Sobota 24. února 2024
Svátek slaví Matěj, zítra Liliana
Zataženo, déšť 8°C

Atentátník se chtěl dostat na stadion, odpálil se před ochrankou

Autor: zst - 
14. listopadu 2015
20:06

Přinejmenším jeden z atentátníků, kteří se pohybovali v těsné blízkosti fotbalového Stade de France, měl koupený lístek na přátelské utkání Francie proti Německu, které se v době útoků hrálo. Výbušniny, které měl připevněny na těle, ale odhalila ostraha u vchodu na stadion. Pak se terorista odpálil. Jeden z jejích členů to řekl deníku Wall Street Journal. Na zápase bylo 80 tisíc lidí včetně francouzského prezidenta Hollanda.

Zouheir měl v pátek večer službu jako člen ostrahy francouzského národního fotbalového stadionu Stade de France. Podle něj ochranka odhalila asi po 15 minutách zápasu během osobní prohlídky muže, který na sobě měl vestu s výbušninami.

 

"Zatímco couval od ochranky, odpálil se," popsal Zouheir, který měl službu v tunelu, kterým přicházejí hráči na hřiště. Na nebezpečí ho prý upozornili vysílačkou, dostal také pokyny, co dělat.

 

Vysílání o útoku potvrdil i jeden z přítomných policistů a dodal, že atentátník chtěl zřejmě bombu odpálit až uvnitř.

 

Asi o tři minuty později se před stadionem odpálil i druhý atentátník. Třetí z útočníků aktivoval výbušniny na svém těle nedaleko přilehlého McDonald's. Při těchto třech útocích zemřel jeden civilista.

 

Blesk sleduje situaci online:

 

 

Toto svědectví osvětluje dohady o tom, proč se útočníci odpálili před stadionem bez většího krveprolití. Pokud by ostraha stadionu selhala, mohlo dojít ke stejnému nebo většímu masakru jako v klubu Bataclan. Na Stade de France bylo totiž tou dobou nesrovnatelně více lidí - 80 tisíc.

 

Svědectví Zouheira navíc odpovídá tomu, co bylo vidět v přímém přenosu přátelského utkání Francie Německo. Výbuchy se ozvaly zhruba v 17. minutě zápasu. I hráči v té době tušili, že nejde o neukázněné fanoušky se zábavní pyrotechnikou. A francouzský prezident François Hollande byl okamžitě evakuován.

 

 

"Ve chvíli, kdy jsem viděl evakuaci prezidenta, věděl jsem i já, že to není ohňostroj," přiznal Zouheir, který dobře viděl na VIP lóži, kde Hollande seděl.

 

Zápas se i přesto v relativním klidu dohrál. Informace a obavy diváků na stadionu nikdo oficiálně nepotvrdil, aby nevznikla panika. O situaci ve městě věděli jen trenéři obou týmů - Joachim Löw a Didier Deschamps. Ani jeden ale hráčům nic neřekl.

 

Jeden z francouzských fotbalistů Antoine Griezmann měl v síni Bataclan sestru, které se dovolal až po třech hodinách. Nic se jí jako zázrakem nestalo.

 

Fanoušci i hráči museli na Stade de France zůstat ještě nekolik hodin po konci zápasu. Z bezpečnostních důvodů. Pyrotechnici pravděpodobně kontrolovali východy z budovy. Němečtí fotbalisté zůstali v jejích útrobách až do 7 hodin ráno druhého dne.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

cvalda ( 15. listopadu 2015 16:05 )

To je hodně blbé skore

ohrazenice ( 15. listopadu 2015 10:47 )

Kde jsou naši vědečtí pracovníci se společným prohlášením o přínosu muslimů pro ČR a Evropu?

ohrazenice ( 15. listopadu 2015 10:44 )

Jen se podívejte kdo přichází do Evropy jako uprchlík. Jsou to mladí a zdraví muslimové a tak byl rychlejší než ochranka. Ještě že na zápase byl Francouzský prezident jinak by se muslimové dostali na stadion a to by byl další masakr.

ohrazenice ( 15. listopadu 2015 10:40 )

Souhlas. Já myslel že kapitán opouští potápějící lodˇjako poslední a ne jako první. Ale Francouzský prezident Hollande lodˇopustil jako první.

vendetta. ( 15. listopadu 2015 04:13 )

JÁ KRÁVA

Zobrazit celou diskusi