Arabista: Neházejme muslimy do jednoho pytle, ISIS je pro ně jako vřed

Zda Islámský stát dosáhne svého, je z velké části také na nás. Nesmíme muslimy házet do jednoho pytle, tvrdí odborník na Blízký východ.
Autor: Zuzana Štíchová - 
14. 11. 2015
19:50

Útoky v Paříži označil za obrovskou tragédii i arabista a orientalista Bronislav Ostřanský z Orientálního ústavu Akademie věd. Zároveň ale varuje před nebezpečnou chybou, kterou by mohla Evropa v nejbližších dnech a týdnech udělat. Tou by bylo odsoudit kvůli útokům paušálně všechny muslimy. To je totiž jeden z cílů ISIS.

Blesk.cz: Co mohlo být motivací takových útoků podle vás?

V první řadě je to obrovská tragédie. Z toho mála, co víme, se obávám, že jde o naplnění dlouho slibovaných hrozeb. Zda se jedná o odvetu na francouzské zapojení do bojů v Sýrii, to nevím, každopádně tzv. Islámský stát už dříve sliboval, že přenese boje na území nevěřících.

Blesk.cz: Proč znovu Paříž?

To nedokážu říct.

Blesk.cz: Může to být třeba početnou muslimskou komunitou?

S tím to nemusí souviset. Je pravda, že ve Francii je velká muslimská komunita, jenže většina pochází ze Západní Afriky. Tam nemusí být souvislost. Mnoho muslimů je také v Německu...

Blesk.cz: Čeho tím ISIS chce dosáhnout?

Oni chtějí získat muslimy na svou stranu, chtějí, aby je muslimové pokládali ne za vyvrhele nebo nějaký vřed, ale aby je brali. A moc se jim to nedaří. Snaží se na svou stranu získat muslimy jak v muslimských zemích, tak tam, kde jsou v menšině. To se jim může podařit tak, že nastane situace, kdy muslimové třeba v Evropě, kteří se od nich distancují, tak budou pokládáni za viníky jen proto, že jsou souvěrci. Na tohle nemůžeme aplikovat princip kolektivní viny.

Blesk.cz: To znamená, že pokud začne Evropa lidově řečeno házet muslimy do jednoho pytle, dosáhne Islámský stát svého cíle...

Ano. Já se jich nechci nijak zastávat. Je to tragédie, která nemá žádné ospravedlnění. Ale v tomto okamžiku se ještě prohloubí vyhrocené vztahy mezi muslimy a nemuslimy.

Blesk.cz: Takže je to teď do jisté míry i na nás, zda Islámský stát uspěje...

Přesně. Abychom neudělali to, co Islámský stát chce, respektive abychom nehráli tu hru, kterou oni chtějí, tak je potřeba rozlišovat. Tvrdý postup vůči teroristům je ale určitě namístě...

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

tarka1 ( 16. listopadu 2015 12:39 )

jasně, k něčemu takovému vůbec nedojde, hm, a co třeba vystřílená restaurace tím šílencem v Uherském Brodě, nebo další šílenec ve Frenštátu p. Radhoštěm, který pustil v bytovém domě plyn a zapálil ho...další magor, který zmrzačil kyselinou v Plzni svoji expřítelkyni atd. atd.

tarka1 ( 16. listopadu 2015 12:35 )

Když čtu tady ty příspěvky, tak to je přesně to, před čím ten arabista varuje, násilí plodí násilí a pak už to nikdo nezastaví. Tímto samozřejmě neomlouvám tu hrůzu, kterou ti teroristé spáchali v Paříži. Oni křesťané taky nejsou všichni mírumilovné hrdličky. Když začnou pogromy na muslimy jako takové, tak to je přesně to, o co IS jde, aby se radikalizovali i ti normální muslimové v Evropě a připojili se k těm šíleným zrůdám. A to bude konec civilizace, poslední světová válka...

jiri.k ( 15. listopadu 2015 22:53 )

Naopak, oni nás taky házejí do jednoho pytle, jako nevěřící psy, proto my musíme jednoznačně a zřetelně nahlas říct: co muslim, to šm.e.jd a náš nepřítel

lokalnisatan ( 15. listopadu 2015 11:18 )

 Neříkám, že jsou všichni stejní, ale kdyby tady muslimové nebyli tak k něčemu takovému vůbec nedojde.

wp3t ( 15. listopadu 2015 11:02 )

 Lepší byl titulek(MF) Neházejte muslimy do jednoho pytle, uprchlíci jsou na naší straně. Ano bohužel se dostali do našeho týlu, daleko za frontovou linii.

Zobrazit celou diskusi
Další videa