Dubaj ukázala spoušť po skleněném peklu. Odborník čeká další katastrofy. Proč?

Autor: ČTK, simao - 
2. ledna 2016
17:10

Požár hotelu v centru Dubaje se stal jednou z nejvýraznějších událostí příchodu roku 2016. Po jeho dohašení na Nový rok se nyní objevily i snímky z jeho spáleného nitra. Ale zároveň i varování. Britský odborník tvrdí, že výškové budovy ve Spojených arabských emirátech jsou postavené z vysoce hořlavého materiálu. A tak čeká další podobné katastrofy.

Při silvestrovském požáru, který velmi rychle zachvátil dubajský hotel The Address, nikdo nepřišel o život, ale dají se očekávat podobné katastrofy. To, že si vyžádají oběti, je prý jen otázka času. Listu The Daily Telegraph to řekl bezpečnostní odborník Phil Barry, který pracoval dlouho v Kataru a Spojených arabských emirátech.

Při stavbě mnoha tamních výškových budov prý byl použit vysoce hořlavý materiál. V Dubaji bylo na silvestra zraněno 16 lidí, ale svědci, kteří byli v hotelu nebo poblíž, popsali plameny a dým šířící se rychle po fasádě budovy.

Pohled do nitra spáleného hotelu v Dubaji Pohled do nitra spáleného hotelu v Dubaji | EPA

Hosty i personál se podařilo evakuovat, i když ve velkém zmatku. Od roku 2012 to byl v Dubaji třetí rozsáhlý požár výškové budovy.

„Nikdo nepřišel o život, ale dříve nebo později tam mrtví budou,“ prohlásil Barry. Podle něj jsou stovky výškových budov v emirátech obloženy pláty vyrobenými z hořlavé směsi plastu a hliníku, jejíž použití je zakázáno teprve od roku 2013. Barry pracoval 30 let v Británii jako požárník a pak přednášel na vyšší škole v Gloucestershiru. Podle něj je až 70 procent výškových budov v Dubaji obloženo hořlavým materiálem.

Mezitím se objevují vůbec první snímky z nitra hotelu – zatím hlavně hotelového lobby, poničeného a vyplaveného po zásahu hasičů.

Příčina požáru luxusního hotelu The Address se stále vyšetřuje, ale svědci bez rozdílu popisují úžasnou rychlost, s níž se plameny šířily. Dubajské úřady zajistily pro evakuované náhradní ubytování, ale evakuace budovy o 63 patrech prý byla chaotická. Jejím svědkem byl i Čech, který popsal neplánované komplikace při silvestrovských oslavách v Dubaji pro iDNES.cz.

„Nikdo nic nevěděl a najednou vidíme, jak jeden z nejbezpečnějších hotelů na světě hoří,“ uvedl Čech Matyáš a dodal: „Byl tam chaos, vypadalo to jako v nějakém americkém filmu. Lidé utíkali pryč.“

arne127 ( 3. února 2016 17:36 )

carmin.To máš ze své hlavy nebo ti poradil někdo s KSČM.Poněvadž větší hloupost jsem už dávno nečetl.Než podruhé něco napíšeš tak si to napřed napiš na papír jestli víš co to je a pak si to přečti a 75%zase vymaž ty smažko.

newworldorder ( 3. ledna 2016 11:44 )

Hořelo ,hořelo a nespadlo... 11.9 hořelo a za hodinku spadlo i budova čislo 7.... Někdo tady lže...

Zobrazit celou diskusi