Obama a Putin ladili strategii na ISIS: Na čem se shodli?

Obama s Putinem jednali přes půl hodiny.  (Autor: ČTK)
15. listopadu 2015
18:27

Americký prezident Barack Obama a jeho ruský protějšek Vladimir Putin se v neděli během neformálního setkání na okraj summitu G20 v Turecku shodli na nutnosti politické změny v Sýrii, kterou povedou sami Syřané. Uvedl to podle agentury Reuters nejmenovaný činitel Bílého domu. Podle informací z Kremlu trvala neformální schůzka více než půl hodiny.

Oba politici během ní poukázali na diplomatický pokrok během sobotního jednání o Sýrii ve Vídni, kde se státy včetně Spojených států a Ruska dohodly na cestovní mapě k novým syrským volbám. Obama a Putin se dnes shodli na nutnosti politického přechodu v Sýrii vedeného samotnými Syřany, kterému budou předcházet rozhovory mezi režimem a opozicí zprostředkované OSN a příměří, uvedl také činitel Bílého domu.

Podle něj Obama uvítal úsilí všech zemí proti Islámskému státu (IS), ale také zdůraznil, že ruské vojenské operace v Sýrii by se měly soustředit právě na IS. Západní státy tvrdí, že Rusko se ve svých náletech soustředí nejen na IS, ale i na další odpůrce režimu Damašku, včetně skupin umírněné opozice.

Putinův poradce Jurij Ušakov po schůzce podle ruských médií řekl, že „strategické cíle v boji proti IS jsou (mezi oběma státy) velmi podobné, ale rozdíly jsou v taktice“.

Vztahy mezi Ruskem a USA – i mezi oběma prezidenty – jsou delší dobu napjaté a dnešní schůzka byla jedním z mála přímých setkání obou politiků v posledních letech.

Obama také zdůraznil podporu mírovým dohodám z běloruského Minsku, které se týkají konfliktu na východní Ukrajině, a vyzval ke stažení těžkých zbraní z fronty.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

salto ( 16. listopadu 2015 11:24 )

Obama a Putin ladí strategii? Tedy USA a Rusko? Do hajzlu, kde je Evropa, nebo to je taky strategie přijímat tu havěť sem a dělat jim poskoky?

dzery ( 16. listopadu 2015 10:39 )

To by chtělo vědět víc lidí.

tgbg ( 16. listopadu 2015 10:19 )

real: na repelos vůbec nereaguj,ztráta času,to je tady největší blbec,jen přepisuje cizí příspěvky.buď je to totální debil nebo je placený ,jako ostatně většina mediálních ku.rev.

tgbg ( 16. listopadu 2015 08:35 )

 žili byli v klidné zemi ( Libye, Sýrie, Egypt, Tunisko,Osetie,Srbsko,Jugoslávie, Jemen, Ukrajina ,Rusko - Čečensko) lidé ,potom přišly nelidské bestie z RUSKA vyvolali v mnoha zemích krvavou občanskou válku tím ,že vyzbrojili vycvičili, sponzorovali pomocí ziskovek z RUSKA či KGB, FSB teroristy ( banderovské neonacisty, fašisty,alkajdu, umírněnou ozbrojenou opozici, alnusra, libyjskou alkajdu,Islámský stát), následně kapitalisti = politické elity řízené RUSKA a KGB,FSB provedly islamizaci Evropy ,a miliony lidí vyhnali ze svých zemí do Evropy , mezi nimi i své teroristy, záměrně tak způsobili teroristické útoky, ptám se,jak je možné ,že RUSKO není na seznamu teroristických režimů, proč nejsou souzeni , proč nejsou pochytáni agenti KGB, FSB ,RUSKA a souzeni za terorismus,špionáž, vlastizrady ve svých zemích, proč nejsou pochytáni teroristi ruských ziskovek tahající do země Islamisty ?

realistaii ( 16. listopadu 2015 04:03 )

žili byli v klidné zemi ( Libye, Sýrie, Egypt, Tunisko,Osetie,Srbsko,Jugoslávie, Jemen, Ukrajina ,Rusko - Čečensko) lidé ,potom přišly nelidské bestie USA a NATO vyvolali v mnoha zemích krvavou občanskou válku tím ,že vyzbrojili vycvičili, sponzorovali pomocí neziskovek či CIA teroristy ( banderovské neonacisty, fašisty,alkajdu, umírněnou ozbrojenou opozici, alnusra, libyjskou alkajdu,Islámský stát), následně kapitalisti = politické elity řízené USA a NATO provedly islamizaci Evropy ,a miliony lidí vyhnali ze svých zemí do evropy , mezi nimi i své teroristy, záměrně tak způsobili teroristické útoky, ptám se,jak je možné ,že USA a NATO nejsou na seznamu teroristických režimů, proč nejsou souzeni , proč nejsou pochytáni agenti CIA ,USA NATO a souzeni za terorismus,špionáž, vlastizrady ve svých zemích, proč nejsou pochytáni teroristi neziskovek tahající do země Islamisty ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud