Podcast: 200 let od narození Smetany. Hluchý romantický skladatel zemřel v blázinci. Trpěl syfilisem?
Letos si připomínáme významná výročí Bedřicha Smetany (1824-1884). V březnu to bylo 200 let od jeho narození a v květnu to bude 140 let od jeho tragického odchodu. Historik Pavel Kosatík v Blesk Podcastu promluvil o jeho vážném úrazu v dětství, jak teprve po 14 dnech od seznámení požádal o ruku o 17 let mladší dívku a o těžkých letech manželů Smetanových po jeho ohluchnutí v padesáti letech.
Až do současnosti patří Bedřich Smetana mezi nejznámější české skladatele vážné hudby. Symfonické básně Má vlast poslouchají žáci na základních školách a opera Prodaná nevěsta se dodnes hraje v Národním divadle. Podle autora jeho biografie Bedřich Smetana: Životopis se umělec inspiroval u nejlepších evropských skladatelů své doby a jejich vlivy vsákl do své tvorby. Svojí genialitou ovlivnil i Leoše Janáčka a Antonína Dvořáka, s nímž byl i v kontaktu.
Smetana pocházel z poměrně bohaté rodiny, kdy jeho otec František byl sládkem v různých městech. „Talent u Bedřicha vycítili poměrně brzo, protože on už jako malý chlapík po vzoru Mozartově, který jako děťátko veřejně koncertoval, tak on poprvé veřejně vystoupil v Litomyšli na zámku před panstvem a před širokým kulturním litomyšlským obecenstvem,“ popisoval, jak už v dětství uhranul posluchače svou hrou na klavír.
Poranění výbušninou
V 10 letech Bedřich s dětmi našel výbušninu. Během jejího odpálení si poranil obličej a ránu si opláchl ve špinavé vodě rybníku. Někteří odborníci tvrdí, že poranění mělo souvislost s jeho ohluchnutím a úmrtím. Pavel Kosatík se ale domnívá, že za úmrtí Smetany může poměrně rozšířená nemoc 19. století - syfilis. „Podle mě to je nejpravděpodobnější, protože to byla víceméně diagnóza, kterou stanovili při pitvě,“ dodal Pavel Kosatík s tím, že v dlouhém století proti syfilisu neexistovala žádná ochrana.
Otec od svého prvního syna chtěl, aby převzal jeho hospodářství, ale mladý Smetana místo studia hrál a hrál. Později začal vyučovat hudbu děti z panských rodin a dokonce se jako učitel dostal i k bývalému císaři Habsburské monarchie, co žil na Pražském hradě, Ferdinandovi I. Dobrotivému. „Neměl bych iluze o tom, jak ta výuka probíhala. Ferdinand byl hodně jednoduchý. Vždycky přijel kočár, dovezl Smetanu na hrad, tam hodinu přehrával prostomyslnější skladby a Smetanu kočárem vrátil zpátky,“ líčil Kosatík a dodává, že Habsburk přišel i na Smetanův hudební salón, kde hostil Mladočechy a liberály. „Muselo to být zvláštní pro všechny. Je to, jako kdyby dnes Miloš Zeman chodil na mejdany,“ usmíval se historik.
Zásnuby po 14 dnech
Bedřich Smetana se do svých 40 let snažil v Evropě prosadit jako klavírní virtuóz. To se mu však nepodařilo. Po třech měsících po smrti své milované ženy Kateřiny Otilie se v 35 letech seznámil s o 17 let mladší Bettinou. Po pouhých 14 dnech ji dokonce požádal o ruku. „Vůbec se v tomto věku vdávat nechtěla, neuměla si to představit. Navíc o generaci téměř staršího pána. On ji přemluvil a rodinná rada došla k závěru, že tak dobrou partii nikdy nesežene. Byla to tak trošku prodaná nevěsta,“ uvedl v podcastu znalec Smetanova života. Vzali se až po roce, ale nečekalo je šťatsné manželství a oba žili odděleně.
Bettina byla svědkyní Smetanova návratu do Čech a jeho postupného vzestupu. Za pomyslný vrchol jeho popularity můžeme považovat českou operu Prodanou nevěstu, kterou během svého života ještě mnoho let upravoval do konečné podoby. Smetana jako první kapelník Prozatímního divadla také čelil nejrůznějším vlasteneckým sporům, které ho vyčerpávali. V padesáti letech v roce 1874 pak postupně ohluchl a musel se prestižní pozice vzdát. Kvůli tomu nebyl schopný vést nákladný život v Praze, a přestěhoval se do hájovny za dcerou Žofií z prvního manželství, kde o něj s manželem pečovala.
Zemřel v blázinci
V této době Smetana svou hudbu zjednodušil a v závěru života některé jeho melodie zněly podobně jako současná moderní hudba. Koncem roku 1982 se zdravotní stav Smetany výrazně zhoršil, začal mít halucinace, propadal šílenství a napadal své blízké. Dne 22. dubna 1884 byl převezen do Ústavu pro chorobomyslné v Praze, kde 12. května 1884 zemřel.
V čem je dílo Smetany světové, jaké byl povahy, a proč jej měly děti rády, prozradil historik Pavel Kosatík v Blesk Podcast:
Spory vycerpaaLI...???
dalsi analfabeti v Blesku!
.