistické organizace ze zemí jako Filipíny, Uzbekistán, Pákistán, Libye a Nigérie.

Členské země OSN se musejí připravit na to, že se zvýší počet útoků skupin napojených na Islámský stát, jejichž bojovníci budou cestovat do jiných zemí a tam útočit a vytvářet nové teroristické sítě. „Nedávné rozšíření vlivu Islámského státu napříč severní Afrikou, Blízkým východem a jižní a jihovýchodní Asií ukazuje rychlost a vážnost hrozby, která zesílila za pouhých 18 měsíců,“ uvedl podle agentury AP šéf OSN ve zprávě.

Islámský stát je podle něj nejbohatší teroristická organizace na světě. Loni podle odhadů získala bez ohledu na mezinárodní embargo 400 až 500 milionů dolarů z prodeje ropy a ropných produktů. Z bank na obsazených územích v posledních dvou letech v Iráku a Sýrii utržili džihádisté další asi miliardu dolarů. Také z vybraných poplatků v nákladní silniční dopravě získává Islámský stát zhruba miliardu dolarů ročně.

Islámský stát má podle Bílého domu nyní v Sýrii a Iráku 19 000 až 25 000 bojovníků. Řady Islámského státu tak prý výrazně prořídly. Předchozí odhady z roku 2014 hovořily o 20 000 až 31 500 bojovnících v obou zemích. Mluvčí Bílého domu v pátek klesající počet bojovníků Islámského státu zdůvodnil vojenskými úspěchy mezinárodní koalice proti této teroristické organizaci.

Mluvčí se však nezmínil o počtu bojovníků v jiných zemích, jako je například Libye. Agentura Reuters v pátek upozornila, že někteří severoafričtí džihádisté, kteří by se jinak vydali do Sýrie, asi vyslyšeli výzvy vedení Islámského státu, aby zamířili do Libye, kde Islámský stát usiluje o rozšíření svého území k pobřeží Středozemního moře.

ohrazenice ( 25. dubna 2016 12:45 )

Mne překvapuje že žumpa jménem Blesk umožnil diskuzi.

ohrazenice ( 25. dubna 2016 12:43 )

Šéf OSN odsuzuje část Evropy že nechce přijímat Muslimské vetřelce a obratem varuje před nárůstem terorismu Islámem. OSN od svého vzniku naprosto zbytečná organizace jako u nás Senát, Ombudsman, Kancléř které prosadil pro své kamarády Havel.

dietr ( 7. února 2016 07:34 )

Rozumné východisko by bylo zrušit OSN, a desítky let staré závěry ženevské konvence, jimiž se řídí jen naivně demokratická část civilizovaného světa

funebrak ( 6. února 2016 19:57 )

Ten pyčus - šéf OSN by měl jít okopávat rejži.

rumungro ( 6. února 2016 19:26 )

Proto jim to usnadníme a zničíme demokratickou Sýrii.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud