Ruský biskup o ateismu Evropy: Unie se staví k náboženství jako Sovětský svaz

Autor: mb - 
19. 4. 2016
17:00

Evropská unie připomíná Sovětský svaz ve své propagaci ateismu, role se nyní obrátily. Takové prohlášení pronesl vysoce postavený klerik Ruské pravoslavné církve biskup Ilarion (49), který mimo jiné zastává funkci předsedy vnějších vztahů moskevského patriarchátu, což v necírkevním světě odpovídá jakémusi „ministru zahraničí“.

„Sovětský svaz byl státem, kde byl oficiální státní ideologií ateismus, Západ jsme tehdy všichni vnímali jako křesťanský region. Dá se říci, že si ruská a evropská civilizace vyměnily role,“ prohlásil biskup Ilarion (Alfejev) v rozhovoru pro ruskou televizi.

„Sekularismus a ateismus se stal fakticky oficiální ideologií západní Evropy. Samozřejmě, že církev zatím není pronásledována v takové míře, jako byla u nás při sovětské vládě, když ničili a vyhazovali do povětří chrámy. Nicméně ideologie současné sekulární Evropy prakticky vylučuje církev a náboženství z veřejného prostoru. Můžete sice praktikovat víru jako soukromá osoba, ale vaše náboženské přesvědčení se nesmí nijak projevovat na veřejnosti nebo při výkonu vaší profese,“ ohodnotil současný stav Evropy klerik Ruské pravoslavné církve.

Biskup Ilarion je v Rusku oceňován za svou upřímnost při kritice západních partnerů, na samotném Západě jsou jeho výroky vnímány daleko rozporuplněji. V Londýně například vzbudil nevoli při večeři se zástupci anglikánské církve, když otevřeně kritizoval jejich vstřícný postoj k homosexualitě. Konzervativní katolické kruhy mu naopak vyčítaly jeho výroky ohledně řeckokatolické církve na Ukrajině, kterou pravoslavní označuji za uniaty a obviňují je ze zabírání pravoslavných chrámů.

Biskup Ilarion však není jediný klerik, který kritizuje současný sekularismus Evropy. Samotný Kiril, patriarcha moskevský a vší Rusi nedávno prohlásil, že za radikalizaci muslimů odcházejících do Islámského státu může zčásti Evropa, která propaguje důsledné oddělení církve od státu. 

Zatímco v Evropě proběhla de facto ve všech státech důsledná odluka církve a státu v důsledku osvícenství, v Rusku je populární myšlenka tzv. synergie, kdy jsou sice církev a stát odděleni, ale vzájemně úzce spolupracují.

Tato spolupráce je trnem v oku ruské liberální opozici i Západu, který obviňuje Ruskou pravoslavnou církev ze „servilnosti“ prezidentu Vladimiru Putinovi (63). Patriarcha Kiril byl v posledních letech též terčem několika mediálních skandálů, za všechny zmiňme kauzu dovozu cigaret, vyretušovaných hodinek či bytu v Moskvě.

V Rusku v posledních dvou desetiletích došlo doslova k renesanci církevního života, stovky chrámů a klášterů byly restaurovány včetně moskevské katedrály Krista Spasitele, kterou Stalin nechal vyhodit do povětří a na místě postavil bazén. Je to stejná katedrála, kde aktivistky z Pussy Riot vylezly do posvátného prostoru chrámu a zazpívaly vulgární píseň urážející pravoslavné křesťany a kritizující Putina.

Samotný biskup Ilarion je však přesvědčen, že současný ateismus Evropy je pouze dočasný. „Dojde k opojení se »svobodou«, tím, že je vše dovolené. Lidé pochopí, k čemu takové věci spějí a vrátí se ke křesťanský kořenům,“ je přesvědčen ruský biskup.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

dumik ( 19. dubna 2016 19:00 )

fráterníkům jde o chleba a o moc....skvělá zpráva

Zobrazit celou diskusi
Další videa