Středa 28. února 2024
Svátek slaví Lumír, zítra Horymír
Oblačno 12°C

Influencerka vyrostla v amišské rodině: Nesměla si stříhat vlasy a netušila, co je obchoďák!

Autor: rc - 
23. listopadu 2023
22:47

V přísné amišské rodině vyrostla Lizzie Ensová. Rodačka z amerického Ohia spolu se svými osmnácti sourozenci žila v domě bez elektřiny, vody a musela si šít sama oblečení. Navíc si ani nemohla stříhat vlasy a musela dodržovat přísná pravidla. V devatenácti letech ale z domova utekla a začala žít po svém.

Lizzie měla velmi neobvyklé dětství. Vyrůstala v amišské komunitě a žila tak naprosto odříznutá od okolního světa a do dospělosti netušila, co je například obchodní dům či že New York je součástí Spojených států amerických. Jako příslušník náboženské komunity musela dodržovat přísná pravidla. Nesměla si stříhat vlasy a sama si šila oblečení. Vyrůstala v domě bez elektřiny a vody. Neměla ani sociální pojištění.

Když jí bylo devatenáct, rozhodla se, že komunitu opustí. Odešla od své rodiny a poté, co poprvé viděla „vnější“ svět, nevěřila vlastním očím. Byl to pro ni kulturní šok. „Pamatuji si, jak mi můj kamarád řekl: Ahoj, půjdeme o víkendu do obchodního centra? A já si říkala: Co je to obchodní centrum?“ citoval bývalou amišku britský deník Daily Star s tím, že při návštěvě obchoďáku se ztratila, protože na něco takového nebyla zvyklá.

Chyběly jí i základní znalosti. Například zeměpis nepatřil do okruhů vzdělávání, které získala v rámci amišské komunity. Překvapením bylo, že New York je město na území Spojených států amerických. Neuměla si prý objednat ani v restauracích a styděla se za sebe. „Poté, co jsem odešla, a musela jsem se naučit spoustu věcí,“ uvedla s tím, že v devatenácti, když komunitu opustila, její život skutečně začal.

Nyní se živí jako výživová poradkyně a je úspěšnou influencerkou. Jen na sociální síti instagram ji sleduje 142 tisíc fanoušků.

Video  Influecerka obdržela ocenění od Obranné rozvědky Ukrajiny.  - Instagram
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Klarka Klarka ( 24. listopadu 2023 01:41 )

Amiši posílají své děti v určitém věku na "zkušenou'! Většina se vrátí... Amišské děti jsou gramotné.
Při svém prvním pobytu v Paříži jsem nevěděla, co je to brokolice a avokádo! Sushi bylo ...jíst jsem ho neuměla! Chřest? Na jihu na letním bytě rodičů mých přátel z univerzity jsem ochutnala chobotnice a další dary moře. Návštěva trhu byla pro mě ÚŽASNÁ! Slunce, moře. Psal se rok 1992 a byla jsem studentka FFUK na stipendiu! Až ve "ve sladké Francii Nezvala, Seiferta " jsem zjistila, že se těším do ČSFR! Byla jsem "exotika z východu, která Světe div se umí Francouzky, anglicky,rusky" slovem, písmem! Byla jsem pro pobavení! Nezná avokádo...

Zobrazit celou diskusi