Mrtví, zranění i živí. Všichni padali k zemi. Bylo to jako poryv větru v obilném poli, popsali svědci teror v klubu Bataclan
Po pátečních útocích v Paříži se množí hrozivá svědectví. Popisují okamžiky šoku, strachu a naprostého zoufalství, které následovaly poté, co atentátníci začali bezhlavě zabíjet nevinné lidi. Kromě zpráv o umírání a hodinách nejistoty se ale objevují i příběhy o odvaze, pomoci a o štěstí.
Nejvíce obětí na životech bylo v koncertním sále Bataclan, kde hrála pro 1 500 diváků ve vyprodaném sále americká kapela The Eagles of Death Metal. Po 45 minutách vystoupení přerušily první výstřely. Lidé si dlouho mysleli, že jde o dělbuchy, a trvalo jim, než si uvědomili, co se doopravdy děje.
„Otočil jsem se a viděl dva mladé muže kolem 25 let s kalašnikovy. Řekli nám, ať si lehneme na zem... Stříleli, ale občas přestali. Podívali jsme se na ně, nevěděli jsme, jestli to jsou ostré střely, nebo ne, ale pak jsem viděl, jak někoho zastřelili, a bylo mi to jasné,“ řekl mladý Francouz Jerome Bartelemy stanici BBC.
Téměř surreální popis událostí poskytli deníku Libération tři přátelé Grégoire, Thomas a Nicolas, kteří se na koncert vypravili společně. „V baru stříleli na všechny. Pak jsme viděli nějaký pohyb v davu. Bylo to jako poryv větru v obilném poli. Všichni padali k zemi, mrtví, zranění i ti živí.“
Třiadvacetiletý Pařížan David sledoval metalovou skupinu z balkónu a jako znalec počítačové hry Counter-Strike si prý rychle uvědomil, že to, co slyší, by mohla být palba z automatů. Pohlédl do sálu pod sebou a viděl, že tam lidé začínají padat na zem. „Pochopil jsem, že je to útok, protože byl cítit střelný prach. Zavolal jsem na ostatní, aby si lehli na zem,“ řekl agentuře AFP. Začal pak hledat únikový východ, ale dostal se do slepé uličky – k oknu, „které bylo sedm metrů nad zemí“. Pak se ozvala střelba i na balkóně a David se zavěsil za mříže u okna do ulice a objevil se tak na tragickém videu, které natočil jeden z novinářů listu Le Monde.
Jeden z teroristů jemu a dalším divákům pak nařídil vrátit se na balkón v sále a posadit se. Celou tu dobu další atentátníci dole stříleli, řekl David AFP.
„Bylo to hrozné, ta bezmoc. Dole to byla jatka, zabíjeli všechny. Jeden člověk začal s teroristou vyjednávat a požádal o 20 minut. Přijal to, ale hrozil, že vyhodí všechno do vzduchu. Představte si tu bezmoc, kdybych měl zbraň, raději bych střílel, než abych čekal na to, až pojdu,“ řekl David.
Pak přišel ohlušující výbuch a náhlé ticho. Teroristé to vzdali a řekli si, že se odpálí. David běžel směrem k policistům. „Říkal jsem si jediné – jít pořád dopředu a nedívat se zpět.“
Australan John Leader byl na koncertě s 12letým synem a na chvíli, kdy se v sále začalo střílet, nikdy nezapomene. „Najednou se rozsvítila světla... Všichni ztichli, bylo ticho jako v kostele. Slyšeli jsem jen bum, bum, bum,“ řekl muž britskému deníku The Daily Telegraph. Lidé podle něj byli zkamenělí strachy a báli se, že hlaveň za chvíli namíří právě na ně. „Každému běželo hlavou: jestli se pohnu, jsem mrtvý.“
Třiatřicetiletý Loic Wiels zase AFP vysvětlil, že v prvních chvílích v sále nikdo nechápal, co se děje. „Cítil jsem, že na podlaze je krev, jak lidé kolem mě padají. Zasáhly mě třísky odlomené kulkami, na balkóně nad námi ale v té chvíli lidi nic zlého netušili.“
„Ležela jsem v krvi cizích lidí a čekala jsem, až nějaká kulka ukončí můj dvaadvacetiletý život,“ napsala na sociálních sítích jihoafrická studentka Isobel Bowderyová. Poděkovala také ostatním v sále za to, že jí pomohli překonat nejtěžší chvíle, zvláště „muži, který mě uklidňoval a riskoval život, když mě vzlykající zakryl svým tělem“. Angličan Michael O’Connor po útoku instinktivně zalehl svou přítelkyni, aby ji chránil. Oba prý přežili jen proto, že předstírali, že už jsou mrtví.
Bavorská vláda po pařížských atentátech vyzvala vládu spolkovou, aby okamžitě zpřísnila kontroly na hranicích s Rakouskem. Na této hranici má spolková policie napříště kontrolovat všechny přechody, a ne jen vybrané, jak je tomu doposud po nedávno obnovených hraničních kontrolách. Vyzvali k tomu dnes podle agentury DPA bavorský premiér Horst Seehofer a bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann.
"Musí být nasazen personál, jenž by zajistil účinnou kontrolu všech hraničních přechodů," řekl Hermann. Pokud nebude mít spolková policie dostatek lidí, má podle ministra kontroly převzít bavorská policie.
Bavorský ministr financí Markus Söder v rozhovoru s nedělníkem Welt am Sonntag řekl, že nekontrolovaná a ilegální imigrace nemůže dál pokračovat.
"Paříž všechno změní," domnívá se Söder.
Na Twiteru se objevily záběry, které mají ukazovat situaci v syrské Rakce po francouzských náletech. Francouzi na baštu islamistů zaútočili poté, co se ISIS přihlásil k pařížským teroristickým útokům, při kterých zahynulo 129 nevinných lidí. Podle předchozích zpráv od syrských aktivistů nebyli při náletech zraněni ani zabiti žádní civilisté.
"První zničený cíl používal DAEŠ (arabská zkratka pro IS) jako velitelský post, náborové středisko džihádistů a sklad zbraní a munice. Druhý cíl ukrýval výcvikový tábor teroristů," uvedlo francouzské ministerstvo obrany v prohlášení.
#Raqqa'nın olduğu iddia edilen bir video düştü. pic.twitter.com/b8Ls29UV0a
— Selman-ı Rumî (@SelmanRumi) November 15, 2015
#BREAKING: Pictures of what French airstrikes did to #ISIS in Raqqa, #Syria pic.twitter.com/P1JWaKhFiT #VivaLaFrance #ParisAttacks #Paris
— Doc Thompson (@DocThompsonShow) November 15, 2015
V dánské Kodani se dnes před francouzskou ambasádou sešlo 15 000 až 20 000 lidí, včetně dánského premiéra Larse Lökkeho Rasmussena.
"Jakou nejlepší odpověď jim můžeme dát? Budeme pokračovat v našich životech a odmítneme se nechat zastrašit. Pokud se neodvážíme si znovu sednout na zahrádku kavárny, pak jsme ztraceni," řekl premiér.
V kanadském městě Peterborough vzplála mešita. Podle vyšetřovatelů ji někdo zapálil úmyslně. V době požáru naštěstí nikdo nebyl uvnitř. Představitelé mešity se obávají, že po pařížských útocích se po světě rozšíří islamofobie a podobné útoky budou pokračovat.
"I když slýcháme, co vše se děje po světě, nikdy by nás nenapadlo, že to stane v naší komunitě," uvedl prezident místní muslimské asociace Kenzu Abdella. Podle něj jde o zločin z nenávisti.
Peterborough mayor on mosque arson: "Attacking a place of worship is a despicable act." https://t.co/0atyK1fC3E pic.twitter.com/Dlq4i6bWV9
— National Post (@nationalpost) 15. Listopad 2015
Peterborough mosque damaged by deliberate fire, police now say https://t.co/IN0MdsVUhF pic.twitter.com/lMRuD67s2D
— CP24 (@CP24) 15. Listopad 2015
The only mosque in Peterborough, Ont., was deliberately set ablaze last night, police say. https://t.co/0atyK1fC3E pic.twitter.com/qiFGOLvAQ9
— National Post (@nationalpost) 15. Listopad 2015
Při francouzském náletu na syrské město Rakka nebyli zabiti ani zraněni žádní civilisté. S odvoláním na místní nemocnice to na Twitteru zveřejnili syrští aktivisté.
#Raqqa no Civilian got killed or Wounded by the Warplanes Airstrikes until now according to the #Raqqa Hospitals #Syria #ISIL #ISIS
— الرقة تذبح بصمت (@Raqqa_SL) November 15, 2015
Dramatické video: Na YouTube někdo umístil nahrávku, na které je v pozadí slyšet masivní bombardování syrského města Rakka. Francouzské letectvo na baštu islamistů zaútočilo po pařížských útocích, při kterých zemřelo 129 lidí.
Selhali policisté? Čtyři francouzští činitelé sdělili agentuře AP, že francouzská policie zadržela podezřelého Saleha Abdeslama několik hodin po pařížských útocích. Policisté ho zastavili kousek od belgických hranic, zkontrolovali jeho doklady, vyslechli ho a propustili. Stalo se tak poté, co byl identifikován jako nájemce podezřelého vozu Volkswagenu Polo, který zůstal před klubem Bataclan. Momentálně je na něj vydán mezinárodní zatykač.
Tři policejní činitelé a jeden vysoce postavený bezpečnostní úředník to agentuře sdělili pod podmínkou anonymity.
mě zajímá kdo u vás umřel kemo
